Seçimi sandık görevlilerin alacağı ücret

Yüksek Seçim Kurulu 31 Mart 2019 Mahalli Seçiminde görev alacak tüm sandık görevlisi ücretlerini açıkladı. Siyasi parti görevlisi ne kadar ücret alacak? Sandık başkanı ve başkan yardımcısı ne kadar ücret alacak belli oldu? YSK sandık görevli ücretleri!

Seçimi sandık görevlilerin alacağı ücret
  • 31-03-2019 17:42

Yüksek Seçim Kurulu YSK tarafından 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunu gereği mahalli idareler seçimleri 31 Mart 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek. 31 Mart yerel seçiminde görev alacak tüm sandık görevlisi ücretleri de YSK tarafından açıklandı.

YSK SANDIK GÖREVLİ ÜCRETLERİ

Sandık kurullarına yapılacak ödemeler şu şekildedir:

Kurs verilen sandık kurulu başkanlarına 4 (124x4= 496 TL),

HANGİ SANDIKTA OY KULLANACAĞIM? YSK SEÇMEN SORGULAMA

Kurs verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 3 (124X3= 372 TL),

Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye 3 (115X3= 345 TL),

Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyeye 2 (115X2= 230 TL),

Siyasi parti üyelerine 1 (115x1= 115 TL) ödeme yapılacak.

İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI ÜCRETLERİ

Başkanlar ve İl Seçim Kurulları Üyeleri 130 TL,

İlçe Seçim Kurulları Üyeleri 115 TL,

Seçmen Kütük Bürosu Müdürleri 126 TL,

Seçmen Kütük Bürosu Zabıt Katipleri 121 TL,

Seçmen Kütük Bürosu Hizmetlileri 115 TL,

Askı Yeri Görevlileri 110 TL,

Memurlar (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 110 TL,

Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 110 TL,

Hizmetliler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 110 TL ücret ödenecek.

YÜKSEK SEÇİM KURULU YSK ÜCRETLERİ

Başkan ve Üyeler 261 TL,

Siyasi Parti Temsilcileri ve Birinci Derecede Sorumlu Görevliler (Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı) 130 TL,

İkinci Derecede Sorumlu Görevliler (Şube Müdürü, BİM Müdürü, Ayniyat Saymanı, BİM Koordinatörü) 126 TL,

Üçüncü Derecede Sorumlu Görevliler (Şef, Çözümleyici, Programcı) 124 TL,

Dördüncü Derecede Sorumlu Görevliler (Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni, Memur) 121 TL,

Şoför, Hizmetliler, Bekçi ve Diğer Personel 115 TL,

Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 110 TL,

Hizmetliler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 110 TL ücret ödenecek.

İlçe seçim kurulu başkanlarına yapılacak ödemeler

Seçmen sayısı 25.000’e kadar olan ilçelerde en çok 30 gündelik ödenir.

Seçmen sayısı 50.000’e kadar olan ilçelerde en çok 50 gündelik ödenir.

Seçmen sayısı 75.000’e kadar olan ilçelerde en çok 60 gündelik ödenir.

Seçmen sayısı 100.000’e kadar olan ilçelerde en çok 70 gündelik ödenir.

Seçmen sayısı 150.000’e kadar olan ilçelerde en çok 75 gündelik ödenir.

Seçmen sayısı 150.000’den fazla olan ilçelerde ise en çok 80 gündelik ödenir.

GÜNDELİK ÜCRET NE KADARDIR?

Seçim takvimi sürecinde belli dönemlerde izinli veya sıhhi raporlu olanlar ile başka yere atanmaları nedeniyle görev yeri değişen ilçe seçim kurulu başkanlarına, "Toplam alınacak gündelik x Fiilen çalışılan gün sayısı / Seçim takvimi süresi" formülüyle yapılan hesaplama sonrasında belirlenen gündelikler ödenir.

Örneğin; toplam 30 gündelik x 52 günlük fiili çalışma / 90 günlük seçim takvimi süresi, 30 x 52 = 1560/ 90 = 17,33 (18 gündelik) ödenir.

Diğer taraftan, birden fazla ilçeye bakan ilçe seçim kurulu başkanlarına baktığı ilçelerin seçmen sayısı toplamına denk gelen gündelik miktarı kadar ödeme yapılır.

İlçe seçim kurulu üyelerine yapılacak ödemeler

İlçe seçim kurulu üyelerine ise, kanunda belirten görevleri yapmak üzere çalıştıkları süreler esas alınmak suretiyle bu Kararımızın (I-3) maddesindeki ana ilke ve ilçedeki iş yoğunluğu göz önünde bulundurularak ilçe seçim kurulu başkanının takdirinde olmak üzere;

Seçmen sayısı 100.000’e kadar olan ilçelerde en çok (15), Seçmen sayısı 100.000’den fazla olan ilçelerde ise en çok (20) gündelik ödenir.

Büro personeline yapılacak ödemeler

Seçim çalışmalarının, seçimin başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 07 Nisan 2019 tarihine kadar devam edeceği varsayılarak; büro personeline (müdür, zabıt kâtibi, hizmetli, teknisyen) sadece seçim takvimi içindeki resmî tatil günlerinin tamamında fiilen yapacakları çalışmalardan dolayı en çok (29) gündelik ödenecektir.

Askı yeri görevlileri

Askı süresinde muhtarlık bürolarında güncelleştirme nedeniyle yapılacak çalışmalardan dolayı, askı yeri görevlisi olarak görev yapacak muhtar veya ihtiyar heyeti/meclisi üyelerinden veya bu iş için görevlendirilmiş kimselerden birine, yapacakları çalışmaları karşılığında, sadece 04/01/2019 - 17/01/2019 tarihleri arasında kalan hafta sonlarını (Cumartesi – Pazar) kapsayacak şekilde Kurulumuzun ücret kararında “Askı Yeri Görevlileri” için belirlenen gündelik miktarı üzerinden en çok 4 gündelik ödeme yapılır.

 

Bina sorumlularına yapılacak ödemeler

Bina sorumlularına 3’er (üç) gündelik ödenecektir. Ancak bina sorumlularına ücret ödenebilmesi için en az 4 sandık kurulunun aynı binada görev ifa etmesi gerekmektedir. 4 sandıktan az olan yerlerde bina sorumlusu görevlendirilmeyecek ve ücret ödenmeyecektir.

İl ve ilçe merkezlerinde; bina sorumlusu görevlendirilen yerlerde; ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca oy verme günü saat 05.00’te malzeme torbalarının bina sorumlularına tesliminin sağlanmasına, bina sorumlularının da teslim aldığı malzeme torbalarını ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca temin edilen araçlarla sandık çevrelerine getirerek, görev yerlerindeki sandık kurulu başkanlarına tutanak karşılığı teslim etmeleri gerekmekte olup, bu durumda, bina sorumlularına 4 gündelik ödenecektir.

İhtiyaç duyulması halinde görevlendirilecek olan bina sorumlusu yardımcısına da bina sorumlularına ödenecek gündelik miktarı kadar ödeme yapılacaktır.

Geçici ilçe seçim kurullarına yapılacak ödemeler

Yüksek Seçim Kurulunca; uygun görülmesi üzerine oluşturulan geçici ilçe seçim kurulu başkanlarına, en çok 30 (otuz) gündelik, Geçici ilçe seçim kurulu üyelerine, çalıştıkları süreler göz önüne alınarak en çok 15 (onbeş) gündelik ödenir.

Sandık kurulacak okullardaki hizmetlilere yapılacak ödemeler Sandıkların kurulacağı okullarda görev alacak hizmetlilerin listesi ilçe seçim kurulu başkanı tarafından ilçe milli eğitim müdürlüğünden temin edilerek, bu listeler doğrultusunda, bir okulda en fazla iki (2) hizmetli görevlendirilir ve her birine ikişer (2) gündelik ödenir. Malzeme torbası tesliminde görev alan hizmetlilere ilave birer (1) gündelik ödenecektir.

UYAP görevlilerine yapılacak ödemeler

İl merkezinde ve ilçelerde görevlendirilecek UYAP görevlileri il seçim kurulu başkanının denetiminde, Cumhuriyet başsavcılıkları ile irtibata geçilerek belirlenir ve görevlilere üçer (3) gündelik ödenir. Ödemeler il seçim kurulu başkanlıklarınca gerçekleştirilir.

YSK Sandık Görevli Ücretleri Resmi Yazı:

Kaynak: Yüksek Seçim Kurulu YSK 31 Mart Yerel Seçimi Tüm Sandık Görevli Ücretlerini AçıkladıHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER