Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Urfaspor için son gün

Urfalı iş adamları isyanda!

Şanlıurfa’da bu kez de sanayici iş adamlarının başı DEDAŞ ile dertte. DEDAŞ tarafından nisan ayından bu yana sanayiciye yapılan elektrik zammının yüzde w seviyesine ulaşması ve elektriğin Dolar kuru üzerinden satılması,  Organize Sanayi Bölgesindeki yatırımcıların büyük tepkisine neden oldu. 

Urfalı iş adamları isyanda!
  • 31-08-2018 08:44

İBRAHİM HALİL KAHRAMAN

Son yıllarda Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde yatırımların artması için devlet yetkilileri tarafından seferberlik ilan edilirken, DEDAŞ’ın OSB’deki yatırımlara yönelik aldığı kararlar ‘yok artık’ dedirtiyor.  Sanayici iş adamlarına yönelik indirim uygulamasını kaldıran, elektrik satışını Dolar üzerinden yapan DEDAŞ,  bu kez de OSB Müdürlüğünün hesaplarına bloke koydu.

Alınan bilgiye göre;   Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi Elektrik Enerji Tedarik işi yapılan sözleşme kapmasında 01.04.2018 tarihi itibariyle DİCLE EPSAŞ tarafından yapılmakta olup, yapılan sözleşme kapsamında (PTF+YEKDEM)*1,0240 formülü ile alım maliyeti hesaplanarak Bölgeye enerji alınmakta idi. DİCLE EPSAŞ 07.08.2018 tarihinde OSB Bölge Müdürlüğü ile yapmış olduğu sözleşmeye istinaden sözleşmenin 6. Maddesinde yer alan Ödemenin Zamanında Yapılmaması mevzusuna istinaden Bölge sanayicisine yapmış olduğu indirimi kaldırdığını tebliğ etmiş, Sanayicinin bu durumda % 10,40 oranında enerjiye pahalı almaya başlamıştır.

 

Elektrik yüzde 77 zamlandı

EPDK'nın sanayi elektrik sisteminde değişime gitmesindeki zam ile birlikte toplamda Nisan Ayından bu yana sanayiciye yapılan zam %77 seviyesine ulaştığı iddia edilmektedir.  Buna istinaden Valilik ve Bölge Yönetimi girişimi ile DİCLE EPSAŞ ile yapılan şifahi görüşmeler neticesinde ödenemeyen borcun bir protokol yapılması suretiyle sözleşmenin indirimli olarak devamı yönünde görüş birliğine varıldı.  DİCLE EPSAŞ ın 16.08.2018 tarihinde Organize Sanayi Bölge Müdürlüğüne göndermiş olduğu taslak protokolün 4. maddesinin b fıkrasında ülkemizi hedef alan dış mihraklara destek verircesine ödeme taahhütnamesine Türkiye’nin hiçbir şehrinde emsali olmadığı halde dolar kuru üzerinden zararın karşılanmasına dair protokol maddesi eklemiş, yazılı borç bedeli gerçekte olandan yüksek tutulmuş, Bu da yetmezmiş gibi bu protokolün 24 saat içerisinde imzalanması yönünde baskıda bulunmuş. OSB hesaplarına bloke konuldu.

 

OSB Müdürlüğü hesaplarına haciz konuldu

Bölge Sanayicilerinin ve Yöneticilerinin, bu duruma itiraz etmesi sonucu Bölge Müdürlüğü hesaplarına DİCLE EPSAŞ tarafından haciz konularak, Bölge Müdürlüğünün hizmet vermesini engellemeye çalışıldı. Urfa sanayisinin gelişmesi, ivme kazanması, sanayideki istihdamın arttırılmasına yönünde tüm kurum ve kuruluşların kenetlenerek destek verdiği Organize Sanayi Bölgesinin bu tür engellenmeyle karşı karşıya kalması sanayici tarafından tepkiyle karşılanıyor

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER