Sıradaki Haber: Elazığ'da yeni deprem!

Urfa sanayisinin önündeki en büyük engel kalkıyor

Gelen yabancı yatırımcı için büyük avantajlar oluşturan Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi, Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası’nın kuracağı ve kalifiyeli eleman yetiştirecek okulla birlikte daha da gelişecek. Şanlıurfa’da yetiştirilen ürünlerin kentte işlenmesinin de önü açılacak.

Urfa sanayisinin önündeki en büyük engel kalkıyor
  • 01-02-2020 09:08

(İbrahim Halil ASLAN/ÖZEL Haber- Şanlıurfa OLAY)

Teşvik kapsamındaki Şanlıurfa'da sanayinin gelişmesinin önündeki tüm engeller bir bir kalkıyor. Yer tahsisi noktasında sorun yaşanmayan kentte, kalifiyeli eleman yetiştirilmesi için de ŞUTSO tarafından eğitim merkezi kuruluyor.

ŞUTGEM ELEMAN İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Toplam bin 713 hektar alan üzerine kurulan 555 parselden oluşan Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi(OSB) elektrik kesintileri ve kalifiyeli eleman sıkıntısını gidermeye çalışıyor. Eskiye nazaran azalan elektrik kesintilerinin tamamen ortadan kalkması için girişimler yapılıyor. Kalifiyeli eleman ihtiyacı da ŞUTSO tarafından açılacak Eğitim Merkezi sayesinde giderilecek. ŞUTSO’nun OSB’de açacağı eğitim merkezinde yetişecek öğrenciler, Şanlıurfa sanayisinin ihtiyacı olan tüm personel ihtiyacı karşılanacak. ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek, Şanlıurfa Teknoloji Geliştirme ve Eğitim Merkezi’nin (ŞUTGEM); Şanlıurfa imalat sanayinde nitelikli ara eleman ihtiyacının karşılanması, ilde yaşayan işsiz ve vasıfsız gençlerin yetkinliklerinin artırılarak istihdama kazandırılması, teknoloji üretiminin ve katma değerli ürün geliştirmenin desteklenmesini amaçladıklarını söyledi.

URFA İLK 10 İL ARASINDA

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası(ŞUTSO) Başkanı İbrahim Halil Peltek, Organize Sanayi alanı büyüklüğü açısından Şanlıurfa’nın ilk on şehir arasında olduğunu söyledi. Şanlıurfa’nın en çok teşvik verilen illerden biri olduğunu belirten Peltek, ilerleyen süreçlerde ayakkabıcılık sektöründe faaliyet gösterecek fabrikaların da açılacağını söyleyerek, istihdam alanının daha da artacağını söyledi. Mevcut durumda 25 bin kişinin istihdam edildiğini ifade eden Peltek, “şuanda 318 aktif faaliyet gösteren fabrikamız var. Tekstilin yanı sıra, metal, mobilya, elektrik elektronik, plastik ve tarımsal ürünler alanında faaliyet gösteren fabrikalarımız var. Organize Sanayi Bölgesinde çoğunluğu tekstil olan bu fabrikalarımızda 25 kişi istihdam ediliyor. Organize Sanayi için arazi genişliği bakımından Şanlıurfa Türkiye’de ilk on şehir arasına giriyor. Dolayısıyla yatırımcıların buraya gelmemesi için hiçbir sebep yok” dedi.

ARA ELEMAN VE KALİFİYELİ ELEMAN SIKINTISI GİDERİLECEK

Özellikle tarımsal ürünlerin işletilmesi için en avantajlı bölge olan Şanlıurfa’da yeni açılan kısım OSB’de tarımsal ürünlerin işletilmesi için fabrika sayısının artması beklenirken, bu fabrikaların eleman ihtiyacı da ŞUTGEM tarafından yetiştirilecek elemanlarca karşılanacak. Toplam 3 bin metre kare alan üzerine kurulan ŞUTGEM, içerisinde 9 atölyeyi barındıracak. Yapılacak eğitim merkeziyle birlikte Şanlıurfa sanayisinin daha da gelişeceğini kaydeden Peltek, “ŞUTGEM’in faaliyete girmesiyle birlikte çalışanların istihdamda sürekli kalabilmesi sağlanacak. Sanayiciden gelen, markalaşmaya yönelik tasarım eğitimi talebi ve bu eğitime zemin oluşturacak, teorik ve teknik eğitim ihtiyacı karşılanacak. Gençlerin; bilgi çağına ayak uydurarak ve ileri teknolojiyi kullanarak meslek edinme, meslek değiştirme ve meslek geliştirme ihtiyaçları ve Global dünya ekonomisinde,  her türlü temel prensip işletme davranışında ölçülebilir verimlilik değerlerinin aranması gereği olarak bu aklı yaşatarak, firmasını taşıyabilecek uzman atölye işgücünün yetişmesine katkı sağlanacak” diye konuştu.

Öte yandan ŞUTGEM, metal teknolojisi, mobilya teknolojisi, plastik enjeksiyon teknolojisi, makine teknolojisi, bilişim teknolojisi, elektrik ve elektronik teknolojisi, pnömatik ve hidrolik teknolojisi, endüstriyel otomasyon ve mekatronik teknolojisi ve tasarım teknolojisi alanlarında eleman yetiştirecek.

SADE: ELEKTRİK SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMALI

Şanlıurfa OSB’deki fabrikaların en büyük şikayeti ise elektrikten yana, elektrik kesintileri sebebiyle üretimin sekteye uğradığını belirten fabrika sahipleri, kesintilere bir çözüm bulunmasını bekliyor. Elektrik kesintilerinin eskiye nazaran azaldığını ve bu durumun yatırımcıların gelmesi için engel oluşturmadığını dile getiren TÜMSİAD Şube Başkanı Sadık Sade, siyasilerin bu konudaki görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. Elektrik kurumunun kendine çeki düzen vererek, bu kesintileri tamamen ortadan kaldırması gerektiğini söyleyen Sade, bu sorunun da giderilmesiyle birlikte sanayinin daha aktifleşeceğini söyledi.

OSB: PROJE AŞAMASINDAKİ FABRİKALARIMIZ VAR

Teşvik kapsamındaki Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde 318 fabrika aktif olarak çalışırken, 37 fabrikanın da proje aşamasında olduğu öğrenildi. Ağırlıklı olarak tekstil alanında faaliyet gösteren OSB’de 68 fabrikanın da inşaatı sürüyor. Toplam 555 parsele sahip OSB’de bütün kısımlarda toplamda 132 parselin boş olduğu öğrenildi. Bu boş parsellere de ayakkabıcılık sektörünün artırılması için fabrika kurulabileceği belirtildi.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER