• 03.02.2016
Numan Babacan

Numan Babacan

Futbolun siyasete etkisi: Amedspor örneği

Son gunlerde siyasetin gündemlerinden biri bir futbol kulübü olunca futbol ve siyaset arasındaki ilişkiyi şöyle bir gözden geçirme isteği hasıl oldu. Normalde çok fazla önemsenmeyen Ziraat Türkiye Kupası’nda 2. Lig ekibi Amedspor’un başarısı, kulüp futbolcularının ve rakip takımlarının saha içinde ve dışında yaptıkları, futbolun bambaşka yerlere çekilmesi  kupayı bir anda ön plana çıkardı.

Öyle ya yıllık bütçesi 4 milyon lira olan bir 2. Lig ekibi gelip bir futbolcusunun değeri o kadar eden 1. Lig ve Süper lig ekiplerini alt ederek kupada çeyrek finale çıkıyor ve Fenerbahçe’nin rakibi oluyor. Hem de Şanlıurfaspor’un da içinde bulunduğu grupta ve son 16 turunda Bursaspor karşısında çok başarılı futbol sergileyerek bunu yapıyor. Asıl konuşulması gereken bu nokta iken maalesef bu takımın adı geçince sadece siyaset konuşuluyor. Hele takımın adı Amed olunca bazıları bu ismi sadece PKK’nın Diyarbakır’a taktığı bir isim olarak görüyor. Bu da son günlerde çatışmaların şiddetlendiği, her gün şehit haberlerinin geldiği ortamda bu takıma okların çevrilmesine neden oluyor. Tabi bunda Amedspor taraftarı, yöneticileri ve bazı futbolcularının da etkisi büyük. İstiklal marşının ıslıklanması, PKK lehine sloganlar ve bazı futbolcuların sosyal medyada kazanılan maçları PKK’ya hediye etmesi vs. gerilmeye hazır ortamı davul gibi germiştir.

Şimdi tüm olup bitenlere baktığımızda medyada çok da etkisi olmayan küçük bir 2. Lig ekibinin nasıl oluyor da siyasetin öznesi haline geldiğini anlamaya çalışmaktayız. Bunun için önce bir futbola ve siyasetle neden her seferinde bağdaştırılmaya çalışıldığına bakalım.

Bütün spor dalları içerisinde futbol, insanların en fazla ilgisini çeken aktif ve pasif olarak onların spora katılımını sağlayan, bütün ülkelerde hükümet ve diğer kuruluşları yatırım yapmaya zorlayan en popüler bir spordur.

Siyaset ve futbol ayrı dünyaların kavramları biri sahanın içindeyse öteki kale arkasında olmalıdır. Ancak gerçekte öyle değil ne yazık ki iç içe girmiş durumdadır. Sokaklarda amatör bir ruhla başlayan futbol oyunu kitleselleştikçe siyasetin etkisine girmiştir. Futbol siyasetçiler için bir oy potansiyeli ve iktidarlarını devam ettirme aracı olmuştur. Büyük bir endüstri olarak futbolun bu durumdan kurtulması pek kolay ve mümkün görünmemektedir. Futbol kulüpleri de çeşitli çıkar hesapları bağlamında iktidara ve siyasete bağımlı durumdadır. Vergi borçları, stadyum inşaatları, finansal getiri sağlayacak çeşitli yatırımlar gibi sorunları olan kulüpler iktidara göre hareket edebilmektedir Siyasilerin futbol ile yakından ilgilenmelerinin tek sebebi futbola destek vermek değildir, futbolun günlük hayattaki rolü, toplum üzerindeki etkisinin ve öneminin farkına varan siyasetçiler bu durumu kullanmaya başlamış ve futbol kulüplerini seçimlerde propaganda aracı olarak kullanmayı başarmışlardır. Siyasilerin verdiği ekonomik, sosyal ve siyasi güçten faydalanmak isteyen futbol kulüpleri, menfaatleri doğrultusunda hareket etmekte bu menfaat ilişkisinde siyasetten de faydalanma yolunu seçmişlerdir. Çünkü kulüplerin para kaynağı bulması, futbolcu transferleri, kasasını güçlendirme, stadyum inşası, devlet arsalarının kulüplerine bağışlanmasına kadar birçok noktada futbol çevresi siyaseti kullanarak bu imkânlardan sonuna kadar faydalanma yolunu seçmektedir.

Örnek olarak Şanlıurfaspor’a bakarsak Bakan Faruk Çelik’in ve diğer siyasilerin takıma bazı futbolcuları kazandırması, Fethi Şimşek’in başkan seçilmesinde etkileri vs. hep siyasi hesaplar için yapılmıştır. Çünkü futbolun kitlesini siyasi olarak da saflarına çekme uğraşındadır siyasetçiler.

Amedspor da bir anda HDP’lilerin gözdesi haline geldi, söylemleri bu takım üzerine oldu. Medyada ise Amed kulübü üzerine büyük bir kışkırtma, linç girişimi var. Bu ileride futbol üzerinden ırkçı söylemlere kadar gidebilir. Özellikle TFF’nin dikkatli olması gerekir çünkü bu takımın TFF tarafından çok büyük cezalara çarptırılması, lağvedilmesi isteniyor. Amed sadece bir futbol kulübüdür, bazı futbolcularının fikirleri farklı olabilir. Büyük takımlarda ve diğer takımlarda oynayıp HDP’yi destekleyen futbolcu hiç yok mudur? Bu durumun medya üzerinden büyük siyasi bir olaya çevrilmesi hm futbola hem de Amedspor kulübüne büyük zarar verir. Amedspor kulübü taraftarı, yöneticisi ve futbolcusunun da dikkatli olması gerekmektedir. Tüm gözler onların üzerindeyken siyasi fikirlerini futbolun dışında yansıtmaları gerekir.

 

Siyaset ile futbol ilişkisi futbolun endütrileştiği, popüleştirildiği 1890’lardan beri var, bugünden sonra da Futbol bu kadar küresel bir haldeyken biteceğini zannetmiyorum. Çünkü televizyon ve siyaset için futbol önemli bir kullanım mecrasıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.