BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 05.12.2016
Osman Değerci

Osman Değerci

Şişman olmayın pişman olmayın...

Bilindiği üzere beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır.

İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir.

Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir.

Günlük yaşamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, okul çocuğu, genç, yaşlı, işçi, sporcu, kalp-damar, şeker, yüksek tansiyon hastalığı, solunum yolu bozuklukları vb.) yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, biyolojik, fizyolojik ve psikolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır.

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.

Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır.

Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Obezitenin oluşmasında başlıca risk faktörleri sayarsak:

Aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları

Yetersiz fiziksel aktivite

Yaş

Cinsiyet

Eğitim düzeyi

Sosyo-kültürel etmenler

Gelir durumu

Hormonal ve metabolik etmenler

Genetik etmenler

Psikolojik problemler

Sık aralıklarla çok düşük enerjili diyetler uygulama

Sigara- alkol kullanma durumu

Kullanılan bazı ilaçlar (antideprasanlar vb.)

Doğum sayısı ve doğumlar arası süre... gibi durumlar sayılabilir.

Obezitenin yol açtığı sağlık problemleri ve risk faktörleri ise :

İnsülin direnci-Hiperinsülinemi

Tip 2 Diyabet

Hipertansiyon

Koroner arter hastalığı

Hiperlipidemi – Hipertrigliseridemi

Metabolik sendrom

Safra kesesi hastalıkları

Bazı kanser türleri

Osteoartrit

Felç

Uyku apnesi

Karaciğer yağlanması

Astım

Solunum zorluğu

Hamilelik komplikasyonları

Menstruasyon düzensizlikleri

Aşırı kıllanma

Ameliyat risklerinin artması

Psikolojik problemler (Anoreksiya nevroza ya da Blumia nevroza, tıkınırcasına yeme- gece yeme sendromu gibi problemler meydana gelebilir )

Topluma ayak uydurmada zorluk yaşama

Peki obezite ile mücadele de nasıl bir yol izlenmeli? Öncelikle uzman kişi ve kişilerden destek alıp, mevcut risk faktörlerini minimuma indirmeli, yeme içme alışkanlıklarımızın gözden geçirip fazla kilolarımızı kontrol altına alarak fazla kilolardan kurtulmalıyız. Ve kurtulan kiloların bir daha alınabileceğini unutmamalı, vücudumuzun hareketli bir yapı olduğunu da göz ardı etmeyip hareketli bir yaşam benimsenmeliyiz. Unutulmamalıdır ki insan bedeni mekanik bir yapıdır hareketsizliğe dur deyip hareketli bir hayata geçiş yapmalı ve sporla barışık bir yaşam tarzı benimsemeliyiz. Daha sağlıklı bir yaşam,  bedenimizin ayna ile barışık, mutlu ve yarınlara daha güzel bakmak ümidi ile fit kalın sağlıkla kalın...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.