BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 21.02.2015
Numan Babacan

Numan Babacan

Biz neleri unutmadık ki?

Özgecan Aslan olayından sonra yine internette gezen, pankartlarda, tişörtlerde görülen bir söz dikkatimi çekti. Hatta bu sözün yazıldığı tişörtü birilerinin üstünde gördüğümde durup bir süre düşündüm. Ne miydi o söz: “Unutursak kalbimiz çürüsün.”

Aslında güzel bir söz değil mi? Ama içi ne kadar dolu derseniz bence sadece böyle olaylarda söylenen ve slogan olmaktan başka bir şeye yaramayan bir söz.  Tişörtte bu yazıyı görünce bir an durup düşündüm neredeyse her elim olayda ortaya çıkan bu sözü. Unutursak kalbimiz çürüsün diyor ya bu kadar çürümeyle kalp mi kalır be kardeşim? Biz neleri unutmadık. Bir sürü şey oldu bu ülkede ve çoğu için bunu kullandık. Can mı dayanır bu kadar olaydan sonra? Sonra düşündüm ki unutuyoruz. Her şeyi unuttuğumuz gibi Özgecan’ı da unuturuz. Ne zamana kadar unutmayız biliyor musunuz? Televizyonda popülerliğini kaybedene kadar. Maalesef ki bizim hafızamızı, belki biraz da vicdanımızı televizyon belirliyor.

Biz neleri unutmadık ki bunu da unutmayalım hem kalbimiz falan da çürümüyor. Şöyle yakın geçmişimize baktığımızda siyasi olaylarda, eylemlerde hayatını kaybeden onca genci mi unutmadık, Van depreminde yitip giden canları, geride evsiz barksız kalan insanları mı unutmadık. Daha önce ses getiren kadın cinayetlerini mi unutmadık,  Soma’da hayatını kaybeden 301 maden şehidini mi unutmadık. Aynı şekilde asansör kazasında ölen 10 işçi, onun dışında üç kuruş yevmiye için yollara düşen ve geçirdikleri kazalarda hayatını kaybeden mevsimlik tarım işçilerini mi unutmadık. Roboski’de uçaklardan yağan bombalarla katledilen 34 Kürt vatandaşımızı, Filistin’de, Suriye’de ve Mısır’da vahşice katledilen çocukları mı unutmadık. Kısacası biz insanoğluyuz. Eğer bizim en yakınımız değilse bir süre sonra unuturuz ve kalbimiz falan da çürümez.

Vicdanımız çürümüş

Unutunca kalbimiz çürümez, çürümemiş belki ama belli ki vicdanımız çürümüş. Son günlerde haberlere bakmaya korkar olduk. Her yerden ölüm, vahşet haberleri geliyor. Özgecan olayından sonra ne hikmetse ya bu olaylar daha da artmaya başladı. Ya da televizyonda iyi reyting yaptığı görülünce her gün olan şeyler daha fazla verilmeye başlandı. Bu haberleri görünce nasıl bir ülke olduk diyorsun içinden. Kız arkadaşını arabasıyla ezen, karısını öldürüp 52 parçaya bölen, çocuğunu veya anne ve babasını öldüren, arkadaşını para için gözünü kırpmadan vuran, attığı kartopu yanlışlıkla dükkânının camına değdiği için gazeteciyi bıçaklayıp öldüren esnaf…

Sonuna üç nokta koydum çünkü bunun gibi daha çok haber var. Bunları görünce haliyle insan düşünüyor; biz bu kadar vicdansız değildik yahu ne oldu bize? Hani yaratılanı yaradandan ötürü severdik? Hani bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibiydi? Neden bu kadar kolay cana kıyan bir ülke olduk. Bizi böyle vahşi batının kovboyları durumuna getiren sebepler elbette vardır. Toplumun bu denli bozulmasını en başta hükümet üstüne alınmalı. Balık baştan kokar diye bir deyim vardır. Onun yanında artık eğitim noktasında insanlara vicdani ve ahlaki eğitim verilmeli diyeceğim ama eğitimcilerin de hali ortada. Yani daha çok yolumuz var ölen insanları düşünecek, unutmayacak durumumuz yok. Kalbimiz falan kurumasın ama vicdanımız da kurumasın. Öldürmek bu kadar kolay olmasın.

Bu cahillikle işimiz zor

Yaşanan tüm bu olaylardan sonra insanlarımız neden insan canına bu kadar rahat kıyabiliyor diye soruyorum kendime. Sonra da açık bir şekilde cehalet diyorum. Bu cehalet okumama anlamına gelmesin çünkü eğitim seviyesinin de bazen işe yaramadığını görüyoruz. Mecliste milletin temsilcisi olan vekiller birbirine girip yaralıyor, üniversitede profesör doçenti boğazını keserek katlediyor. Yani cehaletin seviyesi de yok. Tek çare en azından yeni nesillere vicdani eğitim, insanları sevme eğitimi vermekten geçiyor. Zorunlu din dersi kaldırılsın diyorlar ya hani? İşte o din derslerinde alevi öğrenciye zorla namaz kıldırmak yerine Peygamber ahlakı, Kur’an ahlakı öğretilmeli ve insanın vicdanıyla yaşaması gerektiği öğretilmelidir. Allah sonumuzu hayır etsin diyelim…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.