Osman Değerci

Osman Değerci

Fizyoterapistlik mesleği nedir?

Hareket bozukluğuna yol açan her türlü yaralanma, hastalık ve yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyon bozukluklarında fizyoterapiye özgü değerlendirme yöntemlerini kullanarak tedavi yaklaşımlarını planlayıp uygulamaya yönelik bilgi ve beceriyi kazanan, bireylerin sağlık ve yaşam kalitesinin artırılmasında önemli görevleri olan bir meslektir.

Fizyoterapistin görevlerinden bazıları

Omuz, kol, bacak eklemlerinde ağrıları olan kişilerde, romatizmal hastalıkların aktif dönemde olmadığı kişilerde, ortopedik ameliyatlardan sonra kaslarında güçsüzlük, eklemlerinde ağrı ve hareket etmede güçlük oluşan hastalarda, (omurga kırıkları, diz kırıkları, boyun kırıkları, ayak bileği kırıkları, kalça kırıkları omuz kırıkları göğüs kemiği kırıkları gibi), travmalardan sonra alçıya alınan bölgelerin sertleşmesi nedeni ile fizik tedavi uygulanır. Beyin sinir hasarı sonucunda kollarda, bacaklarda felç gelişenlerde, hareket sistemi dışında lenf dolaşımının bozulması nedeni ile kollarda ve bacaklarda şişme oluşan hastalarda fizik tedaviye gerek duyulur.

Ayrıca, boyun fıtığı, bel fıtığı, omurga romatizmasının (ankilozan sipondilit) ağrılı olduğu durumlarda, omurga eğriliğinin (skolyoz) ilk başlama dönemlerinde, boyun kireçlenmelerinde, bel kireçlenmelerinde, diz kireçlenmelerinde, boyun eğriliğinde (tortikollis), boyun düzleşmesi olanlarda, menüsküs yırtılması olanlarda, diz kireçlenmesi, patellofemoral ağrı sendromu, diz romatizması, pateller tendon yırtılmaları, diz bağ yaralanmaları,  omurga kanal darlığı gibi rahatsızlıklarda ve benzeri rahatsızlıklarda cerrahi öncesi veya cerrahi sonrası fizik tedavi uygulanır.

Fizik tedavi destekleyici bir tedavi yöntemidir. Fizik tedavinin uygulanmaması ölümcül bir soruna yol açmaz. Fakat ağrıyı azaltmada ya da dindirmede ve eklemlerde hareket kısıtlılığını açmada oldukça etkili bir yöntemdir. Travmalar veya geçirilen bazı riskli ameliyatlar sonrası meydana gelen kısmi felç riskini önler. Hatta bazı kısmi ya da tam felçli hastalarda gözle görülebilen düzelmeler fizik tedavi sayesinde sağlanabilir.

Bu durum bireylerin sadece sağlığını değil aynı zamanda anksiyete (psikolojik) durumunu da olumsuz etkilemektedir... Sağlıklı olmaya mutluluğa geç kalmayın zira geç atılan adımın dönüşü olmayan sorunları yol açmasını istemeyiz...

Peki Fizyoterapistlere nasıl ulaşabilirim nerde çalışırlar: Aslında çalışma alanları çok geniş ama kısaca Hastanelerde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, Spor kulüplerinde geriatri, pediatri merkezleri vb. bir çok bölümde yer almaktadır... Sağlıklı bir yaşama dair bilgi almak için fizyoterapistinize danışmayı unutmayın...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.