Önen, Türkiye'deki yatırım olanaklarını anlattı

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, Pekin’de dünyanın önde gelen danışmanlık firmalarından Reanda'nın düzenlediği Kuşak ve Yol İş Forumu'na katılarak Türkiye’de yatırım olanaklarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Önen, Türkiye'deki yatırım olanaklarını anlattı

Türkiye olarak her zaman bölgedeki paydaşlara değer katan projelerin yanında yer aldıklarını hatırlatarak, Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin köklü bir geçmişe sahip olduğunu anlatan Büyükelçi Önen, her iki ülkenin dünya medeniyetinin gelişimine muazzam katkıda bulunduklarını söyledi.

 

KYG, gerçek bir vizyondur

“Kuşak ve Yol Girişimi (KYG) gerçek bir vizyondur” diyen Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, “Geniş kapsamlı bir vizyon bu; girişime dahil ülkeler dünya nüfusunun % 65’ni ve küresel gayrisafi yurtiçi hasılanın % 40’ına tekabül ediyor. KYG, büyük bir ölçeğe sahip ve daha uzun bir zaman dilimine yayılıyor. Şu ana kadar halihazırda 900’ün üzerinde projesi hayata geçirildi ve yaklaşık 1 trilyon dolar harcandı. KYG’nin zaman içerisinde çok büyük bir etkisinin olacağını ve kalkınmakta olan dünyanın büyük bir kısmını olumlu anlamda dönüştürmeye yardımcı olacağını düşünüyorum” dedi.

 

Türkiye ve Çin arasındaki ticaret hacmi her geçen gün artacaktır

Büyükelçi Emin Önen, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin her geçen gün istikrarlı bir şekilde geliştiğini belirterek, “Ülkelerimiz arasında güvene dayalı tesis ettiğimiz güçlü ilişki, bölgesel ve küresel sorunların çözümünde de önemli ve yapıcı bir rol üstlenmektedir. Türkiye ve Çin arasındaki ticaret hacmi önceki yıllara nazaran artış gösterse de henüz istediğimiz noktada değil. Ancak her geçen gün artacağına ve gelişeceğine inancımız tamdır” değerlendirmesinde bulundu.

 

Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız

Güçlü siyasi ve ekonomik istikrarın, uluslararası projelerin gerçekleştirilmesindeki en önemli faktörlerden biri olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Önen, “Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis Sismik Araştırma Gemileri ile Akdeniz ve Karadeniz’de sismik arama ve sondaj faaliyetlerimize de hız verdik. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefine yürüdüğümüz bu uğurda enerji yatırımları hayati önem taşıyor. Enerjide kaynak çeşitliliğini artıracak, kaynak ülke ve güzergâh seçeneklerini çoğaltacak her opsiyonu dikkatle ele alıyoruz” dedi.

 

Büyükelçi Önen, “Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin doğuşunun sembolü olan bugünün, tüm insanlığa barış ve huzur getirmesi dileğiyle” diyerek Şanlıurfa, Türkiye ve İslam alemine Mevlid Kandili nedeniyle temennilerde bulundu.

 

Renda Yönetim Kurulu Başkanı Chairman Huang Jinhui de, “Türkiye, KYG’de yer alan 5 G20 ülkesinden de birisi; bunların arasında 2. en büyük ekonomi ve dünyanın da en büyük 17. ekonomisi. Türkiye yalnızca modern KYG’nin en önemli ortaklarından bir tanesi değil; aynı zamanda İzmir’in Anadolu koridorunun başlangıç kenti olması ve İstanbul’un da Avrupa-Asya koridoru üzerinde bir köprü konumunda yer alması nedeniyle Tarihi İpek Yolu’nun da önde gelen ülkelerinden birisiydi” diyerek Türkiye’nin önemine dikkat çekti.

 

Bilindiği gibi; Türkiye'nin oldukça dinamik bir enerji sektörüne sahip olduğu, enerji altyapısında son dönemde önemli bir değişime imza atarak “Milli Enerji ve Maden Politikası” ile yerli kaynakların ön plana çıkarılacağı bir stratejinin temeli atılmıştı.

 

 

 

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER