lisans koleji sol
lisans koleji
Sıradaki Haber: 15 ülke anlaştı! BMGK'da skandal karar! Türkiye'den jet yanıt!
Beysade

Dolar kuru teknik analizi! Bu seviyeden dolar almak intihar etmek olur

Dolarda yaşanması olası beklentilere dair bilgiler her geçen gün merak ediliyor. Dolar ile ilgili teknik analizlerde dolar kuru seviyeleri için tahminlere yer veriliyor. İşte son dolar kuru analizi...

Dolar kuru teknik analizi! Bu seviyeden dolar almak intihar etmek olur
  • 23-07-2021 14:54

Dolar kuru 13.27 itibarıyla 8,55 seviyelerinden işlem görüyor. Resmi kurban bayramı tatili olmasından dolayı iç piyasalarda işlemler kapalıyken yurt dışı piyasalarında dolar işlemleri devam ediyor. Teknik ve temel dolar kuru analizlerinin paylaşıldığı Kıdemli Analist kanalında dolar kuru için cuma gününe dikkat çekildi.

 

Dolar fiyatı noktasında bugünün oynak bir gün olabileceği belirtiliyor. Dolarda alım seviyeleri için bayram sonrası sağlıklı fiyatlamaların ortaya çıkacağı belirtildi. Dolar/TL’de sıkışmanın üst noktaya ulaşıldığına dikkat çekilen teknik analizde, dolar kuru noktasında aşağı yönlü çok dikkat edilmesi gereken bir seviye olduğu söylendi.

DOLAR KURUNDA CUMA GÜNÜNE DİKKAT EDELİM

Direncin kırılmasında dolar kuru seviyesinde 8.65 rakamının önemli olduğuna yer verildi. Teknik dolar kuru analizinde dolar fiyatının sert geri çekilmelere maruz kalacağı görüşü dile getirildi. Kıdemli Analist kanalında, “Yükselişi ne kadar olumlu karşılıyorsak düşüşü de o kadar olumlu karşılayacağız ki TL'nin değer kazanması burada söz konusu. Bu bayramda yukarı yönlü gidişin olmayacağını dile getirmiştim. Böyle gidiyor umarım. Beklediğimiz gibi olur ama cuma gününe dikkat edelim. Cuma günü oynak bir gün olabilir.” denildi.

DOLAR KURU TEKNİK ANALİZİ

Dolar kuru teknik analizi şöyle:

“Dolar/TL kurunu değerlendireceğiz. Dolar/TL’de sıkışma bir üst noktaya yine ulaştı. Köprüden çıkış öncesi artık son seviyede olduğumuzu siz hatırlatmak istiyorum. Cuma gününe kadar piyasalar bildiğiniz gibi kapalı bu hafta itibariyle ama yurt dışı piyasalarda işlemler devam ettiği için dikkat edeceğiz. Çünkü önümüzdeki hafta itibariyle gerçek sağlıklı fiyatlamaları göreceğimizi düşündüğümüzü paylaşmıştım.

 

Yine yatırım tavsiyesi olmadan eğitim amaçlı Dolar/TL’yi 8.55 bandında karşılıyoruz. Ve bu seviyelere baktığımızda ilk etapta yine 20-50 günlük ortalama değerimiz açık. Bizler bu noktada altın kesişme ve bu altın kesmenin bozulmasını takip ediyoruz. Altın kesişme, 7.30 bantlarında başlamıştı ve şu andaki sıkışma ile birlikte de bozulma ibaresi eğer bu çizgiler bu şekilde kesişti takdirde bu iş farklı noktalara doğru gidecek. Farklı dedim, aşağı yönde çok dikkat edilmesi gereken bir seviye var. Uzun bir süredir sürekli olarak yukarı gittik. Kur şişti. İşte Merkez Bankası başkanı görevden alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz açıklamalarını takip ettik. Enflasyon verileri, işsizlik rakamları, bunların hepsi kurun bu seviyeye gelmesinin tuzu biberi oldu ama bugün içinde bir dönüşü olacak.

 

Bu aşağı yönlü gidişin tek sıkıntılı yanı yukarı yönde bir marj alanımız yok, maalesef. Yani direncin kırılması için 8.65 rakamı bizler adına önemli bölgenin üzerinde maalesef Türk Lirası iyi bir noktaya gitmeyecek ama beklentilerimize baktığımızda teknik analizi incelediğimizde iyimser görüntülerin ön planda olduğunu zaten görebiliyoruz.

 

Diğer taraftan yine haber akışlarını sürekli olarak sizlerle paylaşıyoruz işte IMF’dir, Rusya'dan gelen turist ile alakalı bir para girişi var, döviz girişi var ülkeye. Acentaların yine borcunu önden ödeme gibi durumları söz konusu. Tabii her geri çekilmede ilk etapta bankaların alım yaptığını görüyoruz. Bu da kısa vadede kurun gergin duruşunu destekliyor ancak özellikle IMF’den 6,5 milyar dolarlık paranın gelecek olması ve bu beklenti sıcak para girişini de hızlandıracak ve bir miktar kısa vadede etki yaratacak.

 

Ben kaldıraçlı piyasaların etkisiyle de özellikle satış baskısının derinleşenbileceğini düşünüyorum. Düşmez diye kesinlikle kendinizi odaklamayın, ben kesin düşecek ya da kesin yükselecek diye hiçbir zaman konuşmam. Çünkü piyasa babamızın malı değil. Ama artık aşırı şişlik ve göstergelerin bize verdiği sinyaller doğrultusunda satır sinyalinin aşırı devam ettiğini görebiliyorum ve haftalık bazda baktığımızda ortalama değerler 20 ve 56 haftalık ortalama değerlerimizden çok uzaktayız. 20 haftalık ortalama diğerimiz 8.30. 8.50 haftalık ortalama diğerimiz 7.55’ler olarak görünüyor. 8.55 seviyesini incelediğimizde 8.37 7.80 rakamları çok can yakar ve haftalık bazda oluşan sat sinyallerini de yine aramıza yeni katılanlar için hatırlatayım. Daha önceki sat sinyallerini incelediğinizde Dolar/TL’nin geri çekilmeleri kısa vadede can yakmıştır. Burada dikkat çekmek istediğim, bugünkü söylem ya da analiz artık her ne derseniz konuşuyor olacağım. Kur ne zaman tepe seviyelerini test ettiğinde belirli haber akışları özellikle, sürekli olarak gündemde tutuluyor ve bu bakıldığında tek bir iyimser haber akışıyla birlikte de dibe çok aşırı sert bir düzeltme ile birlikte bizim karşımızda oluyor. Özellikle 2018’in ağustos ayında yediğimiz kur şokunda Papaz Brunson meselesi olsun, faizler konusu olsun ve diğer jeopolitik ve siyasi riskler olsun, S-400 meselesi olsun o gün seviyesinde ana mesele olarak biz nereye geldik? 3,5 seviyelerinden 7,20 seviyelerine kur şokunu yaşadık ama bir papazın serbest bırakılmasıyla birlikte ve öncesinde faizlerin ciddi şekilde artırılması ile birlikte dibe bir iki haber akışıyla birlikte indi.

 

Yine s-400 tepesi olsun ve Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması olsun bunların geri dönüşleri de sert oldu ya ne kadar sert yükselirse en ufak bir haber akışında geri çekilmemiz de o denli sert olacak. O yüzden kendimizi avutmaya gerek yok. Belirli kriterleri kendinize hedef alırsanız ve teknik seviyeleri de biraz daha iyi inceleyebilirsiniz. Yani Ahmet, Mehmet yada ben bir başkası bir teknik analiz paylaşacak da onun söylediği ile yola devam edeceğim diye düşünceye sakın ha sakın girişmeyin. Sonuçta kimse kimsenin yatırım danışmanı değil ki yatırım danışmanlığı bu gün gittiğinizde bile öyle size çok garanti bir şekilde bir sunum veremeyecek ve bunun garantisini zaten hiç kimse veremez. Allah korusun akşamı bir ani haber akışı gelir, olumsuz bir şekilde kur yukarı doğru aşırı sert gider ve iyimser bir haber akışını kur anın da saat kaç olursa olsun hafta içi olduğu takdirde ya da hafta sonu olsun. Çünkü pazartesi gece açılışında bile aşırı sert geri çekilmeler zaten defalarca kez takip ettik. Bunun örneklerini gördük. O yüzden kendimizi bu gibi süreçlerde iyi hazırlayın.

 

Günlük bazda haftalık bazda aşağı yönlü gidişimiz müsait ama 8,5 seviyesinin aşağı yönlü kırılmasını bekleyeceğiz ve aşağıda çok ciddi bir geniş bir boşluk alanımız var. Bu da bizim TL adına olumlu düşünmemizi destekliyor. En önemlisi 4 saatlik bazları incelemek daha kısa zaman dilimlerine geldiğimizde Dolar/TL’nin artık gücünün zayıfladığını görüyoruz. Aşırı alım bölgelerinde uzaklaştıldı. Yine gözlerimizden kaçmıyor. Burada benim sizlere yine dikkatinizi çekmek istediğim konu; gram altında olduğu gibi kur tarafında da bu getli bölge. Bu noktada yine baktığımızda burada gördüğünüz gibi 7,70 ile 7,20 arasındaki boşluk. Bunu günlük bazda çevirdiğimizde yine aynı sonucu alabiliyoruz ve geri çekilmeler konusunda nazlanmayacak bir Dolar/TL’de bizleri karşılamayacak diye düşünüyorum. O yüzden de sürekli bu noktaya dikkat çekmek istiyorum. Geri çekilmeler sert olacağını düşündüğüm için de bunları sizlere aktarmak istiyorum.

 

Tabi diğer taraftan yine incelemelerimiz devam ettirdiğinizde 4 saatlik bazlar da geçmiş dönemde sizlerle birlikte paylaşmış oldum. Tepede getli bölgelerimiz vardı. Bakın bunları incelediğimizde yani eğitim amaçlı da olsa paylaştığımızda tarihte vereyim. 2020’nin 11. ayın altısında yedisinde tepede oluşan yani 8 ,5 seviyesinden geri dönüşümde çok uyarmıştım. Buradaki geri çekilmeler konusunda uyardığımızda ilk fırsatta bu geri çekilmede oluşan tepedeki getli bölgenin çalışacağını da söylemiştik. Yani ilk olumsuz haber akışıyla birlikte ve birde baktık ki hafta sonunda görevden alınan merkez bankası başkanının çok sert fiyatlaması bu şekilde. Bizler yaşadık ve bunun acısını hala çekiyoruz.

 

Tabi şuan için baktığımızda halen bu tepe seviyesinin geçerli olduğunu da yine unutmayacağız ve bu alanda olduğumuzda yine bu alanda turkuaz renkli sizlerle belirleyelim ve bunu günlük bazda uyandığımızda bu tepe seviyesindeki geçerli halen korunduğunu görebiliriz. Yani hiçbir zaman daha öncede söylediğim gibi geçmiş grafiği arkadaşlar silemezsiniz ve baz almadan işlem yapamazsınız ve değerlendirmede bulunamazsınız. Çünkü teknik analizin önemi ve inceliği burada başlar. Her zaman için bu noktalarda dikkatli olursak iyi olur. Bakın yine aşağıda çok geniş bir cepli bölge varsa alanımız bunu da yine 4 saatlik bazda incelediğimizde görebiliyoruz. O yüzden daha dikkatli olursak iyi olur. Yani bu kanıyı sizlerle birlikte değerlendirmekte benim hoşuma gidiyor. Ciddi bir alan var. Aşağı tarafta baktığımızda o yüzden çok adamı üzer. Çok adamı silkeler, özellikle küçük ve orta ölçekteki yatırımcı çok fazla analiz takip eden ve teknik analiz yapamayan ve cesareti olmayan arkadaşlarımızı buralarda öperler diye düşünüyorum. Yanlış anlamayın söylediklerim, batmasın. Yükselişi ne kadar olumlu karşılıyorsak düşüşü de o kadar olumlu karşılayacağız ki TL'nin değer kazanması burada söz konusu. Bu bayramda yukarı yönlü gidişin olmayacağını dile getirmiştim. Böyle gidiyor umarım. Beklediğimiz gibi olur ama cuma gününe dikkat edelim. Cuma günü oynak bir gün olabilir.”

 

Editörün Notu: Haberde yer alan ifadeler teknik analiz içerir. Yatırım tavsiyesi değildi.r

kaynak milli gazeteHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER