dclisans
Sıradaki Haber: “Şanlıurfa'dan Mardin'e adeta suni bir nehir akıyor”

Öneri Yeniçağ yazarından geldi

Yeniçağ yazarı Esfender Korkmaz, Güneydoğu‘ya yatırımcıların nasıl geleceğini ve bölgeye yatırımların nasıl artabileceğini bu haftaki köşe yazısında anlattı.

Öneri Yeniçağ yazarından geldi
  • 27-12-2019 12:13

(Faruk DEVECİ/Şanlıurfa OLAY)

Yeniçağ yazarı Esfender Korkmaz, Güneydoğu‘ya yönelik teşviklerin yatırımların tamamlanmasına bağlı olarak nakit olarak yapılmasını önerdi.

Korkmaz, yazısında özetle şu görüşleri dile getirdi:

''Türkiye gelir dağılımı açısından iki uçlu bir sorun yaşıyor… Birisi nüfusun gelir dağılımı bozuluyor… TÜİK'in 2018 verilerine göre, Türkiye'de fert başına gelirin en yüksek olduğu il Kocaeli'dir. Kocaeli'nde fert başına gelir  79 245 lira (16 442  dolar)'dır. Türkiye'nin fert başına geliri en düşük ili ise Ağrı'dır. Fert başına geliri 15 121 TL (3137 dolar)'dır. Kocaeli ile Ağrı arasında fert başına gelirde 5.24 kat fark var.

Türkiye'nin 2018 yılında en fakir üç ili, Şanlıurfa, Van ve Ağrı'dır. Üçü de Doğu ve Güney doğudadır. Genel olarak bakarsak ta en fakir iller Doğu ve Güneydoğudadır. Dahası TÜİK, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu da il nüfusları da azalıyor.

1960 yılında ,  DPT' nin kuruluşu  ile birlikte Doğu ve Güney Doğu kalkınması ile ilgili plan ve projeler yapıldı… 1964 Keban Planı, 1989 Güney Doğu Anadolu projesi, Doğu Anadolu kalkınma planı yapıldı. Ancak istenen sonuç alınmadı. Oysaki bu bölgelerde özel sektörün yatırım yapması için aşağıdaki şartların oluşması gerekir.

Kamunun altyapı yatırımlarını tamamlaması; Özel yatırım teşvikler edilmesi;  Ancak verilecek teşvikler yatırımların tamamlanmasına bağlı olarak nakit olarak yapılmalıdır. Ayrıca bu teşvikler Merkezi devlet tarafından değil bölgelerdeki sanayi ve ticaret odaları, ziraat odaları ve borsalara fon sağlanarak siyasetten bağımsız  organize edilmelidir. Yine bu önlemlerin, ekonomik ve sosyal yapıyı ve istikrarı gözeten bir özel makro plan içinde koordine edilmesi gerekir. Daha da önemlisi; Bu illerin kalkınması için hükümetin öncülük etmesi ve bu illerin doğal ve beşeri imkanlarını ve zenginliklerinin harekete geçirilmesi gerekir.

Bu illerde elverişli yatırım konularında, devlet yatırım yapmalı ve bu yatırımlarda o yörede oturanlar çalışmalıdır. Bu yatırımlarda çalışanlar maaşlarının dörtte birini vererek bu fabrikalara ortak olabilir. Zaman içinde devletin payı tamamıyla yöre halkına geçmiş olur. Yine devletin içinde olduğu bölgesel yatırım kooperatifleri kurulabilir. Devletin altyapı yatırımları dışında doğrudan yatırım yapması önemlidir.''HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER