Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Şanlıurfa Olay Yazarları ne yazdı?

Pamuk üreticisi 6 lira istiyor

Urfa’da pamuk hasadı başlamak üzere. Ancak pamuk fiyatı ve verilecek destekleme primi henüz belli değil. Artan maliyetlere rağmen pamuk fiyatının düşük seyretmesi çiftçiyi endişelendiriyor. Çiftçiler kütlü pamuk fiyatının destekleme primi ile birlikte kilo başına en az 6 lira olmasını istiyor.

Pamuk üreticisi 6 lira istiyor
  • 07-09-2020 10:21

Bu yıl, pamuk eken çiftçinin kazanması için özellikle Tarım ve Orman Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortaklaşa alacakları kararla destekler vasıtasıyla tüm imkanları zorlayarak fedakarlık yapması isteniyor.

 

Bugün iç piyasada kilosu 9 lira 70 kuruş olan lif pamuk dünya piyasalarında 11 lira 70 kuruş civarında alıcı buluyor. Çiftçinin zarar etmeden, bu yıl pamuk ektiğine memnun olması, gelecek yılki ekim deseni için çok önemli. Bu nedenle açıklanacak pamuk destekleme primi ve diğer desteklerle beraber kütlü pamuk fiyatlarının toplamda 6 liranın altında olmaması gerekiyor.

 

TÜRKİYE PAMUK ÜRETİMİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye’nin pamuk ithalatının 1 milyon tona dayandığını hatırlatarak yaptığı yazılı açıklamada özetle şu bilgilere yer verdi: “Beyaz altın pamuk, üreticinin kara talihi olmasın artık. Hasadın sürdüğü şu günlerde 1 kilogram kütlü pamuk için çiftçinin eline en az 6 lira geçmelidir.” dedi.

 

Bir zamanlar Çukurova Bölgesi’nin ‘beyaz altın ‘ olarak bilinen pamukla anıldığını hatırlatan Ayhan Barut, “Artık pamuk bölgemizde yok olmaya yüz tutmuş. Beyaz altın pamuk üreticilerimiz için kara talih olmaya devam ediyor. Hasat başladı ama alım garantili fiyat bulunmuyor, henüz açıklanmadı.” diye konuştu.

 

Girdiler arttı, fiyat geriledi

 

Serbest piyasada 1 kilogram kütlü pamuk fiyatının 3.5 lira civarında seyrettiğini hatırlatan Ayhan Barut, şöyle devam etti: “2017 yılında 1 kilogram kütlü pamuğun fiyatı 4.5 liraydı. O gün 1 dolar 3.5 liraydı. Aradan 3 yıl geçti. Bugün 1 dolar 7.5 liraya geldi, 1 kilogram kütlü pamuğun fiyatı ise 3.5 liraya düştü. Dolar 2 kat arttı. O günden bugüne üreticilerin mazot, gübre, tohum gibi temel üretim girdileri en az 2-3 kat arttı ancak pamuk fiyatı ne hikmetse geriledi. Üretici artık pamuktan hızla uzaklaşıyor.”

 

İthalata 2 milyar dolar

 

Çiftçi üretimden uzaklaşınca üretimin yerini ithalatın aldığını vurgulayan Ayhan Barut, şunları kaydetti: “2018 yılında 750 bin ton, 2019’da 800 bin ton pamuk ithal edildi. Bu yıl 1 milyon tonun üzerinde ithalat yapılacağı görülüyor. Pamuk ithalatına verdiğimiz 1.5 milyar dolar para, 2020 yıl sonunda 2 milyar dolara çıkacak. İthalata ayrılan parayı çiftçimize versek, 3 yıldır 80 kuruş olan primi revize ederek en az 1.5-2 lira olarak revize etsek üretici yeniden pamuk üretir. 1 kilogram kütlü pamuktan üreticinin eline en az 6 lira geçmelidir. Üreticinin sattığı fiyatla satması gereken 6 lira arasındaki fark primle tamamlanmalıdır. Aksi takdirde Çukurova’da yok olmaya yüz tutan pamuğu hiç göremeyeceğiz.” dedi.

 

Hazır giyim ve konfeksiyon ihracat lideri

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) verilerine göre Ağustos 2020’de hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 1 milyar 545 milyon dolarla en fazla ihracat yapan sektör oldu. Ham maddesi pamuk olan hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün bu başarıyı sürdürmesi için pamuk üretiminin artırılması gerekiyor. İthalata dayalı ham madde ile büyüme yerine yerli pamuk üretiminin artırılması için çiftçinin pamuktan para kazanması gerekiyor.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER