Metrolife baner

Bunu yapan yandı! Cezası 69 bin lira

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, tanıtımlarında tüketicileri aldatan ve yanlış bilgilendiren bir devre mülk şirketine Reklam Kurulu tarafından 69 bin 86 lira idari para ve reklam durdurma cezası verildiğini bildirdi.

Bunu yapan yandı! Cezası 69 bin lira
  • 27-09-2018 12:52

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, devre mülk satışlarında aldatıcı reklama ceza verildiğini açıkladı.

Koçal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda sayıları hızla  artan devre mülkler konusunda tüketicilerden sık sık şikayet geldiğini ifade  ederek, tüketicilerin sorunlarının çözümüne yardımcı olduklarını ve onları,  ilgili mecralara yönlendirdiklerini söyledi.

Mağdur bir tüketicinin, Yalova'da faaliyet gösteren bir termal devre  mülk işletmesini Reklam Kurulu'na şikayet etmesi üzerine kurulun, yaptığı  inceleme sonrası bu işletmeye ceza kestiğini belirten Koçal, "Tanıtımlarında  tüketicileri aldatan ve yanlış bilgilendiren bir devre mülk şirketine Reklam  Kurulu tarafından 69 bin 86 lira idari para ve reklam durdurma cezası verildi."  dedi.

Koçal, kurulun, ilgili şikayeti incelediği toplantıda şu tespitleri  yaptığını anlattı:

"Bakanlığımızca yapılan incelemede, anılan firma tarafından yapılan  mülk/devre mülk satışlarının tüketicilerin büyük bir salonda toplanması suretiyle  yapıldığı, bakanlığımıza ulaşan çok sayıda başvuruda uygulanan satış yönteminin  tüketicileri psikolojik olarak etkileyerek karar verme biçimini önemli ölçüde  bozduğunun belirtildiği, bununla birlikte aynı tesise ilişkin olarak farklı  ticari unvanlarla da yapılan satış uygulamalarının mağduriyet yarattığına ilişkin  yine çok sayıda tüketici başvurusunun yer aldığı tespit edilmiştir.

Tüketicileri aldatıcı, yanıltıcı, tüketicilerin bilgi ve tecrübe  eksikliklerini istismar edici nitelikte haksız ticari uygulamalarda bulunulduğu,  tüm bu iddiaların aksinin kuruluş tarafından sunulan bilgi ve belgelerle  ispatlanamadığı, dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların Ticari Reklam ve Haksız  Ticari Uygulamalar Yönetmeliği'nin 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 9/1, 9/2, 9/3, 9/4,  9/5, 28, 29, 30, 31 ve 32. maddeleri, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında  Kanun'un 61 ve 62. maddeleri hükümlerine aykırı olduğuna, buna göre, reklam veren  söz konusu şirket hakkında 6502 sayılı kanunun 63. ve 77/12. maddeleri uyarınca  69 bin 86 TL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine karar  verilmiştir."HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER