Sıradaki Haber: O markalar teşhir edildi

Şanlıurfa’da hibe programına başvurular reddedildi

Tarımın yanı sıra hayvancılık için de elverişli illerin başında gelen Şanlıurfa’da, Tarım Bakanlığı’nın başlattığı hibe programına başvuran 102 besicinin projeleri, iddiaya göre İl Tarım Müdürlüğü tarafından gerekçe gösterilmeden reddedildi.

Şanlıurfa’da hibe programına başvurular reddedildi
  • 03-02-2020 09:48

(İbrahim Halil ASLAN/ÖZEL Haber- Şanlıurfa OLAY)

Besi Organize Sanayi Bölgesinde büyükbaş hayvan besiciliği yapıp, devletin verdiği hibeden faydalanmak isteyen besiciler, reddedilen projelerinin kabul edilmesi için şikayetçi olacak.

“102 PROJE İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN REDDEDİLDİ”

Şanlıurfa Besi Organize Sanayi Bölgesinde gerekli alt ve üstyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından bakanlık hibe programı hazırladı. Buna göre, hibe programından faydalanmak isteyenler, projelerini hazırlayıp bakanlık onayına sunacak, kabul edilen projelerde yüzde 50 devlet desteği sağlanacaktı. Ocak ayında başlayan taleplere Şanlıurfalı 102 besici başvurdu. Projelerini hazırlayıp, Tarım İl Müdürlüğü’ne teslim eden besiciler, projelerinin hiçbir gerekçe sunulmadan reddedildiğini iddia etti. Hibe programına başvuranlardan İbrahim Kuyumcu, Tarım İl Müdürlüğü’nün bu kararına tepki göstererek, “Bakanlık bu hibe programını çıkardı, bizler de başvurduk ancak il müdürlüğü hiçbir gerekçe belirtmeden projelerimizi reddetti. Neden reddettiklerini de bilmiyoruz, bunun keyfi bir uygulama olduğu düşüncesindeyiz. Gerekli şikayet yapıp hakkımızı arayacağız” dedi.

PROJELER İNCELENMEDEN ELENDİ İDDİASI

Tarımsal Kalkınma Kooperatifine üye 102 besici, Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etabında verilen hibelerden faydalanmak için, danışmanlık hizmeti alarak proje hazırladı. Hazırlanan projeler, İl Tarım Müdürlüğü’nce oluşturulan komisyon tarafından incelenip, Bakanlık onayına gönderilecekti. Ancak iddia şu ki; hazırlanan projeler komisyonca incelenmeden reddedildi. Kooperatif de, üyelerine bir yazı yazarak, il müdürlüğünün projeleri reddettiğini bildirdi. Tarım İl Müdürlüğü’nün bu kararı vermesinde keyfi uygulama olduğunu düşündüklerini belirten Kuyumcu, “projelerimiz hiçbir şekilde incelenmemiş, ön yargılı davranılarak direkt elenmiş. Bu uygulamanın keyfi bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Bu karar, Şanlıurfa’nın gelişimini engellemekten başka hiçbir işe yaramayacak. İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon, hiçbir şekilde projelerimizi incelememiş, incelenseydi, hiçbir eksiğimizin olmadığını göreceklerdi. Danışmanlık hizmeti alarak projelerimizi hazırladık” diye konuştu.

YÜZDE 50 HİBE SAĞLANACAKTI

Proje kapsamında, müracaatta bulunanlar projelerinin kabulü halinde yapacakları masrafın yarısı devlet tarafından hibe edilecekti. Yüzde ellisinin besiciler tarafından karşılanacağı proje sayesinde Şanlıurfa besi OSB de gelişecek ve bu anlamda Şanlıurfa hayvancılık anlamında bir atak yapacaktı. Reddedilen 102 projenin yerine başka projelerin kabul edilip edilmeyeceği ise ilerleyen zamanlarda netlik kazanacak. Bu projeden Şanlıurfa’nın hiçbir şekilde faydalanmaması halinde Şanlıurfa için büyük bir kayıp olacağını dile getiren besiciler, ilgili itirazları yapıp haklarını arayacaklarını söyledi.

BESİ OSB’NİN ŞANLIURFA’YA NASIL KATKISI OLACAK?

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Tarım Bakanlığı döneminde yoğunluk kazanan tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgeleri, en çok doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaygınlık kazandı. Şanlıurfa’da tüm alt ve üstyapı çalışmaları tamamlanan Besi OSB, Şanlıurfa’da hayvanlığı artırmanın yanı sıra, yem sanayisine de büyük katkı sağlayacak. İşsizliğin fazla olduğu kentlerin başında gelen Şanlıurfa’da besiciliğin artmasıyla birlikte işsizlik rakamları da düşecek. Kent ekonomisi anlamında bir döngü hareketliliği oluşturacağı beklenen besi OSB’nin tam anlamıyla ne zaman gelişeceği henüz netlik kazanmadı.  HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER