ATAK OTO
Atak oto
Sıradaki Haber: Memurlara müjde izin yasağı kaldırıldı

Dicle: Kürtler darbeye karşı net tavır gösterdi

Demokratik Toplum Kongresi Ara Dönem Genel Kurul Toplantısı Diyarbakır’da başladı. DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, “Kürt halkının darbe teşebbüsünün gerçekleştiği anda net bir tavır gösterdi. Çünkü biliyordu ki yapılan bütün askeri darbelerin sonu kendisine dayandığını” dedi.

Dicle: Kürtler darbeye karşı net tavır gösterdi
  • 08-08-2016 13:48

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Ara Dönem Genel Kurul Toplantısı Diyarbakır’da toplandı. DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, bu zamana kadar Kürdistan'ın dağlarını ve şehirlerini bombalayan uçakların darbe girişimi sırasında Diyarbakır’dan kalkıp Ankara'yı bombalamasını "Ne ekersen onu biçersin" sözleriyle değerlendirdi.

Darbe girişimi nedeniyle ertelenen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Ara Dönem Genel Kurul Toplantısı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda başladı.

DTK Eşbaşkanları Leyla Güven ve Hatip Dicle ile Başkanlık Divanı üyelerinin yerlerini aldığı toplantıya BDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, bazı HDP milletvekilleri ile DBP belediye eşbaşkanlarının yanı sıra KJA aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, DBP ve HDP'li siyasetçiler de katıldı.

Daha sonra konuşan DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, kritik bir süreçten geçtiklerini belirterek, 15 Temmuz akşamı beklenmeyen ama kendilerine yabancı gelmeyen siyasi bir darbeyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

21'inci yüzyıl demokratik cumhuriyetler dönemi denilen bir süreçte, 2016 yılında bir askeri darbenin geliştiğine dikkat çeken Dicle, bunun sıradan bir gelişme olmadığının altını çizdi. Dicle, "Türkiye gibi Avrupa Birliği'ne girmeye çalışan ve kendisini demokratik bir ülke olarak göstermeye çalışan bir ülkede darbe yapılıyorsa, bunun üzerinde durmak gerektiğini" ifade etti. Dicle'nin konuşmasının devamında şunları söyledi:

'Kürtler darbeye karşı net tavır gösterdi'

"İki şeye dikkatinizi çekmek istiyorum. Birincisi Kürt halkının darbe teşebbüsünün gerçekleştiği anda net bir tavır göstermesiydi. Çünkü biliyordu ki yapılan bütün askeri darbelerin sonu kendisine dayandığını. İkincisi ise, darbe gecesi Türkiye toplumunun sokaklara dökülüp meşru hakkını kullanmasıydı. Yapılan darbe girişiminde tuhaftır ki Türkiye'de ilk kez halk, sokağa inip direnme hakkını ortaya koymuştur. Dileriz aynı tavır geliştirilecek sivil darbelere karşı da olur.

'Özerkliğini kabul eden Meclis'ti'

Türkiye'de darbelerin bu kadar tekrarlandığı konusunun yapısal nedenlerine dönmek isterim. Cumhuriyetin ilk kuruluş yıllarında böyle değildi. Mustafa Kemal, Samsun'a çıktığı vakit, Erzurum, Sivas Amasya genelgelerinde de dahil 23 Nisan Meclis kuruluşundan başlayan, darbeci geleneğe karşı Gazi Meclisi denen bugünkü Meclis, Kürtleri tanınıyordu. Her kimlik kendi ifadesini bu Meclis'te buluyordu. Hiçbir kimliği reddetmeyen, hatta Alevi toplumu dahil tüm inanç farklılıklarını kapsayan bir anlayış hakimdi. 1921 Anayasası bu ruh üzerine oluşturuldu. Buna uygun idari sistemler düşünülmüştü. Bir anlamda adem-i merkeziyetçi bir yaklaşım, yani özerk bir yönetim esas alınıyordu. O Meclis, Kürdistan'a özerkliği kabul eden bir Meclis'ti.

'AKP, Mursi akıbeti ile karşı karşıya'

Öcalan şuna da dikkat çekiyordu; 'AKP'yi uyarıyorum. Bu ordu NATO'nun ordusudur, kendileri dizayn edeceklerini sanıyorlar, ama öyle değil. Göz kırpıldığı zaman Mursi'nin akıbetiyle karşı karşıya kalacaklarını bilmelidirler'. AKP ne yaptı, bir savaş başlattı, İttihat ve Terakki ile ittifak yapanlarla kol kola girdiler. Eğer bu zihniyetle devam ederlerse, Sayın Öcalan'ın öngörüleri halen geçerlidir. Bir rota tutturulamazsa, en yakında bildikleri, bugün kol kola gezdikleri kesimlerin eliyle Mursi'nin akıbetiyle karşılaşabilirler. Kürt sorunu çözülmeden demokratik çözüm ve demokrasi gelişmez. Türkiye'yi güvenceye alacak yol, demokrasinin ve barışın yoludur. Bunların uzak olduğunu görüyoruz. Yeni bir Milliyetçi Cephe oluşturulduğunu görüyoruz. Alevileri ve Kürtleri dışladıklarını görüyoruz. Fetullahçı kesimleri tasfiye ettikten sonra Kürtlere ve demokratik çevrelere yöneleceklerini görüyoruz.

'Kürtler darbeye prim vermedi'

Bölgede savaşı yürütenler, darbe sürecini başlatanlar son bir yılda Kürdistan'ı laboratuar halinde kullanarak, Ankara'da bir darbeyi gerçekleştirmenin hazırlığını yapıyorlardı. Kürdistan'ın dağlarını ve şehirlerini bombalayan uçaklar Diyarbakır’dan kalkıp Ankara'yı da bombaladılar. Ne ekersen onu biçersin! Kürtlere bu kadar düşmanlık yaparsan, sonuç bu olur. Ama buna rağmen Kürtler bu darbeye prim vermediler.

'Öcalan için sabrımız son noktada'

Sayın Öcalan'ın 5 Nisan'dan beri bir tecrit altında olduğunu ve ailesiyle görüştürülmediğini biliyoruz. Cumhurbaşkanı ve Başbakanı'nın hayatının tehlikede olduğu bir süreçte, sadece Adalet Bakanı'nın bilgilendirmesinden tatmin olamayız. Tekrardan bir görüşmenin başlanılması, çözüm masasına dönülmesi konusunda bir testten geçtiğinizi bilmeniz gerekiyor. Halkımızın nabzı bu temelde atıyor. Sayın Öcalan'dan haber alınıncaya kadar, giderek artan bir tempoyla meydanlarda olmayı, bu konuda sabrımızın son noktasına dayandığını göstereceğiz."

Eşbaşkan Leyla Güven

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven de, Kürt kadınların Öcalan'ın özgürlüğü için mücadele ağını büyüteceğini vurguladı. Öcalan özgür olmadan Kürt halkının özgür olamayacağının altını çizen Güven, bu nedenle Öcalan'ın içinde bulunduğu durumunda kendilerini kaygılandırdığını ifade etti. Medyanın Öcalan üzerindeki algısında değinen Güven, psikolojik savaş yürütmek istediklerine işaret etti.

Güven, "DTK'nın rol ve misyonu bellidir. DTK bünyesinde daimi 59 meclis üyesi, 501 genel meclis üyesi, iki siyasi parti ve kurumlar yer alıyor. Bundan dolayı da rol ve misyonlarınız büyüktür. Önümüzdeki süreçte il il delegelerimizle toplantılar yapıp sistemimizi oturtmaya çalışacağız" dedi.

DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel

DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ise, tarihi bir dönemde DTK'nin genel kurul gerçekleştirdiğini belirterek, yaşanan süreç karşısında ortaya konulacak planlamanın önemli olduğunu vurguladı.

Tuncel, "Yapılan darbe girişimi ile devlete sızma durumu yok, devleti ele geçirme durumu var. AKP'nin İttifakı bozulmuştur, savaş politikaları karşısında yenilmiştir. Askeri darbe püskürtülmüş gibi görünebilir, ama halen bu tehlike devam ediyor. Bunu AKP'de Erdoğan'da biliyor" diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından kurul basına kapalı olarak devam etti. Kurulda, siyasal süreç değerlendirmesi yapılarak karar tasarıları ve sonuç bildirgesi komisyonları oluşturulacak. Faaliyet raporu okunması ve değerlendirilmesi, karar tasarısı önerilerinin alınması ve değerlendirilmesi ele alınacak.

 

 

Kanak: Güneydoğuekspress


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER