Numan Babacan

Numan Babacan

Yeter artık vahşiler!

Cuma günü bir vahşet haberiyle sarsıldık. Tarsus’ta üniversite öğrencisi Özgecan Aslan bindiği minibüsün şoförü tarafından tecavüze uğradı, bıçaklandı ve sonra yakılıp dereye atıldı. Detaylara girmeye gerek yok zaten bu vahşeti herkes öğrendi.

Türkiye’de maalesef ki artık kadın cinayetleri normalleşmeye başladı. Veda Hutbesinde Peygamber Efendimizin “Kadınlar Allah’ın size emanetidir”  sözünü ne yazık ki yerlere seriyor, emanete ihanet ediyoruz.  Kadına atfedilen vasıflar, konum ve değer toplumumuzda yanlışlıklarla dolu. Kadınlara ikinci tür insan muamelesi yapılıyor, hep acınacak durumda olan, hizmet için yaratılmış varlıklar olarak görülüyor.

 Bu tabi ki bilinç, ahlak ve eğitim ile ilgili bir durum. Aldığımız eğitimin yetersizliği, manevi ve ahlaki eğitimdeki yanlışlıklar toplumu bu duruma getiriyor. Kadının dindeki yeri ve önemi yanlış yorumlarla lanse ediliyor. Herkes işine geldiği gibi yorumluyor. Şiddeti meşru görenler, kadının toplumsal yaşamda geri planda durması gerektiğini söyleyenler vs.

 Özgecan olayına dönersek; bu meseleyi kadın cinayeti, kadına şiddet gibi olgularla da sınırlayamayız. Artık kadın-erkek fark etmez hiçbirimizin can güvenliği yok, hepimiz tedirginiz gece bir yerlere giderken. Bu da toplum ahlakının ne kadar çöküntüde olduğunu gösteriyor. Müslüman ülkede insanlar birbirinden korkuyorsa, her an bir tecavüz, gasp, cinayet korkusuyla yaşıyorsa o ülkenin iman ve vicdan noktasında sıkıntısı var demektir. Bu olaya şüphesiz vicdanı olan herkesin içi yanmış, katillerin en büyük cezaları almaları hatta idam edilmeleri arzusu var hepimizde. Bu olay herkesin kızının, oğlunun başına gelebilir, bu caniler içimizde dolaştıkça hepimizin canı yanabilir.

 Bu olaya başta devletin en başındakilerin tepki göstermesi gerekir. Çünkü yiten candan onlar da sorumludur. Halife Hz Ömer’in “Dağdaki kuzuyu kurt kapsa hesabını benden sorarlar” dediği gibi Özgecan’ın hesabı devleti yönetenlerden de sorulacaktır Allah katında. O zaman yaptırım, eğitim, kadınların toplumdaki yerinin iyileştirilmesi gibi görevlerini de devletin yerine getirmesi gerekir. Bunun dışında sadece kolektif kadın örgütleri, bazı sol örgütlerin değil topyekûn olarak tüm parti, STK ve toplulukların özellikle de dini cemaatler, cemiyetler, tarikatların da bu olaylarda haykırması gerekir.

 Diyanet kurumunun dinin hiçbir yerinde olmayan bu olaylara sert bir dille tepki göstermesi gerekir. Cuma hutbelerinde bu ahlakın cemaate anlatılması, manevi cahilliğe savaş açılması gerekir. Zaten Müslüman âleminde yaşanan bütün savaşların, ölümlerin nedeni bu manevi cahillik değil mi?

 

Bu genç kızın, daha önce öldürülen kadınların, erkeklerin, cinsel istismara uğrayıp vahşice katledilen çocukların vebalini kimse kaldıramaz. O zaman hem bu vebali üstlenmemek için hem de daha fazla Özgecan, Mert, Ayşe vs. vahşice katledilmesin diye sesimizi yükseltmemiz lazım: Yeter artık vahşiler!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.