BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 24.12.2015
Numan Babacan

Numan Babacan

Solculuk mu İslam Karşıtlığı mı?

Türkiye’de son dönemde yetişen bir güruh var: Yeni nesil solcular. Bunlar solculuğu sağdan soldan duyduğu, gördüğü kadarıyla yaşayan, okumaktan aciz veya sadece kendilerini gazlayacak şeyler okumayı tercih eden tipler. Bunların solculuğa kabul edilmesinde iki kural var. Birincisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kayıtsız şartşız bir düşmanlık, ikincisi ise her dindarım diyen, namaz kılan, dinden imandan bahseden kişiyi yobaz ilan etmek. (Şimdilerde moda sakallı, çarşaflı ve dini faaliyetler yapanı DAEŞ militanı olarak yaftalamak) Onlarla aynı dönemde büyümüş kime sorsanız solculuk nedir diye bu iki madeyi yaşayan insanlara solcu denir. Eskiden hemen Che Guevara tişörtü falan giymek, elinde sürekli Karl Marx vs. sosyalist ideoloji benimseyen yazarların kitaplarıyla dolaşmak(keşke içindekilerden doğru nasiplenseler) vb. şeyler sayılabilirdi.

Bir de bunların hep bir hedefi vardır lisedeyken. ODTÜ’yü kazanıp orada okumak. Nedeni orası sol görüşlü bir üniversite, özgür bir ortam var vs. Kabul etmek gerekir ki eğitim olarak Türkiye’nin önde gelen üniversitelerindendir Ortadoğu Teknik Üniversitesi. Ancak biz keşke bu üniversitenin başarılarını haber bültenlerinde daha çok görsek. Bazıları sorabilir hangisiydi ODTÜ ya diye. Ben anlatiym size ODTÜ’yü: Hani her haber bültenine çıktığında bir olayla gündeme gelen, polisle öğrenciler arasında arbede çıkan, öğrencilerin çantasında molotof eksik olmayan yer. Hani mezuniyet törenlerinde açılan pankartlardan birinde 11 ayın sultanı Ramazan ile, dini değerlerle dalga geçilen yer, hani son zamanlarda bir mescid yapılmasına üniversite yönetimi ve sol görüşlü olduğunu söyleyen, İslam karşıtı olduğunun farkında olmayan gençlerin karşı çıktığı yer. Hani çarşaflı kızların diğer sol görüşlü tırnak içinde özgür kızların tacizine uğradığı, başörtülülerin gerici diye hakarete uğradığı yer. Hani Peygamber Efendimiz için yapılacak programın sol görüşlüler tarafından basıldığı yapılmasına izin verilmediği, rektörlüğün de buna çanak tuttuğu yer ve son olarak namaz kılan gençlere yine aynı özgürlük isteyen güruhun saldırdığı, belki de yaşam hakkından sonra en çok hak ettikleri inanç özgürlüklerini yaşayamayan gençlerin olduğu yerdir ODTÜ.

Bunları okuyunca hani başta özgür ortam falan diyordun nerede o ortam diyebilirsiniz. Bakın saldırıların neredeyse hepsi din temelli. İslam dinine karşı bir kin besliyor sol görüşlü olduğunu, sosyalist olduğunu ifade eden bazı dengesizler. Bizim bazen İslamiyet bu değil dediğimiz gibi bazı sosyalist arkadaşlar da sosyalizm, solculuk bu değil diyebilir. Evet kesinlikle solculuk bu değil. Bunların ağzına doladığı ve en sevdikleri Faşizm var ya işte tam da bunların uygulamalı olarak yaptığıdır.

 

Sosyalizmde çıkış itibariyle dine bağlılık yoktur, eleştirel bir bakış vardır dine ancak dine karşı topyekün bir savaş halinde olma durumu da yoktur. O zaman bu ODTÜ’de okuyan, başörtüsüne, namaza, dini programa tahammülü olmayan şahısların neresi sosyalist neresi solcu. Bunların kafası sosyalizmin yarısı din karşıtlığıdır diye dolmuş, mevzu din olunca özgürlük falan yoktur diye dolmuş belli ki. Keşke savundukları düşünceyi açıp farklı kitaplardan, kaynaklardan bir okusalar. Hatta onlara bir önerim daha olacak keşke Kur’an-ı Kerim’i açıp okuyup anlasalar da görseler özgürlüğün de sosyalizmin de en âlâsını…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.