BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 09.03.2017
Serhat Hışırlı

Serhat Hışırlı

Şanlıurfa nüfusu

Bir süredir işle ilgili durumlardan dolayı ara verdiğimiz yazılara 2016 Sonbaharda Şanlıurfa’ya geldiğimde edindiğim izlenimlerle devam edip paylaşmak istedim naçizane.

Şanlıurfa nüfusu devasa bir şekilde büyüyor ve bu nüfus çok dikkatli analiz yapmayı gerektiriyor kanımca. Yaptığım araştırmalarda edindiğim bilgileri ve analizleri paylaşmak istedim. Farklı açılardan bakıldığında nüfus yapısı insana birçok şey anlatmaktadır. Biz burada sadece durum tespitleri yapacağız ve en sonunda naçizane fikirlerimizi dilimizin döndüğünce söyleyeceğiz.

İlk olarak 2015 yılı itibariyle Şanlıurfa toplam 1.892.320 kişilik resmi nüfusuyla, Türkiye’nin 9. büyük şehridir. Nüfus artış hızı %24,96’yla nüfusun en hızlı arttığı illerden birisi, bebek doğum oranlarında 1.dir. Nüfusun 976.938’i erkek; 963.689 kişisi kadındır. Yine nüfusun %55,90’nı 15-64 yaş arasıdır. Genç nüfus oranı en yüksek şehirdir. İnsanın en temel iki uğraşı işi ve eşidir ön kabulünden yola çıkarak, evlenme ve boşanma oranlarında yüksek oranda anormallik, yanlışlık görülmemektedir. Resmi işsizlik oranı 2013 itibariyle %16,3’tür.

İnsanların yerleşim dağılımı açısından bakıldığında kilometrekare başına düşen insan sayısı 101’dir. Yapılacak kadastro-imar-konut çalışmalarıyla bu gösterge kontrol altında tutulabilir. 2013 itibariyle 7570 TL kişi başı gelir vardır( TRC2 bölgesi-Diyarbakır-Şanlıurfa için). Gelirin nasıl dağıldığını, paylaşıldığını gösteren Gini katsayısı(1 en yüksek orandır bu hesaplamada) 0.0412’yle bu oranın en yüksek olduğu ikinci TR bölgesidir. En yoksul TR bölgesidir. Bunların yanında devlet teşviklerinden en fazla faydalanan illerin başında gelmektedir.

Bu rakamlar ışığında rakamlar yalan söylemez düsturuyla,kişisel menfaat, çıkarlarımız için rakamlarla, gerçekle, hakikatle oynamadan herkes kendi payına bir yorum yapabilir. Bu şehre gönül vermiş çok uzun zamandır bu şehirli olan ben için bu rakamlara şükretmeli ama daha iyiyi aramalıyız. Daha iyi bölge için, yumuşak güç alanı oluşturan bir Şanlıurfa mümkün yeter ki paylaşmayı bilelim, birlikteliğin değerini bilelim. Yeter ki sistemdeki herkes üzerine düşeni dürüstlükle yapsın. Şanlıurfa bölge için umut olabilecek bir yapıya sahiptir, bereketli hilalin tepe noktası olan, peygamberlerin şehri olan 13000 yıllık tarihiyle, tarihin sıfır noktası olan, Fırat-Harran’ıyla, GAP’ıyla, var olan müthiş turizm potansiyeliyle bu şehir bölgedeki birçok rahatsızlığın tedavisini bünyesinde barındırmaktadır. Kapitalizm(Paranın hâkim olduğu sistem) ve Feodalizm(Ağaların hâkim olduğu sistem) ’in tuzaklarına düşmeden yola devam edebilelim yeter ki.

Allah ol derse olur olmazlar, olma derse olmaz olurlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN
seyyit hışırlı seyyit hışırlı 09.03.2017

KALEMİNE SAĞLIK OĞLUM,TEBRİKLER.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.