Metrolife baner
Günak sağ reklam

Daha iyi ısınmak için altın öneriler

Kombili evde oturanların sık sık şikayetçi olduğu ‘petekler ısınmıyor’ problemine kesin çözüm için petek temizleme işlemi yapılması gerekiyor.

Daha iyi ısınmak için altın öneriler
  • 20-12-2017 08:20

Haber: Hasan Ray / Şanlıurfa Olay

Kışın soğuk havadan korunmak daha iyi ısınmak isteyenlerin yeni tercihi doğalgazlı ısınma sistemleri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak doğalgazlı ısınma sistemlerinin daha verimli olabilmesi adına yıllık bir takım işlemden geçmesi gerekiyor. Şanlıurfa Olay Gazetesi olarak bu işlemleri sizler için uzmanına sorduk. Uzmanların en önemli uyarısı; Kombili ve kaloriferli evlerde petek temizlemesi ve kombi bakımı olarak sıralanıyor.

İşi sizin için uzmanına sorduk

Petek temizleme işleminin belirli aralıklarla yapılması gerektiğini söyleyen Petek Temizleme Uzmanı Ali Bucak, “Şanlıurfa Petek Temizleme olarak, Şanlıurfa halkına hizmet vermek için kentimizde bir ilk olan petek temizleme işine başladık. Geçen yıl kurduğumuz işletmemizde Şanlıurfa halkına hizmet vererek ısınmada tasarruf etmelerini sağlıyoruz. Isınmak için harcadıkları yakıttan tasarruf etmek isteyenler için tek adres olduk.” dedi.

Evim batar endişesine kapılmayın

Petek temizliğinin aşamalarını ve sağlıklı yapılma şeklini anlatan Bucak, “Aslında petek temizliği biz profesyoneller için çok kolay bir iştir. Yani petek temizliği dendiği de ev batar düşüncesini biz kendi yöntemlerimizle ortadan kaldırıyoruz. Onun için özellikle ev hanımlarının ‘İşte evi serdik, peteği temizlersek evimiz batar’ diye korkuları vardır ama öyle bir şey yok. Biz sadece banyodaki peteği söküyoruz ve bütün petekleri banyoya bağladığımız makinemiz tek tek profesyonelce yıkıyoruz. Hiçbir odada kirlenme falan olmadan işimizi bitiriyoruz.” diye konuştu.

Petek temizliği evler için faydalı

Peteklerin düzenli bir şekilde temizlenmesinin önemine değinen Bucak, “Petek sistemi ilk önce insanın kalp ve damar sistemine benziyor, nasıl ki bir damar tıkandığı zaman insan hasta oluyor, acile alınıyor yoğun bakıma alınıyorsa peteklerde de durum bundan ibarettir. Kapanan gözenekler yüzünden tıkanma olduğu zaman yeterince evi ısıtmıyor. Isıttığı zaman bu faturaya da yansıyor. Hem evin içi sağlıklı ısınıyor hem de kombiye yüklenmemiş oluyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Yapılmadığında zararları var

Petek temizliğinin yapılmamasının tüketiciyi üzecek sorunları yaratacağını söylene Ali Bucak, “Yapılmadığı zaman faturalar sürekli yüksek gelir. Peteklerden yeterince verim alamazsınız. Yapıldığı zaman hem peteklerin ömrünü uzatırsınız hem de kombinin ömrünü uzatmış olursunuz. Yani hangi taraftan bakarsanız bakın yaptırmak lazımdır.  Faydası çok yapılmadığı zamanda zararları çoktur.  Sağlık bakımından petek temizliği yapılmadığında insan sağlığına bir zarar yok. Fakat yeteri kadar ısınamayacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Urfalılar büyük ilgi gösteriyor

“Zaten yaptıranlar o peteğin içinde çıkan pisliğe hayretle bakıyorlar ve bütün akrabalarına eş dostlarına tavsiyede ediyorlar.” diyen Ali Bucak, “Şimdi siz diyorsunuz ki ‘gelin benim peteğimi temizleyin; ben misafir odasında şikâyetçiyim diğerlerine göre az ısıtıyor.’  Biz ne yapıyoruz makineyi bağladığımızda bütün petekleri kapatıyoruz. Söz konusu odanın peteğini açık bırakıyoruz ki o ilaç özellikle ve ilk o peteğe tesir etsin ve gözeneklerini açsın. Urfalılar bu verimi gördüğünde hemen hemen eş ve dostlarına tavsiye ediyor” ifadelerine yer verdi.

Peteklerin ömrü uzatıyor

Kullanılan kimyasal maddeler sayesinde peteklerin ömrünün uzadığını söyleyen Ali Bucak, “Bizim kullandığımız kimyasal ilaçlarla oluşan herhangi patlama, çatlama esnasında o daireye o hasar verdiğimiz peteğin aynısını alıyoruz. Peteklerin patlaması pek nadir görülüyor, fakat her gittikçe normal bir peteğin ömrü 10 yıl ise temizlendiği zaman 15-20 yıla çıkar. Çünkü siz her yıl petekleriniz temizlediğiniz zaman o petek ilk gün ki gibi sıfır oluyor.” gibi ifadelerine yer verdi.

İnsan sağlığına zarar vermeyen ilaçlar kullanılıyor

Petek temizlemede kullandıkları kimyasal ilaçların insan sağlığı açısından olumsuzluk yaratmadığını özellikle belirten Ali Bucak, “Bu kimya maddeler hem insan sağlığına zarar vermez, hem de peteklerin içine zarar vermeyecek şekilde ilaçlar seçiyoruz.  Petek temizleme önemi şu ana kadar bu iş Urfa’da yoktu. Gerçekten biz araştırıp girdik bu işe, özellikle hem vatandaşın fazla fatura ödememesi için, hem de evlerinde soğuk kış günlerinde rahatça ısınabilmesi için petek temizlemenin gerçekten faydası vardır.” dedi.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER