BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 13.04.2015
Numan Babacan

Numan Babacan

İnsanlığı hayvandan öğrenmek

En sevdiğim hobilerden biri komik hayvan videoları izlemek. Orada sadece hayvanların düştüğü komik, şaşkın, ilginç halleri değil saflığı ve iyi niyeti görürüm. Komik insan videolarını izlediğimde ise yapmacık, bir amaca yönelik görüntüler var. Kıyaslamaya burdan başlarsak fark hemen belli eder kendini.

 Sanal dünyadan çıkıp da çevreye baktığımda ise durum çok da iç açıcı değil. Videolardaki bizi ağız dolusu güldüren hayvan halleri maalesef gerçek hayatta yerini hüzne bırakıyor. Dışarıda soğuğa ve açlığa terk edilen hayvanlar, sirklerde öldüresiye dövülen, işkence edilen hayvanlar, vahşileşen insanların katlettiği, işkence ettiği hayvanlar derken olayın sanal dünyadan çok farklı olduğunu görüyoruz. Hani insan aşırı bir harekette bulununca “hayvan gibi olma” deriz ya hayır ben bu lafı kabul etmiyorum. Hayvanlar doğaları gereği onları yapıyorlar ama gerektiğinde de merhametin, sevginin en büyüğünü veriyorlar.  İnsanlar ise insana yakışmayacak şeyleri rahatlıkla yapabiliyorlar umarsızca. Bazı konularda hayvandan farkımız kalmıyor mesela araya bir menfaat girince. Mevlana’ya sormuşlar; “Bu yavru köpekler birbirlerini ne kadar seviyorlar ve anlaşıyorlar. Keşke insanlar da onlar gibi olabilse.” Mevlana hazretleri de cevaben: “Siz onların arasına bir kemik atın da görün” demiş. Hayvan doğası gereği, doğal yaşamda tutunmak için o kemiği yemek isteyecek ve kardeşi bile olsa mücadele edecektir. Peki insan başka alternatifi olmasına rağmen neden paylaşmayı düşünmeden her şeyi kendisine ister. Hayvanlar bazen paylaşır şahit oldum buna. Hatta ezeli düşman denilen kedi ve köpek bile bazen paylaşır yiyeceklerini. İnsanın çıkarması gereken derslerden biri bu galiba.

 İspanya’da Madrid hayvanat bahçesi hayvan yüzleri ile insan yüzlerinin birbirine benzer olanlarını afişlerde birleştirip asmış. Üzerine de o hayvanların birer özelliğini yazmış. Bakalım bazı hayvanlarda insanlara insanlık dersi verecek ne özellikler varmış:

- Ayılar dişi yavrularıyla erkek yavruları arasında fark gözetmezler.

- Bir aslan gücünü asla diğerlerini küçük düşürmek için kullanmaz.

- Filler yaşlıları asla terk etmezler.

- Leopar ile Panter arasındaki tek fark renkleridir.

- Bir yunus yaralı bir yunusla karşılaştığında onun suyun üzerinde durmasına yardım eder.

-İki goril grubu karşılaştığında, daima çatışmadan kaçınırlar.

 

Evet, ne anladık bunlardan? Hayvanların en yırtıcı, vahşi olanlarından bile öğreneceğimiz insanlık dersleri varmış. Ayılar çocuklarında kız erkek ayrımı yapmaz, aslan gücüyle zayıfı ezmez, fillerin büyüğe saygısı ve vefası var, leopar ve panterler arasında renkleri pfarklı olsa da ırkçılık yok. Yunuslar yardımseverdir, gorilller çatışmayı değil uzlaşmayı seçer. Çok güzel bir çalışma olmuş. Bu söylenen şeyleri insanlar yapmasa dünyada zaten savaşlar, çatışmalar yaşanmaz. Demek ki hayvanlardan öğrenecek çok şeyimiz varmış. Sadece komikli hayvan videolarına değil biraz da hayvanların insanlık dersine göz atalım.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.