Numan Babacan

Numan Babacan

Seçim sonucu: Halkı tanıyan kazanır!

1 Kasım’da hayırlısıyla bir seçimi daha geride bıraktık. Açıkçası Ak Parti’nin oyunu artıracağını biliyordum ancak böyle bir sonucu anket şirketleri gibi ben de tahmin edemedim. Hatta tek başına iktidarın bile zor olduğunu düşünüyordum. Sonuca baktığımızda Türkiye halkları geçen 5 aydaki kaos ortamının sona ermesi ümidiyle görevi yine Ak Parti’ye verdi. Önümüzdeki dönem tüm milletimiz için hayırlı olsun.

Seçim sonucuna baktığımızda 7 Haziran sonrası Ak Parti tüm illerde artış sağlayarak yüzde 9 oyunu artırdı. Buna en büyük etkenin son dönemdeki terör, kaos ortamının etkisi tabi ki var ama Ak Parti’nin diğer partilere oranla bu sefer daha iyi çalıştığını, halkın isteklerine daha çok cevap verdiğini, halkı daha iyi tanıdığını ve tahlil ettiğini düşünüyorum. Burda anahtar kelimenin “halkı tanımak” olduğunu düşünüyorum. Aslında bu seçimin Ak Parti’nin başarısından kazandığı seçimden ziyade rakiplerinin başarısızlığı, basiretsizliği üzerinden kazandığı bir seçim olduğunu görüyoruz.

CHP kendi kemik kitlesinin dışına çıkamadı. Bir lider profili oluşturacak, halka güven verecek bir genel başkanı yok. Kendi seçmeni bile memnun değil durumdan ki nasıl daha fazla oy toplasın.

 MHP, 7 Haziran’ın kazananlarındandı ancak bu seçim öncesi herkesçe kaybedeni olarak görülüyordu. Buna sebep genel başkan Bahçeli’nin hiçbir şeyde sorumluluk almaması, seçmeni memun edecek bir tutum sergilememesi ve partinin önemli isimlerinin bir bir ayrılması olarak gösterildi. Bu da sandığa yansıdı ve yary yarıya vekil kaybıyla bana göre büyük bir hezimet yaşadı.

HDP’ye baktığımızda son dönemde yaşanan terör olayları, PKK, KCK eylemleri, özerklik ilanları, hendekler vs. partinin yükselen, popülerleşen trendini aşağı doğru çekti. Bunda tabi ki partinin ve liderlerinin söylemleri ve tutumları da etkili oldu. Türkiyelileşme ve bölmek değil birleştirmek sloganlarıyla, Demirtaş’ın PKK’ya silahı ancak biz bıraktırırız söylemiyle 7 Haziran’da seçime giren parti maalesef PKK saldırılarına karşı ses çıkarmadığı gibi, bazı il ve ilçe örgütlerinin öz yönetim-özerklik ilanları, bazı vekillerin PKK’yı destekler nitelikteki konuşmaları, “emanet oy” diye tabir edilen kesimi huzursuz etti ve birçok şehirde oy kaybetti. Yapılan tüm yanlışlar baraj korkusu yaşattı ancak HDP 59 vekille mecliste üçüncü parti olarak yer alacak.

Seçimin mutlak kazananı Ak Parti’ye gelince 7 Haziran’da halkın uyarısını dikkate aldılar, halkı anladılar ve gereğini yerine getirdiler. Tabi ki bir kesim beğenmeyebilir, hiçbir şey yapmadı, savaş ortamını AKP hazırladı diyebilir. Ben zaten hedef kitlesine yönelik konuşuyorum. Diğer partiler hedef kitlesinin tümünün oyunu almak bir yana bir kısmını da kaybetti. AK Parti ise tam da istediği sonucu alarak sandıktan tek başına iktidar olarak çıktı. Partinin verdiği ekonomik vaatler, gençlere, emeklilere yönelik vaatler çok ilgi gördü.

Tüm bulara baktığımızda halkın dilinden Ak Parti anladı, halkın neye ihtiyacı olduğunu çok iyi tahlil etti ve seçimi kazandı.

 

Önemli olan bundan sonra yaşanacak olanlarda. Önümüdeki 4 yıl artık tüm siyasi partilerin ortaklaşa hareket ederek daha demokratik, halkçı, adaletli bir anayasa çıkarmak. Daha halkın refah seviyesini artıracak reformlar, atılımlar yapmak iktidar partisinin mutlak hedeflerinden olmalıdır. Çözüm süreci önemlidir, geçmişte yapılan hatalardan ders alınarak süreç en iyi şekilde devam etmeli Doğu ve Güneydoğu, dolayısıyla Türkiye artık rahat bir nefes almalıdır. Tabi süreç dediğimiz şey geçen seferki gibi sadece halkı kandırma amaçlı olmamalıdır. Yoksa sonucu son 5 ayda yaşadıklarımız gibi olur, bu sefer halka kimse hesap veremez. Dileğimiz yeni dönemde başta iktidar olmak üzere tüm partiler ve siyasilerin halkı daha iyi anlaması ve sadece halk için çalışmasıdır. Vesselam…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.