Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: “GAP alın teri demektir”

Şanlıurfa OSB son 3 yılda şahlandı

Daha önceden pasif durumda olan Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi son 3 sende yaptığı çalışmalarla adeta ayağa kalktı. Kentin ekonomideki lokomotifi olacak olan Şanlıurfa OSB’de fabrika sayıları arttı, istihdam sayısı yükseldi ve çalışmalar bitme aşamasına geldi.

Şanlıurfa OSB son 3 yılda şahlandı
  • 20-12-2019 08:32

(Ahmet CAN-Celal ÇİFTÇİ-Özel Haber/Şanlıurfa OLAY)

Daha önceden pasif durumda olan ve son zamanlarda atağa ayağa kalkan Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi son 3 senede yaptığı çalışmalarla kentin ekonomisine yön vermeye hazırlanıyor.

FABRİKA VE İSTİHDAM SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ VAR
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde son 3 yılda yapılan çalışmalarla hem alandaki fabrika sayısı arttı buna paralel olarak da istihdam sayısında ciddi bir artış yaşandı. 2015 yılında işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı sayısı 18 iken, 2016 yılında 16 iken, 2017-2019 yılında ise bu sayısının 6 katı kadar işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı verildi. 2017-2019 yılları arasında 86 adet işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı verildi. Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 2015 yılında fabrika sayısı 211 iken, 2016 yılında 224 olan fabrika sayısı 2019 son çeyreğine girerken bölgede açılan ve faaliyette olan fabrika sayısı 319’a yükseldi. Öte yandan bölgede 2015 yılında istihdam sayısı 14 bin, 2016 yılında 15 bin 600, 2019 son çeyreğine girilirken istihdam sayısı ciddi bir artış göstererek 24 bin 864 kişiye ulaştı.

KURALLARA UYMAYANLARIN TAHSİSLERİ İPTAL EDİLDİ
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde yıllara göre yer tahsisi işlemleri de her geçen yıl katlanarak büyüdü. 2015 yılında 25 adet yer tahsisi yapılırken, 2016 yılında 22 adet olurken, 2017-2019 yıllarında 130 adet yer tahsisi belgesi verilerek diğer yılların tüm yer tahsisi toplamlarından fazla yer tahsisi yapıldı. Öte yandan Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurallara uymayan kişilerin yer tahsis belgeleri de iptal edilerek alanı boş yere işgal etmeleri de önlendi. 2015 yılında 2, 2016 yılında 35 olan tahsis iptalleri 2017-2019 yıllarında yapılan incelemeler sonucunda OSB kuruluşundan bu yana yer tahsis yükümlülüklerini yerine getirmediği veya üretimden vazgeçtiği tespit edilen 89 yerin tahsis belgesi de iptal edildi.

OSB’DE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
 Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) çalışmalar da son sürat hız kesmeden devam ediyor. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği (İHKİB) ile birlikte yürütülen Hazır Giyim Sanayi Bölgesi Kümeleme Projesi kapsamında Tekstil Adası olarak ayrılan 300 dönüm alanın altyapı çalışmaları tamamlandı. Yapılan debi çalışmaları ile mevcut arıtma tesisinin yetersizliği ekiplerce görüldü. Ekiplerce alanda fizibilite ve analiz çalışmaları yapıldı. Son teknoloji ile kurulacak 30 yıl sonrasına kadar yeterli gelecek Yeni Arıtma Projesi hazırlandı. İnşaat, atık su, yağmur suyu, içme suyu ve yol uygulama projeleri hazırlanarak bakanlığa sunuldu. Yapımına 2016 yılında başlanan ve devam eden ve şu ana kadar sadece yüzde 30’u yapılan idari bina 2018 yılında tamamlanarak faaliyete geçti.

TARIMSAL ATIKLARDAN BİO KÜTLE ENERJİSİ ÜRETİLECEK
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile tarımsal atıklardan biyokütle enerjisi üretecek bir tesisin kurulması sağlanacak ve tesis için çalışmalara başlanacak. Tesis sayesinde çok çeşitli yatırımlar için altyapı uygunluğu da artacak. Bu proje sayesinde Şanlıurfa’ya yatırımcı çekmesi planlanacak. “Tarımsal Atık Biyokütleden Enerji Üretimi Fizibilite Projesi” Karacadağ Ajansı tarafından desteğe hak kazanarak ihalesi yapıldı. Proje yakın zamanda kente kazandırılacak.

İŞTE OSB’DE YAPILAN DİĞER ÇALIŞMALAR
-Yeni camii ibadete açıldı
-İçme suyu altyapı projesi hazırlandı ve uygulamaya başlandı
-4 bin kalifiye eleman yetişecek
-Ayakkabıcılar sitesi yapıldı
-Elektrik altyapısı güçlendiriliyor
-33 milyon TL mahsuplaşma yapıldı
-Sanayicilerin ihracatına destek veriliyor
-OSB’de ilk defa sanayicilere 5S ve TSE 9001 eğitimi verildi
-5 bin 350 metre yolun kazı ve dolgu işlemi yapıldı
-2 bin 224 metre atık kolektör hattı döşendi
-14 bin 96 metre içme suyu hattı döşendi
-8 bin 168 metre yağmur suyu hattı döşendi
-6 bin 510 metre atık su boru hattı döşendi
-Şanlıurfa OSB hazır giyim üssü hizmete alındı
-Halı saha yapıldı
-Gümrük Merkezi için protokol imzalandı
-Sanayicilerin maliyeti azaltıldı
-OSB enerji teşvikine başvurarak kendi kaynağını kendi üretmeye başladı
-Teknik Meslek Yüksekokulu açıldı

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER