Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: Şanlıurfa'nın 13 ilçesi krosta kıyasıya yarıştı
inşat

Hayvancılıkta milli aşı dönemi

Şap hastalığına karşı, Türkiye çapında milli aşı ile aşılama kampanyası çerçevesinde Şanlıurfa’da çalışmaların startı verildi.

Hayvancılıkta milli aşı dönemi
  • 22-02-2017 16:44

Haber: Murat Doğan

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda gelişimi etkileyen şap hastalığını tamamen yok etmek ve tekrar nüksetmesini önlemek amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ‘Şap Hastalığı ile Mücadele Seferberliği ve Toplu Aşılama Kampanyası’ yürürlüğe konuldu.

Çok sayıda katılım oldu

Beş pilot bölgeden biri olan Şanlıurfa’da  Karaköprü ilçesine bağlı Bezirci Mahallesi’nde düzenlenen törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz, Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, GAPTAEM Müdürü İ. Halil Çetiner, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyüpoğlu, TKDK İl Koordinatörü Dr. Sadık Yetim, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz, kurum, kuruluş temsilcisi ve çiftçiler katıldı.

200 bin büyükbaş, iki milyon küçükbaş aşılanacak

Kampanya, töreninin Şanlıurfa kısmının açılışını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı, “Bitkisel üretim gibi hayvancılık alanında da gerekli çalışmalar Milli Tarım Politikaları ışığında Bakan Faruk Çelik liderliğinde hassasiyetle yürütülmektedir. Tarımsal üretimimizin arttırılması hususunda tüm çalışanlarımızın gayreti söz konusu olup hayvancılık alanında da büyük bir ekonomik kayba sebep olan şap hastalığı ile mücadelede aşılama büyük önem arz etmektedir. Bu konuda Bakanlığımız tarafından Türkiye çapında hayvancılığımızı şap hastalığı konusunda ari bir hale getirilmesi için seferberlik ilan edilmiş ve kampanya başlatılmıştır.” dedi.

218 bin doz aşı planlandı

“Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde Şanlıurfa’da 200 bin büyükbaş ve yaklaşık iki milyon küçükbaş hayvanımız aşılanacaktır.” diyen Çakmaklı,  “2016 yılında Şanlıurfa genelinde yürütülen aşılama çalışmalarında   yüzde 94’lük bir başarı yakalandı. 2017 yılında 218 bin doz aşı uygulamayı planlandık. Bugüne kadar 62 bin doz aşı yaptık. Şanlıurfa’nın sınır ili olması hesabı ile sınır ilçelerinde kullanılmak üzere 850 bin doz aşının yapılmasının programa aldık.” diye konuştu.

‘Şanlıurfa hayvancılıkta önemli bir il’

Söz alan Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ise Şanlıurfa’nın, GAP Başkenti olduğunu ve tarımsal üretimin yanı sıra sahip olduğu hayvan sayısı ile Türkiye’nin hayvancılıkta önde gelen illerinden olduğunu belirtti. “Bilindiği üzere Şanlıurfa, sınır illerimizden birisidir.” diyen Tunç, “Başka ülkelerden gelecek şap hastalığının ülkemize girişinin önlenmesi ve Şanlıurfa hayvancılığının gelişmesi açısından Şanlıurfa pilot il kapsamına alınmıştır.” diye ifade etti.

Milli aşı ile aşılama yapılacak

Törene Erzurum’dan katılan ve Tele-Konferans ile Şanlıurfa’ya da bağlanan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik,  Şanlıurfa milletvekili olduğunu hatırlatarak Şanlıurfa’nın yapılacak alt yapı yatırımları ile hayvancılıkta da önemli bir noktaya geleceğini belirtti. Çelik, şap ile mücadele kampanyası hakkında bilgi vererek; mücadelenin Türkiye’de üretilen milli aşı ile yürütüleceğini söyledi. Yüzde 100’e yakın bir başarı elde ettiklerini belirten Çelik, 80 milyon doz aşının bulunduğu ve Türkiye’nin bu aşıyı ihraç bile ettiğini dile getirdi.

Tören, Bakan Faruk Çelik’in konuşmasının ardından törene katılan protokol üyeleri eşliğinde büyükbaş hayvanlara aşı yapılmasının ardından sona erdi.



HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER