Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Yapılan denetimlerde 105 GDO’lu ürüne rastlandı

Urfa 2 ayrı Fuara ev sahipliği yapacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı  13-16 Nisan,  Şanlıurfa İnşaat Mobilya ve Dekorasyon Fuarı 30 Mart - 2 Nisan'da

Urfa 2 ayrı Fuara ev sahipliği yapacak
  • 23-03-2017 11:33

Faruk DEVECİ
Şanlıurfa bir ay içinde 2 ayrı Fuara ev sahipliği yapacak. 

Fuar alanı sıkıntısının yaşandığı kentte, organizatör firmaya Valilik yakınlarındaki alan gösterildi. 

Start Fuarcılık, Valilik yakınlarında büyük bir ''Röder çadır' kuruyor.  

Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı  13-16 Nisan,  Şanlıurfa İnşaat Mobilya ve Dekorasyon Fuarı 30 Mart - 2 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 


KAYA: ’YÖRE ÜRETİCİLERİNİ YENİ TEKNOLOJİLERLE TANIŞTIRMAK ZORUNDAYIZ‘

Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, Fuarların kent ekonomilerini canlandırmak açısından son derece önemli olduğunu belirtti. 

Kaya, Gıda-Tarım ve Hayvancılık Fuarı‘na ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: 

’Gerek üretim gerekse ihracat açısından tarım, ülkemiz ve bölgemiz için çok önemli bir alanı kapsamaktadır.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın çalışmalarıyla da Türkiye’de tarım sektörünün, milli gelire katkısı ve sanayi sektörüne sağladığı ham madde ile birlikte ekonomik bir etkinlik olma özelliğini koruduğunu hepimiz bilmekteyiz. Yapılan bu çalışmalar sonucu son yıllarda tarımın istikrarlı bir gelişme gösterdiğini, stratejik bir planlama ile tarımda verimliliğe ve kaliteye önem veren ülkemiz, tarımsal ekonomik büyüklük bakımından 62 milyar dolarlık tarımsal hasıla ile dünyada 7’inci Avrupa’da birinci sıraya kadar yükseldi. Bu kadar yükseliş de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın; 2023’te dünyanın 5. büyük tarım ülkesi olma hedefine ne kadar yaklaştığını göstermektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, son 10 yılda tarımda yaşanan gelişmeleri de göz önünde bulundurarak, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 için iddialı hedefler ortaya koydu.
Buna göre, Türkiye'nin tarımsal hasılası 150 milyar dolara yükselecek. Türkiye bu tarımsal
hasıla değeriyle dünyanın ilk 5 tarım ülkesinden biri haline gelecek.
Verimli tarım arazilerine sahip ve GAP’ın Tahıl Ambarı olarak bilinen Şanlıurfa’da tarım arazilerimizin sulamaya açılması ile birlikte üretim daha çok artacak ve 2023 hedeflerimize ulaşacağız. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın 2023 hedefleri ile birlikte; Tarımda kalite standartları ve gıda güvenliği önem kazanacaktır. Bu sebeple işletme sayısı azalırken kapasite ve kalite artacaktır.
Planlanan düzenlemeler sayesinde dış pazarlarda ürünlerin rekabet sansı artacak, Özellikle yaş meyve sebzeler önem kazanacaktır.
Türkiye pamuğunun yüzde 41.9 ‘nu karşılayan Şanlıurfa’da Suruç Ovası’nın sulamaya açılması ile birlikte bu oran 2 katına çıkacaktır.
Türkiye’de bu faktörler içerisinde özellikle istihdam açısından tarımın önemi oldukça yüksektir. İlimiz ekonomik yönden tarıma bağlıdır. Nüfusun önemli bir kısmı da geçimini tarımsal faaliyetlerden sağlamaktadır. Bunun yanında çok geniş ve verimli tarım arazilerinin işlenmesi yanında korunması da önem arz etmektedir. Bu nedenle çiftçilerimizin tarım arazilerinin kullanılması konusunda bilinçlendirilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Üreticilerimizin ve sanayicilerimizin bilinçlenmesi ve yeni tarım teknolojileri ile tanışmasında en büyük payı da fuarlar almaktadır..‘HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER