dclisans
Sıradaki Haber: "Silahlar susunca turizm patlayacak"

350 bin imza Bakan Çelik’e teslim edildi

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, nöbete ücret için 81 ilde başlattıkları kampanya sonucunda toplanan 350 bin imzanın Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’te teslim edildiğini bildirdi.

350 bin imza Bakan Çelik’e teslim edildi
  • 28-03-2015 07:32

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, yaptığı yazılı açıklamada, Nöbet ücreti ve sınav görev ücretleri başta olmak üzere, haklı ve yerinde taleplerini bir kez daha hükümet tarafına iletmek ve acil çözüm istediklerini söyledi.

 Nöbete ücrette ısrarlı, mücadelede kararlıyız

“Nöbet görevine ücret, diğer kamu kurumlarında uygulanmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda uygulanmamakta olduğunu ifade eden Coşkun,”Hiç bir kanuni dayanağı olmayan bu ‘angarya’ maalesef hâlâ devam etmektedir. Genel Yetkili Sendika olarak, 2013 yılında gündeme aldırdığımız ve toplu sözleşme masasına taşıdığımız öğretmenlerin nöbet görevleri için ücret talebimizle ilgili verdiğimiz fasılasız mücadele sürmektedir. Kararlılıkla takipçisi olduğumuz, bundan önceki KPDK toplantılarına taşıdığımız, Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız Kurum İdari Kurulu (KİK) toplantılarında gündeme getirdiğimiz nöbete ücret talebimizi ‘Angaryaya Hayır Diyor, Nöbete Ücret İstiyoruz’ sloganıyla 9 Şubat 2015 tarihinde tüm illerde ve Şanlıurfa da basın açıklamasıyla bir kez daha ortaya koyduk. ‘Nöbete Ücrette Israrlı, Mücadelede Kararlıyız’ sloganıyla başlattığımız imza kampanyası ile 81 ilimizden 350 Bin iradenin talebini bugün KPDK’ nın en önemli gündemi yapacağız” diye konuştu.

 

Sınav görevi ücretleri konusunda acilen adalet sağlanmalıdır

 

İbrahim Coşkun, “Toplu sözleşmede kararlaştırdıkları ve devamında yapılan KPDK toplantılarında genel merkezimiz tarafından  görüşülen, Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı’nda konunun muhatapları ile bir araya gelerek çözümüne odaklandıkları ‘sınav görev ücretinde adalet’ taleplerinin hâlâ yerine getirilmemiştir.Onun için sınav görevi ücretlerinde adalet talebimiz bu KPDK’da da masada olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan sınavlarda kapıda güvenliği sağlayanlara 120 TL, içeride sınav görevi yapanlara 45 TL ücret ödenmektedir. Bu adalete aykırıdır. Bu sınavlarda, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda ödenen miktarda ücret ödenmesi talebimiz konusunda aradan geçen 16 aya rağmen hâlâ bir düzenleme yapılmamış olması kabul edilebilir bir durum değildir. Bu konuda ortaya konulan tutum devlet ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır. Bu hususta ivedilikle düzenleme yapılmasını istiyoruz. Çözüm olarak 18.01.2012 tarih ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslarının dikkate alınmasını istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı, Ek ders Esaslarındaki ilgili düzenlemeyi iptal ederek ana çerçevenin dikkate alınmasını sağlamalıdır. 2013 yılı toplu sözleşmesinde kararlaştırılan bu hususlarda, Kamu İşveren Heyeti Başkanı olan ve aynı zamanda kararlarda imzası bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’ten, toplu sözleşmede mutabık kalınan ve imza altına alınan taleplerimizin yerine getirilmesi için inisiyatif almasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.  


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER