Numan Babacan

Numan Babacan

İşte benim adayım

2015 genel seçimlerine fazla bir süre kalmadı. Haziran ayında ülke için önemli bir seçim olacak. Türkiye’de bir Syriza partisi sürprizi beklenmiyor, seçimin sonuçları aşağı yukarı tahmin ediliyor. Ancak bu seçimin farklı iki özelliği var ki bunların seçime nasıl bir etkisi olacağı merakla bekleniyor. Birincisi iktidara ambargo koyan AKP’nin bazı önemli isimlerinin üç dönem kuralına takılması ve aday olamaması, diğeri ise HDP’nin bu seçime parti olarak girmesi olan bu özellikler seçimi iple çektiriyor.

Şanlıurfa açısından baktığımızda yine bilindik manzaralar bizleri bekliyor. 2011 genel seçimlerinde en çok aday adayı ile Türkiye rekoru kıran Urfa, yeni bir rekor için kolları sıvıyor. Aday adayları şimdiden belli bir rakama ulaşırken, diğer partilerde de hareketlilik gözleniyor. CHP ve MHP il yönetimindeki değişikliklerle ve gösterecekleri adaylarla seçime iddialı girmek istiyor. HDP ise parti olarak gireceği seçimde yüzde on barajını aşmak için doğru yerlerde doğru hamleler yapmak için uğraşıyor. Şimdiden ülke çapında yüzde 8 – 8.5 civarında olan oyunu yüzde 10 barajının üzerine çıkarmak için güçlü adaylar ve seçim çalışmaları yapıyorlar.

Urfa’da bütün siyasi partiler muhakkak ki seçimde kendilerini temsil edecek ve güçlendirecek adaylarla yarışacak. Birçok aday adayı içinden en uygun olanları seçecekler. Temennimiz de hangi partiden olursa olsun Urfa için en iyi hizmetleri yapabilecek, Urfa’yı en iyi şekilde temsil edecek vekil adaylarını göstermeleri yönündedir. Şanlıurfa’da seçilecek 12 milletvekilinin hepsinin de donanımlı, bilgili, görgülü ve gerçekten hizmet etmek isteyen insanlar olması dileğimizdir.

Burada bir de eleştiri yapmak sanırım yerinde olacaktır. Dedik ya Şanlıurfa rekor aday adayı unvanını kaptırmak istemiyor. Şunu açıkça belirtmek gerekiyor ki Urfa’da parası ve arkasında desteği olan herkes kendini aday gösteriyor. Yerel seçimlerde olsun genel seçimlerde olsun bu durum maalesef ki hiç değişmiyor. Aday olan şahıslar kendilerini bir öz eleştiri süzgecinden geçirmeden para saçıp milletvekilliği veya başkanlık için mücadele ediyorlar. Bir mevkiye gelmek istiyorsanız gerçekten hizmet etmek, şehri ve insanları kalkındırmak için talip olun. Mevkiye gelip gerçekten hizmet için uğraşırsanız bu millet sizi unutmaz ama sadece mevkiye gelmek için uğraşıp geldikten sonra sadece sefasını sürerseniz millet yine sizi unutmaz. Ama unutulmamalıdır ki hatırlamak var bir de hatırlamak var…

Belki benim haddime değil aday adayı olacak iş adamlarına, bürokratlara, siyasetçilere vs. öğüt vermek. Öğüt vermek için de yazmıyorum sadece kendi düşüncelerimi sunuyorum. Eminim ki Urfa halkının çoğunun gönlünden geçen aday profili ile benim gönlümdeki aday aynıdır. Şimdi benim adayım nasıl olmalı bir sıralayayım:

-Benim adayım öncelikle şehrini tanımalı. Geçmişini ve şu anki durumunu iyi bilmeli.

- Benim adayım insanlara hizmet etmeyi sevmeli.

-Benim adayımın paraya ihtiyacı olmamalı ki işinde parayı değil hizmeti düşünsün.

- Benim adayım hangi partiden olursa olsun şehirdeki her kesimden halka sahip çıkmalı

- Benim adayım mecliste sadece yemin için kürsüye çıkmamalı. Her zaman memleket için, halk için sesini duyurmalı.

- Benim adayım bir sürü küçük projenin değil birkaç tane büyük ama şehri toptan kalkındıracak projenin mimarı olmalı.

- Benim adayım kendine ve halkına güvenmeli, gerekirse halkı için partisine ve liderine karşı durmalı.

 

İşte bu benim adayım. Sizin adayınız kim?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.