• 17.09.2015
Şerif Kurtuluş

Şerif Kurtuluş

KALİTE

Kalite Fransızca'dan gelme bir kelimedir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde "Nitelik" olarak karşımıza çıkar. Kurumsal işleyişlerde ise Kalite "Yaptığını yaz, Yazdığını yap" şeklinde anlaşılır.

Çalıştığımız kurum ve kuruluşlarda kalite önemli yer tutar. Kalite standartı olan kurumlar kendini daha kolay tanımlar. Gerek hizmeti alan, gerekse hizmeti üreten kişilerin memnuniyeti başarıyı getirmekte ve kaliteyi artırmaktadır. Özellikle iş barışını düşündüğümüzde çalışan memnuniyetinin ne kadar elzem olduğu görülecektir.

Özel Tıp Merkezinde Hekim olarak çalışan bir arkadaşım, yapacağı eğitim toplantısına mesleki iletişim üzerine katkı sunmamı istedi. Toplantıda mevcut iş ortamında memnuniyet, aidiyet ve hakkaniyet yönlerine dolayısıyla iş barışına değinmek istediğimi belirttim. Onay gelmesiyle ön çalışma yaptım.

Hekim arkadaş açılış konuşmasından sonra iş barışı ve çalışan memnuniyetinden bahsetti. Daha sonra sözü bana verdi. Hazırlamış olduğum soruları samimi bir ortamda çalışanlara yönelttim.

İlk soru herkesin kendi yaptığı iş için gurur duyup-duymadığıydı. 24 katılımcıdan 16'sı gurur duyduğu, 1'i utandığı, 6'sı ise arada kaldıkları yönünde el kaldırdı.

Çalıştıkları kurumun muadil diğer kurumlara göre kıyaslanması istendiğinde; 11 kişi daha iyi, 5'i daha kötü, 6'sı ise aynı düzeyde hizmet ürettiklerini belirtti.

İkinci soru ise kendi yaptığı işin profesyonellik ruhu taşıyıp taşımadığıydı. 10 kişi profesyonel ruhla çalıştıkları lehine el kaldırdı.

Üçüncü soru ise yabancı bir hasta yerine bir yakınımız gelseydi davranış kalıbının değişip-değişmeyeceği yönünde idi. 17 kişi tanıdığı lehine kolaylık göstereceğini beyan etti. Tanıdık lehine davranışın çifte standart nedeniyle işyerine zararı olduğunu ise 13 kişi kabul etti.

Tıp merkezi çalışanı olarak iş ortamının artı ve eksi yönleri nelerdir? Sizi etkileyen, motivasyonunuzu bozan sorunlar nelerdir? sorusuna karşılık gelen cevaplar ilginçti.

Pozitif olarak yapılan geri bildirimler

- Çalışanların tanıdık olması,

- Memlekette ve yaşam alanlarına yakın bir yerde çalışıyor olmak

Negatif olarak yapılan geri bildirimler

- Çalışanların tanıdık olması,

- Yapılan işin karşılığını alamamak hissi,

- Bazı birimlerin çalışmaması ve bunun idare tarafınca görmezlikten gelinmesi, 

- Çalışma ortamının hiyerarşik yapısının düzensizliği,

- Üst'ün Ast'a karşı davranışı,

- İdarenin kaliteye önem vermemesi,

- İşleyiş için çalışanlara fikir sorulmaması,

- Çalışanlar için değersizmiş hissi,

- İdareci ve çalışanların özeleştiri yapmaması,

- Çalışanların bilmediği konular hakkında yaptığı yorumlar,

- Çalışanlara destek olunmaması, sahiplenme eksikliği

- Ucuz iş gücü ( Suriyeli mülteciler ) varlığı nedeniyle iş güvencesi korkusu,

- Siyasi yaşamın iş ortamına hakim olması ve işten atılma korkusu ( 4 defa değinildi )

Söz alan bir çalışan, takım ruhunun başarının anahtarı olduğunu ancak en çok Şef'in çalışması gerektiği, çalışan Şef'in direktiflerinin anlamlı karşılandığını anlattı. Siyasi baskının kırılması gerektiğini beyan ettiği konuşmayla birlikte toplantı son buldu.

Yaptığı işten utandığını belirten kişi ile toplantı bitiminde konuşmamıza karşın nedene yönelik tatmin edici bir cevap alamadık. Geri bildirim bölümünde ise çalışanların tanıdık olması iş ortamı açısından hem olumlu hem de olumsuz olarak değerlendirildiğine dikkat çekmek isterim.

Bir nokta daha; Ertesi gün bir belediye encümeninin tıp merkezini ziyaret edip tek bir defa bile baskı yapmadıklarını, bunun böyle konuşulmasının yarattığı kırılganlığı ilettiğini duydum.

Yazıyı yazarken olumlu bildirimleri artırma çabasında oldum ancak 2 madde yazabildim. Olumsuz bildirimlerin ise özetini çıkarmaya çalıştım. Bu durum gerçekle yüzleşmek isteyen yöneticiler için ağlama duvarı gibi görünsede yol gösterici olabilecektir.

İş toplantısına katkı sunmak için gitmiştim. Ancak toplantının bana daha çok şey öğrettiğini itiraf etmeliyim

Özel bir kurumda tablo anlatıldığı gibiydi. Peki sizin çalıştığınız ya da sizin yönetici olduğunuz kurumda kalite ne durumda?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.