Sıradaki Haber: Ölenlerin kimlikleri belli oldu

İthalatı Şanlıurfa önleyecek

Ülkedeki buğday ihtiyacı nedeniyle Suriye’den buğday ithal edilmesi gündeme gelirken, bu ithalat bir süre daha askıya alındı. Kentte bu yıl beklenen yüksek rekolteyle birlikte ithalata gerek kalmayacağı öngörülüyor.

İthalatı Şanlıurfa önleyecek
  • 06-02-2020 10:18

(İbrahim Halil ASLAN-Ali ÇETİNKAYA/ÖZEL Haber Şanlıurfa OLAY)

Hububat ambarı olarak nitelendirilen Şanlıurfa’da bu yıl yağışların düzenli olması sebebiyle, bir önceki yıla oranla buğday üretiminde artış bekleniyor. Geçen sene ekilemeyen birçok araziye bu sene buğday ekildiği belirtilirken, hava koşullarının verimli olması nedeniyle de rekoltede artış bekleniyor.

GEÇEN SENE EKİLEMEYEN ARAZİLER BU YIL EKİLDİ

Her yıl ürettiği buğdayla Türkiye’nin bu anlamdaki ihtiyacını büyük oranda karşılayan Şanlıurfa, bu yıl da buğday üretiminde iddialı görünüyor. Geçen sene yağışların yoğun olması nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin (GAP) genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da pamuk tarlalarının büyük bir kısmı sürülemedi. Buğday üretimi de bu nedenle düşerken, bu sene bu durumun telafi edilmesi bekleniyor. Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Çullu, bu yılın bereketli bir yıl olmasını beklediklerini belirterek, “Şanlıurfa Türkiye buğday üretiminde önemli bir yer almakta ve 2019 üretim sezonunda aşırı yapışların etkisi nedeniyle verimde düşmeler meydana geldi. 2020 üretim sezonunda yağışların düzenli gitmesi ve ekimlerin zamanında yapılması nedeniyle bereketli bir yıl gibi görünüyor” dedi.

PAMUK, YERİNİ BUĞDAYA BIRAKTI

Tarım Desteklemelerinin düşmesi nedeniyle bölgenin en büyük ovası olan Harran Ovasında pamuk üretiminin düştüğü de belirtildi. Pamuk yerine buğday üretimine ağırlık verildiği öğrenildi. Bunun yanı sıra, bu yıl yağışların düzenli bir şekilde düşmesi nedeniyle de buğday rekoltesinde artış beklendiği belirtilirken, elde edilecek buğday miktarıyla birlikte Türkiye’nin buğday ihtiyacı büyük oranda karşılanacak. Bu yıl buğdayda yüksek rekolte beklediklerini belirten Çullu, şunları söyledi: “Destekleme politikaları nedeniyle Harran ve Suruç Ovasında 2019 yılında pamuk arazilerinin çok önemli bir bölümü yerini buğday ekimine bırakmıştır. Sonuçta göstergeler 2020 yılındaki buğday üretiminin 2019 yılına göre daha yüksek olacağı anlaşılmaktadır.”

ŞANLIURFA, GEÇEN YIL 900 BİN TON BUĞDAY ÜRETTİ

Türkiye’nin buğday ihtiyacını büyük oranda karşılayan Şanlıurfa, geçen sene tüm olumsuz koşullara rağmen 900 bin ton buğday üretti. Türkiye genelinde 19 milyon ton buğday üretimi gerçekleşirken, bunun 900 bin tonunu Şanlıurfa tek başına üretti. Ülkenin bu anlamdaki ihtiyacını büyük oranda bir başına kaldıran Şanlıurfa’da çiftçiler, devletten de aslan payı bekliyor. Şanlıurfa çiftçisinin tüm zorlu şartlara rağmen üretime devam ettiğini belirten çiftçiler, tarımsal desteklemelerin yanı sıra mazot ve gübre desteğinin artırılmasını bekliyor. Ülkenin en verimli topraklarına sahip illerin başında gelen ve ürettiği ürünlerle, Türkiye’nin dışarıya bağımlılığını azaltan kentte çiftçilerin gözü kulağı devletin vereceği destekte.

ÖZTÜRKMEN: YÜZDE 25’LİK ARTIŞ BEKLİYORUZ

Hava koşulları ve ekim alanının artışıyla birlikte geçen yıla oranla bu yıl verimde yüzde 25 oranında bir artış sağlanması bekleniyor. Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen de geçen yıl 900 bin ton olan buğday üretiminin bu yıl bir milyon 200 bin ton civarında olmasını beklediklerini söyledi. Bu yıl buğday üretimi için ayrılan ekim alanının arttığına vurgu yapan Öztürkmen, “çiftçilerin büyük bir kısmı pamuktan vazgeçip buğdaya yöneldi. Bunun yanında bu yıl hava koşulları da çok iyi, bu nedenle bu sene buğday üretiminin rahatlıkla bir milyon tonun üzerine çıkmasını bekliyoruz. Bir milyon 200 bin ton civarında buğday bekliyoruz” şeklinde konuştu.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER