dclisans
Sıradaki Haber: Tahliller Ankara’ya gönderildi

Özel okul kayıtları başladı! Velilere uyarı!

Şanlıurfa’da özel okul sayısı artarken, veliler için seçenek artıyor. Peki bu durumda öncelik kazanan nitelikler neler oluyor? Öğrenciler okul tercihini yaparken hangi özellikleri göz önünde bulundurmalı, veliler nelere dikkat etmeli?

Özel okul kayıtları başladı! Velilere uyarı!
  • 25-02-2020 11:53

(İbrahim Halil ASLAN/Şanlıurfa OLAY)

Özel okul kayıtları başladı. Kayıt dönemlerinde velilerin kafası karışırken, Şanlıurfa’nın eğitimde önde gelen isimlerinden eğitimci Remzi Urluk, veliler için bir yol haritası çizdi.

Yıllarca eğitimcilik yapan Urluk, tüm meslek deneyimlerine dayanarak, öğrenciler için parlak bir gelecek hazırlamanın mücadelesini veriyor. Urluk ile yaptığımız röportajda, özel okul seçerken nelere dikkat edilmeli, hangi seçenekler ağır basmalı, tüm bunları konuştuk.

İşte o röportaj;

ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?          

Şanlıurfa, Hilvan doğumluyum. 1995 yılında KATÜ ‘de eğitim fakültesi fizik bölümünden mezun oldum. 25 yıldır Urfa’da eğitimin her kademesinde çalışmalar yaptım. Şu anda Simya Kolejimiz ile birlikte 3 şubesi bulunan Olimpiyat özel öğretim kurslarımızla eğitimin her alanındayız. 

 KURUMUNUZ VE EKİBİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Öncelikle hedefimiz toplumun değerlerini bilen modern çocuklar yetiştirmektir. Amacımız akademik anlamda başarılı öğrencilerin yetiştiği iyi derecede yabancı dil eğitiminin verildiği, ilgi ve yeteneğe  göre sosyal, kültürel faaliyetlerle öğrencilerin kişisel gelişimine katkı bulunulduğu mutlu ve ülkesini daha ileriye taşıyabilecek bilgiye sahip bireyler yetiştirmektir.

Çalışma ekibimiz, son derece donanımlı, uyumlu, sürekliliği olan ve işinde ciddiyeti ön plana alan eğitim gönüllülerinden oluşur.  Aralarında 8-9 yıldır beraber çalıştığımız arkadaşlar var. Ekibe sonradan katılan arkadaşlarımıza da Simya kültürünü aktarmakta, onların da birer Simyacı olmalarında onlara rehberlik etmekteyiz. Ekip üyelerimizin en önemli özelliklerinden birisi alanlarında çok başarılı olmaları;  öğrenci, veli psikolojisini çok iyi bilmeleri ve kurum aidiyetine bağlı kalmalarıdır. Simya'da görev yapan tüm arkadaşlarımız Simya'nın temel yapıtaşı olan “Önce insan önce Eğitim” anlayışına sahip insanlardır. Öğrenciyi merkeze alan bakış açılarıyla her zaman en iyisini yapmaya çalışırlar. Kurum kültürüne çok değer verirler, kurumu daha ileriye taşımak için gerektiğinde her türlü fedekârlığı yaparlar. Açıkçası böyle bir ekibe sahip olduğumuzdan mutlu ve gururluyum. Okul gerçek dünyadan yalıtılmış, kendi içsel dünyasına yabancı, ayrıca sıkıcı, eskiden kalma soğuk, sevimsiz birer inşaat olmaktan başka bir anlam ifade etmeli. Biz güçlü kadromuzla çocuklarımızı okuldan evlerine mutlu gönderme hedefi olan ve bunda başarıyı her dönem yakalayan bir okuluz.

KURUMUNUZUN EĞİTİM SİSTEMİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ, VELİ SİZİ NEDEN BENİMSİYOR, ÇOCUKLAR NEDEN SİZİ ÇOK SEVİYOR?                                                                                    

Söylediklerinizle yaptıklarınızla insanı değerli hissettirdiğinizde bu size sevgi ve güven olarak geri döner. En iyi bildiğimiz en iyi yaptığımız şeyi yapıyoruz. Ortaokul 5.sınıftan lise 12.sınıfa kadar her öğrencimiz bizim için birer cevherdir. Bütün çalışmalarımızda ”Önce insan önce Eğitim” anlayışı ile hareket ediyoruz. Ortaokul kadememizde LGS çalışmalarına 5. sınıftan itibaren başlıyoruz. Öğrencilerimize 7. sınıfa geldiğinde 7. sınıf konularına ek olarak 8. sınıf konularını da veriyoruz. Lisede TYT ve AYT konularını ikişer kez bitiriyor olmamız sınav telaşı yaşayan öğrencilerimizi rahatlatıyor, onları bir basamak ileriye götürüyor.  

Veliyi okula çeken, öğrenciyi evine mutlu gönderen bir okuluz. Biz sadece akademik başarı odaklı bir okul değiliz. Öğrencinin sosyal-kültürel gelişimine de destek veriyoruz. İl genelinde yapılan müsabakalara bireysel olsun takım sporları olsun katılıp hep iyi dereceler alan bir okuluz. Tüm öğrencilerin kitap okumasına ve özellikle ilköğretim kademesinde yabancı dil eğitimine ağırlık veriyoruz. Sınıf kademelerine göre haftalık 12-15 saat arasında yabancı dil dersi veriyoruz.                                                                                    Her kademeye uygun yayınlarımız mevcuttur, bu anlamda öğrencinin başarıyı sadece okuluyla yakalayacağını açık yüreklilikle söyleyebilirim. Öğrencilerimiz okulumuz dışında herhangi bir ek eğitim kurumuna ihtiyaç duymazlar. Burada 25 yıllık eğitim geçmişimizi öğrencilerimize aktarıyoruz. Şu anda Simya Kolejimiz, en iyisini arayan öğrencilerimiz için bir çekim merkezi olmuştur ve bundan dolayı da çok mutlu ve gururluyuz.                                                     

Şanlıurfa’da bir eğitim kültürü oluşturuyoruz. Nasıl ki öğretmen alanında uzman olmalı, öğrencinin geleceği ve gelişmesi için bir rol model olmalı diyorsak aynı alışkanlığı velilerimize de kazandırmaya çalışıyoruz. Veliyi de eğitimin merkezine yerleştiriyoruz, aramızda güçlü bir bağ oluşur. Başarının artması İçin ‘’Öğretmen +Öğrenci +Veli ‘’  iş birliği önemini bilen, uygulayan bir kültüre sahibiz.                                               

Biz kurumlarımızda klasik öğretmen çalıştırmıyoruz. Teknoloji gelişti ama öğretmenin hala her şeyden önemli olduğu kanısındayız. Kişisel gelişiminden beden diline kadar birçok sosyal konuda uzman, entelektüel öğretmen arkadaşlarla çalışıyoruz. Donanımlı ve iyi öğretmen fark yaratır. Kim ne derse desin bir okul öğretmeni kadar iyidir.  Öğretmen sadece ders anlatmaz, öğretmen vizyon geliştirici olmalı, öğrencinin ufkunu açmalı, öğrenciye model olmalı. Simya Okulları olarak tecrübeli ve alanında uzman öğretmenlerle çalışıyoruz. Eğer öğretmen kaliteli olursa hem veli hem öğrenci üzerindeki kaygı ve korkuyu almış oluruz.                                                                            

Özel okulu özel yapan hususların başında okulun ekibi ve kültürü gelir. Kurumun bir kültürü olmalıdır. Orada çalışan insanların da o kültüre uygun davranışlarda bulunması gerekir. Bizde çalışan tüm arkadaşlarımızın eğitim bilgisi üst düzeyde kurum kültürünü benimsemiş, öğrenci psikolojisini bilen, veli psikolojisini bilen, arkadaşlardır. Tecrübeli ve sektörü bilen eğitimcilerle çalışmak işimizi kolaylaştırıyor.                                                                                                                   

Eğitim etkinliklerinde kendi yayınlarımız olan Simya yayınlarını kullanıyoruz. Konu anlatımlı kitaplar, soru bankaları, modül testler, haftalık selfler, aylık Check-uplar  12.sınıflara uyguladığımız günlük pressler,  ara sınıflara uyguladığımız yazılı antrenmanlar bu kaynaklardan bazılarıdır. Yayınlarımız öğrencilerimizin konuları en kolay biçimde kavramalarına yardımcı olacak şekilde hazırlanıyor. Yayınlarımız, Türkiye genelindeki 41 şubemizde kullanılıyor ve öğrencilerimize yaptığımız sınavlarımızı tüm şubelerimizle ortak değerlendirme imkanı buluyoruz.  Bu şekilde öğrencimizin Türkiye gelindeki sıralamasını da rahatlıkla görebiliyoruz.                                                         

Simya eğitim sisteminde öğrencilerimizin açıklarını vakit kaybetmeden etüt programı ile birebir derslerle işlevsel bir şekilde kapatıyoruz. Etüt ve birebirlerimiz öğrencilerimizin akademik gelişimi için çok önemli çünkü yanlış ya da eksik öğrenme sınavlarda öğrencinin karşısına önemli bir problem olarak çıkmakta, probleme müdahale edilmediğinde problem kalıcı hale gelmektedir.  Bunu engellemek için rehber ve MENTÖR öğretmenlerimiz bilgi işlem sistemi(OBS) aracılığıyla titiz bir çalışma yaparlar. Tüm yaptığımız çalışmalar, ödevlendirmeler, deneme sınav sonuçları analizleri, hepsi OBS sistemine yüklenir. Ve buradan öğrencinin hangi kazanımlarda eksikliği var, tespit edilir ve anında müdahale yapılır.                                                                                                                                  

Ayrıca memleketimizin eğitimine SİMYA okullarının yanı sıra üç tane kurs merkezimizle “ Olimpiyat VİP “ ‘’Olimpiyat Valikonağı “ ”Olimpiyat çarşı” şubelerimizle hizmet vermeye devam ediyoruz ve bu yıl da Olimpiyatların kuruluşunun 10. yılını kutluyoruz. Kurumlarımızı bu başarı noktasına taşıyan yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve çalışanlarımıza buradan tekrardan teşekkür ediyorum.

 ŞANLIURFA’DA OKUL ÜCRETLERİ NEDEN DÜŞÜK?                                                                                                                                               

Şanlıurfa’da özel okul fiyatları maalesef çok düşük. Fiyatlar 10 -20 bin aralığında hatta daha düşüğe kayıt yapanlar var. Bu düşük fiyatlarla bazı okulların ayakta durması zaten mümkün değil.  Veli, okul tercihi yaparken buna dikkat etmeli, zaten düşük olan fiyatları daha da aşağı çekmeye çalışmamalı. Şanlıurfa’da işini güzel yapan, yapmaya çalışan okullarımız mevcut. Bu okulların kalitesini artırmak için destek olunmalı. Veliler şunu bilmeli; ‘’ İYİ OKUL PAHALIDIR ama KÖTÜ OKUL DAHA PAHALIYA MAL OLUR.’’                                                                                    

GÖRÜŞMEMİZDE DEĞERLİ BİLGİLER EDİNDİK VE BU BİLGİLERİ EĞİTİM PAYDAŞLARINA GAZETEMİZ ARACILIĞIYLA ULAŞTIRACAĞIZ. SON OLARAK BİZLERE VE EĞİTİM PAYDAŞLARINA İLETMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?                                                           

Eğitim olmadan dünyada hiçbir şey başarılamaz. Eğitimde son söz yoktur, sürekli kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Geleceğe ahlaklı ve bilgili gençler yetiştirmeliyiz. Bu vesileyle eğitime katkı yapan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER