• 07.09.2015
Şerif Kurtuluş

Şerif Kurtuluş

Toplumsal fay hatları ve olası depremler

Fay hatlarında biriken enerji kırılmalara neden olur. Bu kırılma büyük bir depremi ve sonrasında artçı depremleri beraberinde getirebilir... Büyük bir deprem genç-yaşlı, yerli-yabancı, zengin-fakir ayırt etmeden herkes için gerek can, gerekse mal güvenliği yönünden risk barındırır.

Depreme dayanıklı yaşam alanları inşası için hep konuşur, tartışır, yasal düzenlemeler yaparız. Ancak insan merkezli olan kanunlar, bazı çıkar gruplarının bir araya gelmesiyle toplumsal merkezli olmaktan çıkar ve yön değiştirir. Hemencecik birileri için fırsat ortamına dönüşü verir. 

Bu ortamı kendi şahsi kazanımına çeviren siyasi, bürokrat, iş adamı büyük kazanç peşinde dayanışma içinde olur. Mühendis, kalıpçı, bekçi ise yanlış dayanışma olduğunu görselerde ekmek derdine susmayı tercih eder ve böylelikle dayanışmaya katılmış olurlar. 

Gün gelir deprem yine karşımıza çıktığında (depremden değil ama) çıkar gruplarının yarattığı yıkım, nice can ve mal kaybıyla sonuçlanabilir. 

Bu gibi zamanlar, yitirilen canlar için düşünme, ders alma zamanıdır artık. Çıkar dayanışması can ve mal kaybından ne kadar sorumluysa bu duruma ses etmeyen diğerleri de bir o kadar sorumluluk taşımaktadır. 

Toplumsal fay hatları da kesimlerde biriken-biriktirilen enerji nedeniyle kırılmalara ve infiale dönüşebilmektedir.

Depremler bize ya da sevdiklerimize zarar vermez diyebilirmiyiz? Diyebilmek zor olsa da imkansız değildir. Çünkü insan odaklı bir çalışma ile depreme dayanıklı yaşam alanları inşa edilerek en az kayıpla atlatılabilir. 

Toplumsal kırılmalarda yine depremler gibidir. Her an, her yerde ve her kesimde karşımıza çıkabilir. Bu yüzden çıkar gruplarına ve kirli dayanışmalarına karşı uyanık olmak durumundayız. Sağduyuyu elden bırakmamalı insan merkezli bir çalışmayla, birlikte yaşam kültürünü geliştirmeliyiz. 

Her şeye rağmen umutlu olmalıyız. Ülkemize ve Ortadoğu'ya birlikte yaşam kültürünü ekmeli ve yeşermesini sağlamalıyız. 

Bizler görmeyecek olsakta, birlikte yaşamayı başaran toplumlar ve sınırların kalktığı bir dünya mümkün..!

Saygılarımla


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.