Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Urfa’da bir zamanların parlayan yıldızı

Urfa ilk defa eğitimde listenin başında!

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, “Git gide bu öğretmen sıkıntısı ve öğretmene düşen öğrenci sayısı sıkıntısı hat safhadadır. Dolayısıyla bunun giderilmesi için mutlaka ihtiyaç olan öğretmen açığının giderilmesi gerekiyor” dedi.

Urfa ilk defa eğitimde listenin başında!
  • 28-10-2019 08:30

(Haber: Dilek ÇİFTÇİ)

Eğitimde her veride sonlarda olan Şanlıurfa bu sefer ise başı çekti. Ancak liderliği alan Şanlıurfa bu seferde öğretmen başına düşen öğrenci sayısının en yüksek olduğu kent oldu.

URFA EĞİTİMDE KÖTÜ DURUMDA
Şanlıurfa yıllardan bu yana eğitim sorunu ile kıvranırken, her sene bu soruna çözüm bulanacağı söylense de söylenenler vaatten ve sözden öteye gidemedi. Drdatastats(Dünya verisi)’nin yayınladığı verilen ise Şanlıurfa’nın eğitimdeki kötü durumunu gözler önüne serdi.

SINIFLAR ÖĞRENCİLERİ KALDIRAMIYOR
Şanlıurfa Türkiye’de doğurganlık oranının en yüksek olduğu il, bu sayıya Suriyeli mültecilerinde eklenmesi ile beraber kentte yılda ortalama 100 bin çocuk dünyaya geliyor. Yeni çocukların okula başlamasıyla beraber sınıflar artık öğrencileri taşıyamaz duruma geldi. Öyle ki kentte Suriyeli mültecilerle beraber bazı sınıfların mevcudunun 50-60’ı bulduğu söyleniyor.

ŞANLIURFA İSTANBUL’U GEÇTİ
Drdatastats, Türkiye’de ilkokul kademesinde öğretmen başına düşen öğrenci sayılarını yayınladı. Paylaşılan 2018 yılı istatistiklerine göre Türkiye'de öğretmen başında 18 öğrenci düşerken, listenin ilk sırasında yer alan Şanlıurfa'da ise bu rakam 23 oldu. Şanlıurfa’yı ise 22 öğrenci metropol İstanbul takip etti.

“ÖĞRETMEN SIKINTISI VE ÖĞRETMENE DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISI SIKINTISI HAT SAFHADADIR”
Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının fazla olmasını öğretmen açığına, derslik sayısı eksikliğine ve kalabalık sınıf sayısına bağladı. Coşkun, “Bunda en büyük sorun öğretmen eksikliğidir. Bunun yanında bina yetersizliği, sınıf yetersizliği de bu kadar yapılmasına rağmen hala sorun giderilmiş değil. Dolayısıyla bir an önce öğretmen açığının giderilmesi, derslik sayısının arttırılması, sınıftaki öğrenci kalabalıklığının düşürülmesi gerekmektedir. Halı hazırda hala ihtiyaca binaen bir an önce binaların yapılması gerekir. Urfa’da her yıl 60 bin çocuk dünyaya gelmektedir. Aynı şekilde Suriyeli kardeşlerimizin de doğum oranı oldukça fazla. Onlarda da 30-40 bin doğum oluyor desek yılda 100 bin çocuk Urfa’da dünyaya geliyor. Dolayısıyla uzun bir süredir Urfa bu konuda geri bırakıldığı için aynı dengeyi ve oranı sağlayamıyoruz. Git gide bu öğretmen sıkıntısı ve öğretmene düşen öğrenci sayısı sıkıntısı hat safhadadır. Dolayısıyla bunun giderilmesi için mutlaka ihtiyaç olan öğretmen açığının giderilmesi gerekiyor” dedi.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER