BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 22.03.2015
Numan Babacan

Numan Babacan

Kadın vekillerin önemi

Bugünlerde nevroza yani bahara girişin heyecanı, mutluluğu ve umudu içerisindeyiz. Nevrozun sözlükte ve atfedilen, yakıştırılan birçok anlamı vardır. Sözlüğe göre, baharın ilk günü, yeni gün, yeni bahar gibi anlamlara gelirken halk arasında veya efsanelere göre kurtuluş, diriliş, hayata yeniden başlama anlamlarına gelir. Ben nevroza kendimce bir anlam yüklemek istiyorum. Bence nevroz kadındır. Evet, yazım hatası falan yok ben nevrozu kadına benzetiyorum. Kadın bir bakıma insanlığın soyunun devamı, hayatın sürdürülebilmesi için en önemli varlıktır. Hayatta birçok şeyi kadın, anne olmadan yapmak mümkün değildir. Belki toplumumuzda kadının değeri, önemi gerektiği kadar yoktur ama dinde de tabiatta da kadının önemi büyüktür.

Nevrozdan başlamamın sebebi nevroz bir gerekliliktir. Her sene kutlanan, ateşten atlanıp kültüre göre farklı etkinliklerin yapıldığı nevrozdan bahsetmiyorum. Kelime anlamıyla yeni bir gün, yeni bir hayat, bahar anlamına gelen nevroz insan için gereklidir. İnsan her şeye rağmen kendini yenilemeli, nevrozunu yaşamalıdır. Kadın da aynen nevroz gibi büyük bir öneme sahiptir. O zaman kadını da ortalamanın altında insan statüsünde değil örnek alınacak, değer verilecek hatta baş üstünde tutulacak insan olarak anlamlandırmamız gerekir.

Şimdi baharın bitiminde yazın başında malum bir genel seçim var. Milletvekili aday adayları heyecanla seçilmeyi bekliyor. Kim torpille kim hakkıyla adaylığa layık görülür bilemem ama toplum için öncelik verilmesi gereken adayların çoğunlukla kadın adaylar olmasını temenni ediyorum. Milletvekilliği, bakanlık, bürokratlık gibi makamlar toplumumuzca gücü simgeleyen, saygı gösterilen makamlardır. Bu makamlara baktığımızda kadınların maalesef çok azınlıkta olduğunu görüyoruz. Benim düşünceme göre kadınların toplumda şiddet görmesi, küçük görülmesi, ikinci sınıf insan muamelesi görmesinin önüne geçilmek isteniyorsa gücü simgeleyen bu makamlara daha fazla kadının oturması gerekir. Özellikle milletvekili sayısının fazla olduğu ve kadına verilen değerin maalesef alt seviye olduğu illerde kadın adayların daha fazla olması gerekir. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi mega kentlerin yanı sıra Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Gaziantep, Van, Erzurum vb. kentlerde de kadın milletvekili sayısının artması gerekir. Şanlıurfa’yı ele alırsak Ak Parti’den 10, HDP’den de 2 milletvekili var ve bunların sadece 1 tanesi kadın. Eminim ki o da toplum nezdinde çok güçlü bir kadın olarak görülüyor makamı sayesinde. 12 milletvekilinden 1 tanesi yerine yarısının kadın olduğunu düşünürsek o kadınlar sayesinde diğer tüm kadınların da itibarının artacağı kanaatindeyim. Özellikle meclise girecek kitleleri olan partilerin buna dikkat etmesi gerekir. Her şiddet, öldürme veya tecavüz olayında çıkıp konuşmak, eylem yapmak, kınamak yeterli değil. İşte elinizde kadının toplum nezdinde değerini, gücünü artıracak bir fırsat. Bunu değerlendirebilirseniz ne âlâ. Ama oy kaygısıyla belli kişileri aday gösterip kadının oy kitlesi ne olacak ki diye düşünürseniz o da sizin samimiyetsizliğinizi gösterir.

 

Kadınlar anne oldukları için, her zaman sorumluluk duygusuyla hareket ederler. Görevlerini her zaman en iyi şekilde yerine getirmeye çalışırlar. Eminim ki daha fazla kadın vekil, bürokrat, bakan demek daha fazla hizmet ve toplumsal düzen demektir. Bence kadınlara artık bir şans değil hak ettikleri mevki verilmelidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.