BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 12.01.2015
Numan Babacan

Numan Babacan

İslamafobi neden artıyor?

Fransa’daki Charlie Hebdo dergisine yapılan ve 12 kişinin öldüğü saldırıdan sonra doğal olarak İslamafobi, İslamcı terör örgütleri gündeme geldi. Hatta Twitter üzerinden “Müslümanlara ölüm” gibi kampanyalar başlatıldı, Müslümanlar terörist ve katil olarak lanse edildi. Saldırıya uğrayan dergi, 2012 yılında peygamber efendimize karşı çok konuşulan, Müslümanların öfkesini toplayan bir karikatür yayınlamıştı. Bu saldırı da onunla ilişkilendirilip Müslümanların bir karikatür uğruna onca insanı katledebildiği gösterilmeye çalışıldı dünya basınında. Peki, bu tür saldırılar neden hep Müslümanlara mal ediliyor?

20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren kurulan (kurdurulan) İslami kökenli örgütler yaptıkları eylemlerle tüm dünyada Müslümanların terörist ve katil olduğu düşüncesini yerleştirdi. Artık yapılan eylemler Müslümanlara yıkılıyor, nefret kusuluyor hatta Filistin’deki gibi Müslümanlara karşı yapılan saldırılar bunların hoşuna gidiyor. Müslümana karşı bu kadar nefret oluşmasının nedenlerine bakalım.

Şimdi büyük eylemler gerçekleştirmiş, birçok insanı katletmiş ve kendilerini sözüm ona İslamcı diye tanımlayan bazı örgütlere göz atalım:

1.El Kaide: 1988 yılında Usame Bin Ladin tarafından kurulan kökten dinci bir örgüt. SSBC’ye karşı kurulmuş ama daha sonra büyük eylemlerde bulunmuş. 11 Eylül saldırılarında sesini en çok duyurdu. Şimdiye kadar içinde Müslümanların da olduğu on binlerce masum insanı katlettiler İslam’ı yayma kisvesiyle.

2.Taliban: 1989’dan beri Afganistan’da Müslümanların başına bela olmuş, binlerce Afgan Müslümanı öldürmüş sözde Sünni, radikal İslamcı örgüt. Khalled Hosseini’nin Uçurtma Avcısı romanında Taliban’ın Afgan Müslümanları nasıl yuvalarından, umutlarından ve yaşamlarından ettiği anlatılıyor. İslamcı diye geçinip İslamiyet’e ve Müslümanlara büyük zarar veren bir terör örgütü Taliban.

3. IŞİD: Terör örgütlerinin yeni moda olanı. Son 2 yılda yaptığı infazlar, Irak ve Suriye’de yaptığı katliamlarla ve halifelik ilanlarıyla büyük ses getirdiler. Sosyal medyayı çok iyi kullanan bu örgüt, kafa kesme görüntüleriyle meşhur. Müslüman Arap ve Kürtlere karşı saldırılarına Kobani’de Kürtler, Irak’ta Araplar direniyor. Fakat katliamlarına devam ediyorlar.

4.Boko Haram: 2002 yılında Nijerya'nın Borno eyaletinde kurulan şeriat yanlısı radikal İslamcı örgüt. Örgüt, özellikle şeriat hükümlerinin geçerli olduğu Nijerya'nın kuzey kesiminde daha etkili konumda. Boko Haram, 2002 yılında tüm Nijerya'ya şeriat getirilmesi amacıyla kuruldu ama son eylemlerinde yaklaşık 2 bin Nijeryalı Müslümanı katlettiler.

Şimdi bu örgütlere dışarıdan bakan bir gayri müslim olursak tabi ki bizde de bir İslamafobi oluşur. Çünkü hoşgörü dini olan, bir insanı öldürmenin tüm insanlığı öldürmüş gibi olacağını söyleyen İslam dini sürekli ölümlerle, katliamlarla gündeme geliyor. Evet, ben de bu örgütlerin çoğunun ABD merkezli ve destekli olduğunu düşünüyorum ama bu içimizi rahatlatmaya yeter mi? Bunlara artık biz de tepkisiz kalıyoruz. İslam dininin böyle olmadığını, bu dinde merhametin, sevginin ön planda olduğunu haykırmamız gerekiyor. Bu sözde İslamcı, kan kusan terör örgütlerinin islamiyetle ilgisi olmadığını anlatmamız gerekiyor. Belki o zaman Müslümanlar biraz olsun felaha ulaşır. Biz de bilmiyoruz ki dinimizi kime ne anlatacağız. Ne demiş Merhum Mehmet Akif:

Müslümanlık nerde! Bizden geçmiş insanlık bile... Âdem aldatmaksa maksat, aldanan yok, nafile!

Kaç hakiki Müslüman gördümse, hep makberdedir; Müslümanlık, bilmem amma, galiba göklerdedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.