Şerif Kurtuluş

Şerif Kurtuluş

En başarılı bağımlılık tedavisi bağımlı olmamaktır

Sigara genellikle sağlık yönüyle gündemi işgal eder ancak ekonomik yönü neredeyse bilinmez. Sigara; ilaç, silah sanayi gibi Dünya ekonomisine yön veren güçlü bir sektördür. Silah ticareti yapan yüzlerce firma olmasına karşın sigara sektörünü yöneten sadece 7 firma vardır. Bu firmaların ikisi çin'de,  dört firma Amerikan ve İngiliz, geri kalan son firma ise Japondur...

 

OECD'nin son açıkladığı rapora göre; Dünyada Sigarayı en çok tüketen 22 ülkeden biri maalesef Türkiye... 

 

Listenin başını Yunanistan alırken, Türkiye 11.sırada yer aldı. Bu liste sigara içme hızında ( ivme ) artışın devam ettiğini göstermektedir. Yani her yıl bir öncekine göre daha fazla kişi sigaraya başlıyor. Bu verilere bir de kayıt dışı tütün ürünlerini eklediğimizde sigara tüketiminde ilk 3'e girebileceğimiz tahmin edilebilir. 

 

Sigara tartışmasız bağımlılık yapan bir maddedir. Kullanıcısına yalan bir dünyada zevk hissi vaadiyle kendini pazarlar. Bu durum neredeyse Uyuşturucu maddeleri anımsatmaktadır. Zaten uyuşturucu kullananlara bakıldığında geneli sigara ile başladıklarını belirtiyorlar. Yani kötü yolun başı-anahtarı aslında sigaradır. 

 

Gerek madde bağımlılığı, gerekse sigara için nice tedavi yöntemi vardır. Ancak tedavi olma isteği varsa başarılı bir sonuç alma ihtimali olmaktadır. Yaşadığımız toplumda, az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkeler grubunda olmamız itibariyle meydana gelen sosyo-ekonomik sorunlar tedavi isteğini-şansını azaltmaktadır. Dolayısıyla sigaraya bağlı, görünmeyen ekonomik kayıp had sahfadadır. İş-güç kaybı yanında İlaç, ameliyat, hastane yatış, yoğun bakım derken ve bu gereksinimler için gerekli olan malzemelerin ithal edildiğini düşünürsek sigaranın ekonomik maliyeti kabul edilemez düzeydedir. 

 

Geçen ay Şanlıurfa'da tesadüfen madde bağımlılığı üzerine düzenlenen bir toplantıya denk geldim. Yeşilay öncülüğünde yapılan ve birçok tarafın hazır bulunduğu bir toplantı organize edilmiş. Yeşilay'ın için nihayet sahalara geri döndü diyesim geldi.

 

Ülkemiz genelinde Bağımlılık üzerine yapılan çalışmalar takdire değerdir. Ancak bu çalışmaların sonuçlarına bakıldığında toplumsal bir fayda getirmediği görülmektedir. Dolayısıyla toplanmak, konuşmak zaman kaybı gibi görünebilir. Bazen öyle olsa da sürekli arayış içinde olunmalıdır. Son yıllarda çeşitli Sivil Toplum Örgütleri madde bağımlılığı ve sigara üzerine projeler geliştirdiği görülmektedir. Hatta çeşitli kalkınma ajanslarından maddi anlamda proje desteği aldıklarını da görmekteyiz. Belirli bir heyecanla başlanan proje bir kaç kişiye faydası dokunmaya başlamışken zamanla diğer bağımlılar için maddeye kolay erişim yeri olmaktadır. Dolayısıyla akademik yetkinlikte katılım olmayan projelere destek verilmesi sorgulanmalıdır. 

 

Ve En başarılı Bağımlılık tedavisi BAĞIMLI OLMAMAKTIR. Bu yönde çalışmalar yapılmalı, projeler desteklenmelidir. Amaç bataklığın kurutulması olmalıdır.

 

Saygılarımla

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.