Numan Babacan

Numan Babacan

Devleti kangranleştiren memurlar

Hayatta pek sevmediğim birkaç şey vardır. O işleri yapmam gerekince istemeye istemeye yapıyorum.  Çünkü sevmediğimden ıstırap gibi geliyor. Bunlardan birincisi berbere gidip traş olmak, ikincisi kıyafet falan almak, üçüncüsü de devlet dairelerine işimin düşmesi. İlk iki görecelidir, ben berberde traş olmayı, beklemeyi sevmiyorum ama mecburen oluyor ayda bir de olsa. İkincisi de görecelidir, bazı insanlar çok sever saatlerce alışveriş yapmayı ve kıyafet denemeyi ama ben hiç sevmem. Belki de biraz da kilonun etkisiyle kendime göre bir şeyler bulamamamdan kaynaklanıyor olabilir. Üçüncüsü ise bence Türkiye’de hepimizin bir derdi, yarasıdır.

Devlet dairelerinde kabul etmeliyiz ki okuma yazmayı düzgün bilmeyen, okuduğunu anlamaktan aciz, iş yapmayı hakaret sayan birçok memur var. Maaşlarını alıp hakkıyla işini yapmayan, kuruma kangren olmaktan başka hiçbir işe yaramayan birçok kişi var. Üniversitede, belediyelerde vb. yerlerde kurumun işleyişini aksatan, vatandaşın yarasına merhem olamayan (olmaktan aciz) bir sürü memur var. Hal böyle olunca vatandaş devlet dairesine işinin düşmesinden korkuyor.

Bu durumun vahametini Harran Üniversitesi Rektörü Sayın Ramazan Taşaltın Olay Fikir Kulübü’nde açıkladı. Taşaltın, bazı daire başkanlarına, memurlara iş yaptıramadıklarını söyledi. Yattığı yerden bu memurların maaş aldığını söyledi ve buradaki 100 memurun yapacağı işi özelde 20 kişinin rahatlıkla yapabileceğini ifade etti. Duruma bakar mısınız? Zaten kurumlarda çok fazla memur var bir de işiniz düşünce uğraştırıyorlar sizi. Vatandaş artık bıktı bu işleyişi kangrenleştiren eski kafalı, idealist olmayan memurlardan. Memurun işi vatandaşa kolaylık sağlamakken bugün git yarın gel mantığıyla uğraştırmaya devam ediyorlar. Üstelik teknoloji bu kadar gelişmişken, her şeyi bilgisayardan kısa sürede halledebilecekken böyle davranıyorlarsa vay devletimizin haline. İşini hakkıyla yapmayan için öbür tarafta elbet Allah hesabını soracaktır o ayrı ama bu dünyada anayasal bir yaptırımın olmaması da bu işleri teşvik eder niteliktedir. Adam devletten maaşını saniyesi gecikmeden alacak, doğru dürüst bir iş yapmayacak ve dışarıda üç kuruşa çalışan bir işçi gelip devlet dairesinde işini halletmek isteyince de adamın pişman edecek oraya geldiğine. Bu devran böyle dönmez ağalar…

 

Bu gibi durumlarda işini savsaklayan memurlara ceza verilmesine dair yasa çıkması şu dönemde zor gözüküyor ama en azından kurum amirleri kendi bünyesindeki memurları daha iyi denetlerse bir nebze çözülür belki bu işler. Unutmayalım ki memur da amir de hatta cumhurbaşkanı da vatandaşa hizmet için o makamda duruyor ve o maaşı alıyor. Vatandaşı mağdur edecek kim varsa orayı hak etmiyor demektir. Vatandaş duruma el koymadan kendilerine gelmeleri kendilerinin, devletin ve vatandaşın yararınadır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.