Numan Babacan

Numan Babacan

Suriyelilerin konumu nedir?

Öncelikle bir soruyla başlamak istiyorum yazıya. Suriyeliler bu ülkede muhacir mi, mülteci mi misafir mi? Yani Türkiye’ye gelen Suriyeliler burada hangi konumda yer alıyor. Son günlerde yine Suriyeliler ile ilgili çıkan kavgalar, olaylar, ayaklanmalar ve isyanlar nedeniyle bu soru tekrar gündeme geldi. Şimdi bunlara tek tek bakalım da neymiş bu Suriyeliler anlamaya çalışalım.

Ülkelerinde büyük bir iç karışıklıktan kaçıp komşularına sığındılar. Mallarını zaten bırakıp en azından can güvenliği için Türkiye’ye geldiler. 3 yıldan fazla bir süredir burada olan Suriyeliler nedir peki? Sayın Cumhurbaşkanımız,  “Onlar muhacir biz ise ensarız” diyor. Bazı sıkıntıların olduğunu ama sabretmemiz gerektiğini ifade ediyor. Muhacir demek bir yerden bir yere göç etmiş insanlar demektir.  Suriyelilerin durumunu bir bakıma karşılıyor ama biz ensar olabiliyor muyuz peki? Hicrette Medineliler Mekke’den göçen muhacirlere nasıl ensarlık yani ev sahipliği yaptı? Okuduğumuz, dinlediğimiz kadarıyla onlara kendilerinden çok değer verdiler, baş üstünde tuttular. Tabi muhacirler de bu saygıyı hak edecek şekilde davrandılar. Muhacirlerin içinde Peygamber Efendimiz (S.A.V) de vardı. Baktığımız zaman ne biz ensar olabildik ne de Suriyeliler muhacir olabildi. Biz onları baş üstünde tutmadık. Onları dilendirdik, hırsızlığa, arsızlığa, fuhuşa zorladık. Bunu Türkiye’deki vatandaşlar yapmadı tabi ki. Bunu ülkedeki Suriyeli sayısını kontrol edemeyen, onların ülkede vatandaşından daha rahat gezmesine, olaylara karışmasına engel olamayan devlet yaptı. Tabi ki yanı başımızda savaştan kaçan insanlara yardım edeceğiz, onlara kol kanat gereceğiz ama bunu yaparken kendi vatandaşımızın huzurunu bozacak, onları sıkıntıya sokacak şekilde de yapılmamalıydı. Yani ne onlar muhacir oldu ne de biz ensar olabildik.

Mülteci olarak bakarsak, bizim kendi vatandaşımız sıkıntıdayken, işsizlik varken bu kadar mülteciyi kontrol etmek, doyurmak, iş vermek kolay mı? Yine kendi halkımız sıkıntıya düşüyor. Suriyelilerin ucuz işgücü olarak çalışmasından dolayı iş bulamayanlar ve kiralardaki büyük artış vatandaşın belini büküyor doğrusu. Mültecilerin ikamet ettiği ülkelerin yasalarına uyma zorunluluğu varken Suriyelilerin yasasız devletten gelmiş gibi her şeyi gönüllerince yapmaya çalışması da ayrı bir soru. Yani mülteci gibi de durmuyor Suriyeliler.

Misafir olarak bakarsak; başımız gözümüz üstüne tabi ki elimizden geldiğince bir insan olarak, Müslüman olarak yardım etmeye çalışmalıyız. Zor durumda olan insanlara yardım etmek erdemdir, Müslüman’ın görevidir. Ancak, Urfa’ya baktığımızda şehirde rahat biçimde istediğini yapabilen, dilenen, evlilik çeteleri kurmuş, hırsızlık yapan, lüks mekânlar açan Suriyeliler ile dolu. Bu nasıl misafirliktir yahu? Bütün bunları kontrol etmek tabi ki vatandaşın görevi değil. Bunları kontrol etmek ve vatandaşın huzurunu, güvenini tesis etmek devletin görevidir.

Başta sorduğumuz soruya dönersek Suriyeliler bu üç konumdan hiçbiri ile bağdaşmıyor. Misafir ederiz eyvallah ama onlar da misafirliğini bilmeli, dağdan gelip bağdakini kovmamalı. Ensarlık etmeye çalışırız tabi ki karşımızda bir muhacir topluluğu görürsek. Konum olarak en uygunu olan ve uluslar arası literatürde de geçen mülteci olarak da görev devletindir. Bir düzenleme ile mültecilerin ikametini kendi vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde sağlaması lazım. Artık her gün Suriyeliler şurada kavga çıkarttı, şurada isyan çıkarttı, hırsızlık, fuhuş yaptı haberlerini görmek istemiyoruz. Suriye’den kaçmış ve muhtemelen orada da hiçbir işe yaramayan, hep sorun çıkartan gençlerin derdini çekmek zorunda değiliz. Gereğinin artık yapılması şart, belli ki vatandaşımızın da sabrı tükeniyor. Bir iç savaş da burada çıkmasın çünkü son günlerdeki durumlar bunu gösteriyor.

Allah sonumuzu hayır etsin…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.