Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Akçakale'de kamyon yandı

Türkiye’de göçün başkenti Şanlıurfa

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Yrd. Dç. Dr. Mahmut Kaya Uluslararası Göç Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, 2016 yılının Nisan ayı istatistiklerine baktıklarında Şanlıurfa’nın aslında göçün başkenti olduğunu gördüklerini söyledi.

Türkiye’de göçün başkenti Şanlıurfa
  • 07-11-2016 17:44

Haber: Mehmet Kaması

Şanlıurfa’da ilk defa yapılan ‘Uluslararası Göç Zirvesi’ bir önceki gün özel bir otelde start verdi. Yaptığı araştırmalar üzerine Göç Zirvesinde konuşan Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Kaya, “26 Ekim ayı istatistiklerine baktığımızda ise burada Suriyelilerin oranı 397 bin 38’e düşmüştür.” dedi. Konuşma sırasında Şanlıurfa’nın İstanbul’dan sonra en çok göç alan il olduğunu ve bir nevi göçün başkenti olduğunu belirtti. Eskiden mültecilerin tek problemlerinin güvenlik, barınma ve beslenme olduğunu belirten Mehmet Kaya bu ihtiyaçların dünden bugüne farklılaştığını söyledi.

‘Şanlıurfa en çok göç alan il’

Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Mahmut Kaya Uluslararası Göç Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Şanlıurfa’nın 2011 yılında patlak veren Suriye iç savaşı ile birlikte göçün başkenti konumuna geldiğini ifade etti. Savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan 3 milyon mülteciden 600 binin ise Şanlıurfa’da ikamet ettiğine vurgu yaptı.

Göçmenlerin her alanda daha farklı istekleri oluyor

“Türkiye sınırları içerisinde bulunan 3 milyon göçmenin ilk başta güvenlik ve barınmaydı.” diyen Mehmet Kaya “Bu isteklerin gün gittikçe değiştiğine ve göçmenlerin ikinci kuşak hatlar dedikleri,  ‘girişimcilik, örgütlenme, sosyal güvenlik, istihdam, basın yayın, vatandaşlık ve benzeri talepleri gündemleştirmiş durumdadırlar.” dedi.

Şanlıurfa’da birçok kurum ve kuruluş açmışlar

2011 yılından itibaren Şanlıurfa’ya göç eden Suriyeli mülteciler burada barınma ve güvenlik sorunlarının ardından  yerleşime geçtikleri yerlerde farklı sektörlere yöneliyorlar. Konu ile ilgili Göç Zirvesi’nde konuşan Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Kaya, Şanlıurfa’da şu anda Suriyeli mültecilere ait 3 gazetenin olduğunu ve 60’a yakın da derneğin olduğunu ifade etti.

Urfa’da 413 iş yerinden 38’i Suriyelilerin

Şanlıurfa’ya geldiklerinden bu yana birçok iş kolunda iş yapmaya başlayan Suriyeli mülteciler Şanlıurfa’nın en işlek caddeleri olan Abide Park ve Haşimiye Meydanı’nda bulunan 413 iş yerinden 38’inin Suriyeli mültecilere ait olduğunu söyledi.

‘Suriyeli sığınmacılara, Şanlıurfa bağrını açmıştır’

Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Mahmut Kaya, “Göç ve göçmenlik tecrübesi bu topraklarda köklü bir maziye sahiptir. Yine Osmanlı döneminden iskân politikaları nedeniyle Anadolu’ya yerleştirilen insanların büyük bir kısmı son zamanlarda, özelikle 80’li yıllarda Balkanlarda Rus tehdidine karşı Türkiye’ye yerleştirilmesiyle Şanlıurfa’da nasibini almıştır, Afganlılar yerleştirilmiştir. Yine yakın zamanda Van depremiyle birlikte göç eden depremzedelere Şanlıurfa kucak açmıştır, onları himaye etmiştir ve son olarak 2011 yılından beri Suriyeli sığınmacılara, mültecilere Şanlıurfa bağrını açmıştır.” dedi.

‘En çok Suriyeli Şanlıurfa’da’

Türkiye’de 3 milyon mültecinin olduğunu söyleyen Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Mahmut Kaya, “Bu mültecilerin 2 milyonu, Göç İdaresi verilere baktığımızda Suriyeli sığınmacılardan oluşmaktadır. Yine Suriyeli misafirlerin 260 bini, yüzde 10’una tekabül eden kısmı AFAD’ın 10 ilde kurduğu barınma merkezinde yaşamaktadır. Mültecilerin yüzde 90’ı ise kamp içinde yaşamaktadır. 2016 yılının Nisan ayı istatistiklerine baktığımızda Şanlıurfa’nın aslında göçün başkenti olduğunu görüyoruz. Diğer illere yerleştirilen birçok yerden daha fazla kişiye Şanlıurfa barındırmıştır. En son 26 Ekim ayı istatistiklerine baktığımızda ise burada Suriyelilerin oranı 397 bin 38’e düşmüştür.” dedi.

‘Kendileri ile birlikte birçok sorunun çıkmasına neden oldular’

İstanbul’dan sonra Şanlıurfa ikinci mülteci barındıran şehridir diyen Mahmut Kaya, “Şanlıurfa’daki Suriyeli sığınmacıların 109 bin 618’i kamplarda kalırken, 280 bini ise kamp dışında yaşamaktadır. Şanlıurfa’da 600 bin göçmenin barındığı düşünülmektedir. Şanlıurfa’ya gelen göçmenler Suriye’nin Afrin, Deyrizor, Haseke, Halep, Kobani ve Rakka gibi şehirlerden gelmişlerdir. Tabi savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan sığınmacılar hem sığındıkları yerlerde birçok sorunla karşılaşmakta hem de kendileri sosyal, ekonomik, demografik, kültürel, siyasal gibi birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.” diye konuştu.

‘Gelen göçmenlerin ihtiyaç ve istekleri arttı’

“2011 yılında göç eden sığınmacıların temel problemleri güvenlik, barınma ve beslenmeydi. Ancak o günden bugüne göçmen ihtiyaçlarının farklılaştığını düşünebiliriz. Nitekim sosyal, ekonomik bir statüye sahip olan göçmenler sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik anlamda ikinci kuşak hatlar denilen girişimcilik, örgütlenme, sosyal güvenlik, istihdam, basın yayın, vatandaşlık benzeri talepleri gündemleştirmiş durumdadır. Bu bağlamda Şanlıurfa’ya bakıldığında göçmenlerin kendi marketlerini kurdukları, ticari işletmeler açtığı, basın yayın faaliyetlerine başladığı, dernek kurdukları görülmektedir.” şeklinde ifade etti.

‘Şanlıurfa’da birçok işletmenin sahibi göçmenlerdir’

“Örneğin, Şanlıurfa’ya bakıldığında basın yayın anlamında 3 gazete Suriyeli sığınmacılarca çıkarılmaktadır.” diyen Mehmet Kaya, “Çeşitli dergiler, internet yayıncılığı bulunmakta, yine yerel olmak üzere 60 dernek bulunmaktadır. Yine çeşitli eğitim kurumları Suriyeli sığınmacılarca açılmış durumdadır. Bunun yanı sıra birçok ticari işletme de açılmış durumdadır. Örneğin, şehrin en prestijli caddesi olan Abide ve Haşimiye arasındaki ana arterde toplam 413 işyerinden 38 işyeri Suriyelilerce işletilmektedir.” ifadelerini kullandı.

‘Kalış süresi uzadıkça ihtiyaçların değişeceği muhakkaktır’

Bu işletmelerin kuyumculuk, malzemecilik, incilik, lokantacılık, telefonculuk gibi birçok alanda ticari faaliyet yapmakta olduğunu belirten Mahmut Kaya, “Dolayısıyla kalış süresi uzadıkça ihtiyaçların değişeceği muhakkaktır. Sosyal durum ve çatışma, yabancı düşmanlık, istihdam ve emek sömürüsü, şehirlerin demografik değişimi, iç siyasetteki etnik gerilimler göçün etkisiyle Türkiye’de oluşan ana sosyolojik problemler arasındadır.” şeklinde konuştu.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER