lisans koleji sol
lisans koleji
Sıradaki Haber: Kış lastiği denetimleri başlıyor
inşat

Coşkun: Suçsuz personeller görevine iade edilmeli

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında memurların görevinden uzaklaştırılması ile ilgili açıklama yaptı.

Coşkun: Suçsuz personeller görevine iade edilmeli
  • 01-12-2016 12:32

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında açığa alınan memurlar ile ilki açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Aylarca açıkta bekletilen, hakkında hiçbir işlem tesis edilmeyen, sonunun ne olacağı belli olmayan kişilerin durumu netleştirilmeli, varsa suçları cezasını mutlaka çekmeli, suça konu teşkil edecek bir durumu yoksa hemen görevine iade edilmelidir.” dedi.

‘Saldırıların panzehiri kardeşçe kenetlenmektir’

Şanlıurfa’da polise yapılan saldırı ile ilgili saldırıları lanetleyen Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Coşkun, “Öncelikle dün huzur kenti Şanlıurfa’mızda meydana gelen menfur saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Yaralı olan polislerimize de Allah’tan şifalar diliyor, hepimize geçmiş olsun diyoruz. İlimizde ve ülkemizde bu tür olayların son bulmasını ve kardeşlik iklimini bozmayı hedefleyen bu saldırıların panzehirinin  kardeşçe kenetlenmek olduğunu vurgulamak istiyoruz.” diye ifade etti.

‘Süreç olmaktan çıkmış, ‘sürünceme’ye dönüşmüştür’

Açığa alınanlar hakkında konuşan İbrahim Coşkun, “15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki FETÖ/PDY mensuplarının kamu görevinden uzaklaştırılması sürecinde Bakanlık, valilik veya kaymakamlıklarca eğitim çalışanları hakkında tedbiren açığa alma işlemi uygulanmıştır. Kişi hakkında tahkikat yapmak, suça mesnet olabilecek bir delil varsa, bunu ortaya çıkarmak, suç unsuru yok ise de kişinin görevine iadesini sağlamak üzere izlenmesi gereken bu idari yol süreç olmaktan çıkmış, ‘sürünceme’ye dönüşmüştür.” diye konuştu.

“Özellikle valilik veya kaymakamlıklar tarafından yapılan bu işlemlerde birbirinden çok farklı uygulamaların olması, farklı farklı kıstasların esas alınması, iller arasında bir uygulama birliğinin bulunmaması, süreç yönetiminde sıkıntılara sebep olmaktadır.” diyen Coşkun, “Mağduriyet oluşturmama noktasında da gerekli özen ve hassasiyetin gösterilmediği, yaşanan örneklere yansımaktadır. Bu belirsiz durum haksızlıklara, keyfi tutumlarla hukuksuz işlemlere ve sebepsiz mağduriyetlere yol açmaktadır.” şeklinde konuştu.

‘Her türlü önlem mutlaka alınmalıdır’

Başka tehditlere maruz kalmamak için yasal çerçevede her türlü önlemin mutlaka alınmasının gerektiğini dile getiren İbrahim Coşkun, “Devletin bir daha böylesi alçakça bir girişime uğramaması, milletimizin geleceğinin organize edilmiş kuklaların elinde başka tehditlere maruz kalmaması için yasal çerçevede her türlü önlem mutlaka alınmalıdır. Çok gizli ve çok yüzlü bu yapının deşifre edilmesi, FETÖ üyesi olan her kim varsa tespit edilmesi ne kadar büyük bir önemi haiz ise bunlarla aynı muameleye maruz kalmış masumların bir an önce görevlerine iade edilmesi de o kadar önemlidir. Masum bir kişinin hainlerle aynı kategoride değerlendirilmesi, bu derekede geçen her bir gününün kişisel olarak ağır bir yük olduğu bilinmelidir. Bu durumun, toplumsal olarak da uzun vadede çeşitli sıkıntılara kaynaklık edebileceği öngörülmelidir.” ifadelerini kullandı.

‘Sağlamlık değil, hantallık getiriyor’

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, “Açığa alınan kamu görevlilerinin açıkta kalma süresinin belirsiz bir şekilde uzaması, haklarında yapılan iş ve işlemlere yönelik hiçbir dönüşün olmaması sorunun çözümüne dayanak değil, bu durumu fırsat için kullanmak isteyenlere ayak oluşturmaktadır.  Bazı valilik ve kaymakamlıkların ayıklama yapmak yerine sağlam durmak adına hiç adım atmamaları sağlamlık değil, hantallık getirmektedir. Suçluları tespit edip cezalandırmayan, herkesi aynı havuzda depolayan bir anlayış, hizmet üretmek yerine yaşı kurunun yanına katık etmektir. Özellikle valilik veya kaymakamlıklar tarafından yapılan bu işlemlerde bir standardın olmayışı, kişisel kararların hâkim olduğu algısı birbirinden farklı uygulamalarla çok farklı sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.” şeklinde ifade etti.

‘Masumluğu ortaya çıkan personelin hızla görevine dönmesi sağlanmalıdır’

“Aylarca açıkta bekletilen, hakkında hiçbir işlem tesis edilmeyen, sonunun ne olacağı belli olmayan kişilerin durumu netleştirilmeli, varsa suçları cezasını mutlaka çekmeli, suça konu teşkil edecek bir durumu yoksa hemen görevine iade edilmelidir.” diye vurgulayan Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçmeli, inisiyatifi ele almalı; açığa alınan tüm Bakanlık çalışanları hakkında gerekli incelemeleri süratle sonuçlandırarak, masum olduğu ortaya çıkan personelin hızla görevinin başına dönmesini sağlamalıdır. Bakanlık, merkezde icra ettiği açığa alma işlemleri kadar valilik veya kaymakamlıklarca yapılan işlemleri de aynı hassasiyetle takip etmelidir. Valilik veya kaymakamlıklarca açığa alınanlardan masum olduğu anlaşılan personel hakkındaki göreve başlatılma işlemlerinin mülki idare amirlerince hızla yerine getirilmesi konusunda da gerekli tedbirler alınmalıdır.”HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER