dclisans
Sıradaki Haber:  Geleceğin Öğretmenleri Yılın Öğretmeniyle Buluştu

Dev projeye Şanlıurfa’dan start verilecek

Kamuoyunda çok tartışılan 500 Bin Koyun Projesi ile ilgili başvurular alındı. Koyunların dağıtımı 26 Nisan Perşembe günü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın memleketi Şanlıurfa’da başlatılacak.

Dev projeye Şanlıurfa’dan start verilecek
  • 24-04-2018 10:11

250 BİN DÜVE İÇİN BAŞVURU BUGÜN BAŞLIYOR

Et ithalatını önlemek ve hayvan varlığını artırmak amacıyla ithal edilerek kredi karşılığında çiftçilere verilmesi öngörülen 250 bin baş damızlık düve için başvurular bugün başlıyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin açıklamasına göre, projeden isteyen herkes yararlanamayacak. Projeden sadece Tarım Kredi Kooperatifi ortakları yararlandırılacak. Buna göre projeden yararlanma koşulları şöyle:

1- Projeye başvuru tarihi itibariyle Tarım Kredi Kooperatifi ortağı olmak.

2- 2 Nisan 2018 ve öncesi tarihlerde büyükbaş süt hayvancılığı yapıyor olmak.

3- En az 15 baş kapasiteli ve hayvancılık yapmaya elverişli ahıra sahip olmak.

4- Ahırın bulunduğu yerde ikamet ediyor olmak.

5- Kredi kullanmaya uygun mali durumda olmak.

ZİRAAT BANKASI’NDAN 7 YIL VADELİ KREDİ

Proje kapsamında damızlık düve alacak Tarım Kredi Kooperatifi ortağı çiftçilere 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli yatırım kredisi kullandırılacak. Tarım Kredi Kooperatifl eri’nin açıklamasına göre, Ziraat Bankası’nca kredi limiti tahsisi yapılacak ortaklara, işletme kapasitelerinin 15 başa tamamlanabilmesi amacıyla; damızlık gebe düve tedariki için 7 yıllık yatırım kredisi (İlk 2 yıl ödemesiz, sonraki 5 yıl ödemeli), yem tedariki için en fazla 18 ay vadeli işletme kredisi kullandırılacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın daha önce açıkladığı gibi, söz konusu proje kapsamında çiftçilere 100 bin lira kredi kullandırılacak. Bu kredinin yüzde 80’i düve, yüzde 20’si yem tedariki için kullandırılacak.

Proje kapsamında Ziraat Bankası’nın yatırım kredisi tahsisi yaptığı kooperatif ortaklarına Tarım Kredi Kooperatifl eri’nce damızlık gebe düve teslimi yapılacak. Damızlık gebe düve teslimi yapılan ortakların yem ihtiyaçları da yine Tarım Kredi Kooperatifl eri’nce karşılanacak.

ALINACAK HAYVAN IRKLARI VE VERİLECEK HİZMETLER

Ziraat Bankası’nın kredilendireceği, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ise tedarik edeceği damızlık düveler Simental, Holstein, Esmer (Montafon) ve Montbeliard ırkı hayvan olacak.

Tarım Kredi Kooperatifl eri’nce ortaklara teslimatı yapılacak düveler ile ilgili olarak ihtiyaç duyulacak; veterinerlik hizmeti, aşı ve küpeleme hizmeti, hayvan hayat sigortası (dar kapsamlı),Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) tarafından ücretsiz karşılanacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN VE NEREYE YAPILACAK?

Tarım Kredi Kooperatifl eri tarafından uygulanacak 250 Bin Damızlık Düve Projesi için başvurular bugün (24 Nisan 2018) başlayacak ve 7 Mayıs 2018’de sona erecek. Başvuru sahipleri, başvuru belgeleri ile birlikte bağlı veya üyesi olduğu Tarım Kredi Kooperatifi ne müracaatta bulunacak.Kooperatife üyelik kaydı bulunmayan üreticiler, hayvancılık işletmesinin bulunduğu yerdeki Tarım Kredi Kooperatifi ne başvuru yaparak, üyelik işlemlerini gerçekleştirebilecek. Yukarıda 5 madde halinde sıraladığımız şartlardan herhangi birini taşımayanların başvuruları kooperatifçe alınmayacak.

 

Kaynak: DünyaHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER