Sıradaki Haber: Urfaspor'a bir darbe daha!

Suruçlu çiftçilerin sorunu Meclis’te

Suruçlu çiftçilerin sorunu HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan tarafından verilen soru önergesiyle Meclis’e taşındı.

Suruçlu çiftçilerin sorunu Meclis’te
  • 13-09-2019 17:39

Suruçlu çiftçilerin son zamanlarda yaşadığı sorunlar HDP Şanlıurfa Milletvekili tarafından meclise taşındı. HDP Milletvekili Ömer Öcalan Tarım  ve Orman Bakanı Selçuk Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi yöneltti.

İşte verilen soru önergesi:

AK Parti’nin tarımdaki yapısal sorunlara dair kalıcı çözüm üretmek yerine, var olan yapısal sorunların daha da derinleşmesine yol açacak yanlış̧ poli-tikalarda ısrarını sürdürmektedir. Tarımsal üretimde sorunlar bu kadar belirginken AKP, çiftçiyi, üreticiyi desteklemek yerine tam tersine küçük çiftçi ve üreticiyi üretimden koparmak adına, sermaye adına politikalar üretmeye devam etmektedir. AKP’nin son olarak açıkladığı ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’ ile sermaye adına tarımsal politika ürettiğini ortaya koyduğunu açıkça göstermiştir.

AKP’nin yanlış ve yandaş tarım politikasından etkilendiği gibi en fazla Şanlıurfa çiftçisi etkilenmekte-dir. Başta Pamuk (% 42) olmak birçok tarımsal üründe Türkiye üretimin önemli bir kısmını karşılayan Şanlıurfa çiftçisi son yıllarda gittikçe artan maliyetler karşısında ya üretimi terk ediyor ya da zorla ayakta kalmaya çalışıyor. çalışmaktadır. Şanlıurfa’da yaşanan yoğun işsizlik ve yetersiz yatırımlar ile birlikte girdi maliyetlerindeki artış, ürün satış fiyatlarının düşük olması ve devletin son zamanlarda uygulamaya koyduğu tarım politikaları çiftçiyi üretimden uzaklaşma, dolayısıyla, temel geçim kaynağından mahrum kalma noktasına getirmiştir. Buna ilave olarak son iki yıldır su bedellerinin aşırı bir şekilde artması çiftçi açısından süreci daha da içinden çıkılmaz hale getirmiştir.

Düzenli su verilmemesinden kaynaklı 2018 yılında Şanlıurfa pamuk çiftçisinin %35’i susuzluktan dolayı ürününü tarladan kaldıramamıştır. Son olarak sulama birliklerinin %50’yi aşan oranlarda suya zam yapması çiftçiyi üretim yapamaz hale getirmiştir. Suruç’ta tarımsal amaçla kullanılan su birim fi-yatının, 2018 yılında 96 TL iken 2019 yılında 168 TL olması, artan mazot ve gübre fiyatları ile birlikte çiftçiyi üretemez noktaya getirmiştir. Bu bağlamda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Şanlıurfa’da çiftçiler özelinde bütün çiftçilerin yaşadığı sorunlarına ilişkin ivedilikle çözüm üretmeye yönelik adım atması gerekiyor.

Bu bağlamda;

Şanlıurfa-Suruç’ta 2018 yılında 96 TL olan tarımsal amaçla kullanılan su birim fiyatının 168 TL olmasının gerekçesi nedir?

Sulama Birliklerinin aşırı fiyat artışı çiftçiyi üretimden uzaklaştıran bir uygulama değil midir?

Çiftçinin maliyetini artırıcı benzer uygulamaların çiftçiyi üretimden uzaklaştırdığı bilindiğine göre çiftçinin maliyetini artıran politikaların ısrarla uygulamasının amacı nedir?”

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER