BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 09.02.2016
Numan Babacan

Numan Babacan

Gençlerin sosyal medyadaki savaşı daha büyük

Türkiye’de 3 yıl sürdürülebilen çözüm sürecinden sonra geçtiğimiz yazdan itibaren 6 aydan fazladır PKK ile güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. Maalesef bu savaş 30 yıldan fazladır olduğu gibi 6 ayda da çok can aldı, çok çocuğu babasız bıraktı, yüzlerce ailenin evine ateş düştü. Çatışmaların şehirlere inmesiyle de Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin gibi ilçelerde birçok insan evinden, huzurundan oldu. Bu savaş siyasilerin kışkırtmasıyla daha da devam edecek gibi duruyor.

Doğu’da bu savaş böyle devam ederken benim dikkatimi Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarında çatışmalarla ilgili yapılan yorumlar çekti. Bu çatışmalarla ilgili hem hükümete yakın hem de HDP ve PKK yanlısı basın kuruluşlarının sosyal medyada verdiği haberlere, hatta haberlerden ziyade altındaki yorumlara bakıyorum özellikle. Şunu üzülerek söylüyorum ki sosyal medyada gençler arasında çok daha büyük bir savaş, nefret söylemi, ırkçılık ve bölünme var. Gerek Ak Partili ve milliyetçi gençler, gerekse HDP ve PKK desteklisi, Sosyalist, AKP düşmanı gençler çok büyük bir laf savaşının içindeler. Yorumlarda birbirine ettikleri hakaretler, küfürlerin bini bir para. Ayrıca her şehit haberinin ardından, milliyetçi tavır takınan gençlerin yazdıkları, “Tüm Kürtlere ölüm”, “En iyi Kürt ölü Kürttür”, “Sivas’tan sonrasını ateşe verin”, “Uçaklarla tüm Doğu’yu yok edin” gibi sözler adeta tüyler ürpertici.

Tabi HDP ve PKK yanlısı Kürt, Sosyalist, Radikal solcu ve AKP düşmanı gençlerin de savaşı destekler söylemleri de milliyetçilerden alta kalmıyor. Onların da “Kürdistan kurulana kadar savaşa devam”, “AKP Türkiye’sine karşı savaşacağız”, “Kürdistan’da Türk askeri ve polisi bırakmayacağız” söylemleri beni gelecek konusunda büyük bir umutsuzluğa sevk ediyor. Hatta bunların barış söylemlerinin içinde bir şiddet unsuru bulunuyor. Barışı istiyorlar ancak PKK’ya desteklerini esirgemiyorlar. Bunun yanında her iki tarafın birbirine küfürleri, birbirinin soylarına hakaretleri, iftiraları ve sadece kendi ırkını yükseltm çabaları insanı hayretler içerisinde bıraktıracak cinsten.

Ülkemizin geleceği dediğimiz 15-25 yaş arası gençlerin bu denli ayrışmış, birbirinden nefret edecek seviyeye gelmiş olması bu savaşın PKK ile bitmeyeceğini, zihinlerde ırkçılık, faşizan milliyetçilik, radikal eylemci sosyalist anlayış oldukça 30 yıl daha geçse de devam edecek gibi görünüyor.

Bu milleti birleştirecek tek şey İslamiyettir. İslam’da peygamberimizin dediği gibi Arap’ın aceme, acemin Arap’a üstünlüğü yoktur. Milliyetçilik sadece vatanını sevme, milletini sevme ve vatanını yüceltmek için çalışmak olmalıdır, kendi ırkını diğerlerinden üstün görmek değil. Sosyalistlik her zaman eylem, silahlanma, ortalığı karıştırma amaçlı olmamalı, eşitliği, adaleti herkes için her şekilde savunmalıdır. Türkiye’de sosyalistlik bu dönemde sadece AKP karşıtlığı olmuş maalesef.

 

Gençlerin sosyal medyadaki savaşı ileride sokaklara inerse bölünmüş, parçalanmış bir Ortadoğu ülkesi olmakta kurtulamayız. Bu ülkede yaşıyorsak Trakyadan Hakkari’ye birbirimize sahip çıkalım, birlik olalım. PKK da partiler de geçicidir, hepsi birilerinin hedefi için ortaya çıkmıştır sadece bizi temsil etmek için değil. 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.