Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: O kadın şehidin kardeşi değilmiş
Beysade

Şanlıurfa’da 4 bin 445 öğretmen açığı bulunuyor

Şanlıurfa 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı 1. Dönem değerlendirme toplantısında konuşan Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, 60 bin Suriyeli öğrencimiz şuanda eğitim görüyor, olması gereken öğretmen sayımız 28 bin 960, mevcut öğretmen sayımız 24 bin 742 iken şuan ihtiyacımız ise 4 bin 445 öğretmendir.” dedi.

Şanlıurfa’da 4 bin 445 öğretmen açığı bulunuyor
  • 24-01-2017 15:05

Haber: Mehmet Kaması

2016-2017 yılı eğitim öğretim yılı 1. Dönem değerlendirme toplantısı yapıldı. Şanlıurfa Öğretmenevinde yapılan 1. Dönem genel değerlendirme toplantısına Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı öğretmenler katıldı. Dönem arasını değerlendiren Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Şanlıurfa’da bulunan Suriyeli öğrenci sayısı,  öğretmen açığı, derslik sayısı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, Şanlıurfa’nın eğitim başarı sıralaması ve yaptıkları projeler gibi birçok konu hakkında değerlendirmede bulundu.

‘Öğretmen açığı giderilecek’

Şanlıurfa’da eğitimde sürekli sorun halinde olan öğretmen açığı hakkında da konuşan Metin İlci, Şanlıurfa genelinde toplam 4 bin 445 öğretmen açığının bulunduğunu ve bunları gidermek için gereken çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. 

‘Okullardaki toplam öğrencilerin yüzde 18’ini taşıyoruz’

İlkokul, ortaokul ve liseye giden öğrencilerin taşımaları ile ilgili bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, “Mevcut öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 16’sını ilkokul ve ortaokulda taşıyoruz,  ortaöğretimde yüzde 26’sını taşıyoruz. Her gün var olan öğrencimizin yüzde 18’sini taşıyoruz.” dedi

Eğitimde büyük aşama kaydedilmiş

“Sürekli öğretmen açığı ile boğuşan Şanlıurfa, bu imkansızlıkların içinde bile Türkiye genelinde yapılan YGS ve TEOG sınavlarında büyük aşama kaydederek iyi bir seviyeye çıkmış durumda.” diyen İlci, “Türkiye sıralamasını da geride bırakan Şanlıurfa sadece sınavlarda elde ettiği başarıdan hariç bilim alanında da birçok öğrenci yetiştirmiş durumda. Yapmış oldukları bilim projeleri ile yurt dışına kadar gidecek olan Şanlıurfa eğitimde büyük aşama kaydetmiş.” diye konuştu.

‘60 bin Suriyeli öğrenci bulunuyor’

Şanlıurfa’daki öğrenci sayısının  619 bin 503 olduğunu ifade eden Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü İlci, “Öğretmen sayımız 24 bin 742, derslik sayısı 17 bin 940, taşınan öğrenci sayısı ise 97 bin 476. Bunlarla birlikte 60 bin Suriyeli öğrencimiz şuanda sistemimizde kayıtlıdır. Norm kadromuz, 28 bin 960, mevcut öğretmenimiz 24 bin 742, ihtiyacımız ise 4 bin 445’tir.” şeklinde konuştu. 

‘Öğrencimizin yüzde 18’ini taşıyoruz’

Taşımalı eğitimdeki rakamlardan bahseden Metin İlci, “Mevcut öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 16’sını ilkokul ve ortaokulda taşıyoruz. Ortaöğretimde yüzde 26’sını taşıyoruz. Her gün var olan öğrencimizin yüzde 18’ini taşıyoruz.” dedi.

‘En fazla öğretmen ilimize atanmış’

“2015 yılında giden öğretmen sayılarımız var, 2016 yılında da giden ve gelen var. Onları karşılaştırdığımızda birçok ilin öğretmen sayısı kadar giden ve gelen öğretmen sayımız var.” diyen Metin İlci, “Sürekli giden gelen dengesini korumaya çalışan Milli Eğitim Bakanlığımız var. Son yıllarda en fazla öğretmeni ilimize atayarak, gelen giden dengesini korumaya çalışmıştır. En son bu yarıyıl tatilinde ilimizden 443 öğretmen gitti, 126 öğretmen geldi. açığımız 317 öğretmen şeklinde gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

‘Derslik başına 37 öğrenci düşüyor’

Metin İlci, “Türkiye’de bir öğretmene ilkokulda 18, ortaokulda 15 ve liselerde 13 öğrenci düşüyor. Bizim ilimizde ortaokulda bir öğretmene 26, Gaziantep’te 20 öğrenci düşüyor. Liselerde ise 16 öğrenci düşüyor. Derslik başına düşen öğrencilerimiz ise Türkiye ortalaması var, ilk ve ortaokullarda Türkiye ortalaması 25, liselerde ise 23 tür. Şanlıurfa’da bu rakam ise derslik başına düşen öğrenci sayısı 37, liselerde ise 27 dır.” şeklinde ifade etti.

‘206 okulda 10 bin 868 etkileşim tahta  kurulumu tamamlanmıştır’

Fatih projesi kapsamında Şanlıurfa’da birinci fazılda toplam 68 okulda akıllı tahta alındığını belirten Metin İlci, “Üçüncü fazılda 206 okulda 10 bin 868 etkileşim tahta  kurulumu tamamlanmıştır. Bu kurulumdan sonra üçüncü fazılda 2017 yılında geçirmiştir. Birçok okulumuzda fiber optik alt yapı çalışmaları devam etmektedir. Akademik başarı Şanlıurfa’mızın o kara propagandaların değiştiği, çok ciddi tabloların olduğu bir işle karşı karşıyayız.” diye konuştu.

‘TEOG sonuçlarında büyük başarı elde etmiştir’

“TEOG sonuçlarımız var, 2014-2015, 2015-2016 sonuçları var, birbirleri ile kıyasladığımızda değerli arkadaşlar Türkiye başarı ortalaması 2.58 artarken, Şanlıurfa ise 3.28 artmıştır.” ifadelerini kullanan İlci, “Yani Türkiye başarı ortalaması belli bir düzeye çıkarken, Şanlıurfa Türkiye’deki başarı ortalamasını yakalamış ve üstüne geçmiş. Bu tablo bizim için gurur verici bir durumdur.” sözlerini kullandı.

‘Şanlıurfa başarı ortalaması 2.12 artış gösterdi’

2016-2017 eğitim öğretim yılında Türkiye başarı ortalamasının olduğunu söyleyen Milli Eğitim Müdürü İlci, “Türkiye başarı ortalaması 0.72 artarken, Şanlıurfa bu yıl 2.12 artış göstermiş. Bu da bizim ilimizin eğitim başarısı adına gurur duyacağımız bir tablodur. Ben bu tabloda bütün emeği geçen öğretmen camiasına teşekkür ederim. Bizim sürekli eğitim seviyemiz düşük denilen yerde şuan ciddi bir sıçrama var, bir hareketlenme var, ve şuan Türkiye’nin  eğitim başarısını üç katını yakalamış durumdayız.” sözlerinin altını çizdi.

‘Her yıl başarı elde ediyoruz’

Kendilerinin bu tür sonuçları YGS sınavlarında da gördüklerini ifade eden Metin İlci, “Üniversiteye yerleştirme sınavlarında da bu tablo karşımıza çıkıyor. Yine Türkiye’nin yıllara göre başarı dağılım ortalaması var. Bir de Şanlıurfa’nın dağılımı var. Yani Türkiye ile Şanlıurfa arasında 2013 yılında 20.77 puanlık bir artış var. Bizimle Türkiye sıralaması arasında 20 puanlık bir fark var. 2015 yılına geldiğimizde ise bizimle Türkiye arasındaki puan farkı ise 12’ye kadar düşürülmüş. Her bir yıl artarak başarı elde edilmiş. Türkiye ortalamasını yakalama adına sürekli iyileşen bir Şanlıurfa’nın eğitim grafiği var.” ifadelerini kullandı.

‘5 bin 400 öğrencimizi Çanakkale gezisine yolladık’

“Valimizin başkanlığında Büyükşehir Belediyemizin katkıları, ilçe belediyelerimizin katkıları ile bu yıl 5 bin 400 öğrencimizi Çanakkale gezisine yolladık. Bu öğrenciler Çanakkale’de kendi tarihlerini gördüler, kendi atalarını, dedelerini orada yad ettiler. Başlarında Fatihalar okudular.” diyen Metin İlci, “Bu da bize geçmiş mirasımıza sahip çıkarak gelecek mirasımıza daha fazla sahip çıkarız düşüncesi ortaya çıkardı. Bütün öğrencilerimizin Çanakkale gezisini yollama çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

‘Kariyer günleri programlarını yapıyoruz’

Şanlıurfa Valiliği’nin önderliğinde kariyer günleri programları düzenlediklerini de sözlerine ekleyen İlci, “Sayın Bakanımız Faruk Çelik ile birlikte Süleymaniye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Kariyer Günleri adı altında bir program düzenlendi. O programda bakanımız çocukluğundan, gençliğine yaşam biçiminden geleceğe olan hedeflerini öğrencilerimize aktardı. Aynı çalışmayı şuan Valimiz ile birlikte okul okul sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Bilim ve kültür şenlikleri yapıldı’

Şanlıurfa’da uluslararası Türk Dünyası 3. Bilim Kültür şenliğinin düzenlendiğini, Bu bilim ve kültür şenliğinde geçmiş yıllara göre çok daha nitelikli ve kapsamlı bir bilim şenliği düzenlendiğine vurgu yapan Milli Eğitim Müdürü İlci, “Bu bilim şenliğinde Şanlıurfa’da 300’ün üzerinde eser yarışmaya gönderildi. Bu eserler içerisinde sadece Şanlıurfa’dan 16 tanesi sergilendi, 5 tanesi de ödül aldı. Yani Şanlıurfalı öğrencilerimizin yapmış olduğu tasarımlar ödüle laik görüldü. Bu da okullarımız ve Şanlıurfa’mız adına gurur vericidir.” diye konuştu.

‘Biz her hafta deneme sınavları yayınlıyoruz’

“Eğitimde başarıyı arttırmak adına neler yaptık, bunu kamuoyunun bilmesini istiyoruz. Biz 2015’de başlatmış olduğumuz eğitimde Başarıyı artırma projesi boşluk sistemi, öğrencilerin evde devam takipleri, Şanlıurfa’yı tanıyorum projesi ile öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi gezdirdik. Bunlar bir bütün kitlesel bir harekete dönüştüğü zaman başarının arttığını gördük.” diyen Metin ilci, “Biz her hafta deneme sınavlarını yayınlıyoruz. Deneme sınavlarımızda şuana kadar 70 bin üzerinden insanın müracaat ettiğini oradan yararlandığını gördük.” dedi.

‘Türkiye’nin en kapsamlı STEM ve bilim merkezi açıldı’

Geçici koruma adı altındaki Suriyelilerle ilgili Şanlıurfa’da toplantı yaptıklarını söyleyen İlci, sözlerini şöyle sürdürdü: “60 bin Suriyeli öğrencimize  nitelikli daha kaliteli eğitim verilmesi için gerekli çalışmaları ilimizde düzenledik. Aynı zamanda Türkiye’nin en kapsamlı STEM ve bilim merkezi açıldı. STEM bilim merkezinde çocuklarımız, kendi öğrendikleri bilgiyi becerisini oradaki teknoloji ile birleştirerek, bilimsel yatırımlar yaparak kendi ürettiği robotu harekete geçirecek. Öğrencilerimiz geleceğin mühendisi olma yolunda ciddi bir çalışma içerisine girmiş ve Türkiye’nin en büyük bilim merkezini buraya kazandırmış bulunmaktayız.”HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER