Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: TOKİ Şanlıurfa\'da konutları satışa çıkarıyor
Beysade

Her park bir kütüphane olsun

Kitap okuma oranının oldukça düşük olduğu Şanlıurfa’da kitaba daha kolay ulaşım için vatandaşlar parklarda kitapların bulunduğu kulübe veya alanlar yapılmasını istiyor. İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ve İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Aydın Aslan da bu projeye destek veriyor.

Her park bir kütüphane olsun
  • 27-07-2015 09:13

Numan Babacan/Şanlıurfa OLAY

 ŞANLIURFA kitap okuma oranında Türkiye’de son sıralarda yer alıyor. Şehirde bulunan kütüphanelere yeterli sayıda kişi gitmezken, kitapçılarda da kitaplara rağbet yok. İl Halk Kütüphanelerini bünyelerinde bulunduran İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda çalışmalar, projeler geliştiriyor ancak özellikle çocuklar kütüphanelere pek rağbet etmiyor.

 

Parklarda daha fazla kitap okunur

Kütüphane gibi kapalı ortamlarda zaman geçirmek istemeyen öğrenciler daha çok parklarda ve diğer açık alanlarda vakit geçirmeyi tercih ediyor. Özellikle çocukların daha fazla vakit geçirdiği yerlerde kitap bulunması çocukların kitaplarla daha fazla zaman geçireceği düşüncesini gündeme getiriyor. Özellikle çalışan anne ve babalar çocuklarını kütüphaneye mesai saati içerisinde götürememekten şikâyet ederken,  akşamları parka gittikleri için orada yapılacak bir mobil kütüphaneyle hem çocuklarının hem kendilerinin kitap okuyacağını dile getiriyor. Bu konuda özellikle belediyelerin ve diğer yetkililerin çalışma yapmasını isteyen aileler, bu yolla daha fazla kitap okuyan bir Şanlıurfa oluşacağı düşüncesini taşıyor.

 Aslan: “Çocukları binalara hapsetmemek lazım”

Bu konuda görüşünü aldığımız ve İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Aydın Aslan, kütüphaneleri artık çocukların gittiği yerlere yönlendirmek gerektiğini ifade etti. Aslan,  çocuklar için oyun ve kitabı bir araya getirmek gerektiğini, bu oyun alanında kitapları sevdirmek gerektiğinin altını çizdi. Aslan şunları söyledi:  “Çocuklar çok fazla dışarıya çıkamıyor ki kütüphaneye gelsin. O zaman kütüphaneyi çocukların gittiği yerlere götürmemiz gerekir. Parkların kütüphane olması gerekir. Binalara çocukları hapsetmemek gerekir. Bütün parkları açık kütüphane yapalım. Çocuk parka ailesiyle gidiyor. O zaman parka kitap götüreceğiz. Bu bizim görevimiz ve bununla ilgili hepimize görevler düşüyor. Kütüphane psikolojik olarak çocuğa okul gibi geliyor. Çocuk kütüphane’de rahat olacak, istediği şekilde davranacak.”

 

İlci: “İnsanların kitapla tanışması önemli”

Eğitim kurumunun Urfa’daki başı olan İl Milli Eğitim Müdürü Metin ilci ise bu konudaki görüşünde şunları söyledi:“Bu konuyla ilgili bizim de bir projemiz var. Bu proje kapsamında her ay bir yazarımızı öğrencilerimizle buluşturup kitap okuma günleri yapacağız. Bunun dışında kahvehanelerde, köylerde oturup kitap okuyacağız halkımızla, esnafımızla birlikte. Kitabın önemini yaygınlaştırmaya, toplumun önemine yönelik çalışma yapıyoruz. Biz bu konuyu destekleriz. Parklarda, duraklarda kitapların olması insanların kitapla tanışması çok güzel olur. Bunun çalışmasını büyükşehir belediyemizden bekliyoruz.”

 Belediyelerden destek bekleniyor

Parklara küçük kütüphaneler yapılıp halkın kitapla buluşmasının kolaylaşmasını sağlayacak olan bu projeye belediyelerin ilgi göstermesini isteyen vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerini göreve çağırdı.  İl Milli Eğitim Müdürü Metin ilci, bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını ancak belediyelerin de yardımıyla çok iyi bir iş çıkabileceğini kaydederken, Kültür ve Turizm Müdür vekili Aydın Aslan ise bu konuda kitap yardımı vs. yapabileceklerini, parklardaki kütüphane alanlarının ise belediyeler tarafından yapılabileceğini, böyle bir projede katkı sunmaya hazır olduklarını dile getirdi.

 

 

 


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER