Numan Babacan

Numan Babacan

Bilinçaltınıza bir mesaj var!

Bilinçaltı mesaj, illuminati, masonluk vs. gibi kelimeleri birçoğumuz duymuşuzdur. Birçok yazıda, haberde şu kişi masondur, şurada illuminati işareti var, şu filmde, reklamda veya çizgi filmde 25. kare tekniğiyle bilinçaltı mesaj verilmeye çalışılıyor gibi ifadeler duyarız. Peki, bu kavramları ve yol açtıkları etkiyi ne kadar biliyoruz?

Bilinçaltı mesaj deyince farklı kitle iletişim araçlarıyla yapılan, insanların zihninde bir şeylerin yer edinmesini sağlamak için bazı teknikler kullanılarak gerçekleştirilen zihin bulandırma çalışması tanımını yapabiliyordum. Daha önce okuduğum, gördüğüm kadarıyla bu tanımı biliyor ve açıkçası verilen mesaja insanların ne derecede reaksiyon vereceğine karar veremiyor, etkisinin fazla olacağına inanmıyordum. Ancak Selçuk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yağmur Küçükbezirci hocamızın bu konudaki hassasiyetini görünce beni de bu konuda merak saldı. Kendisinin bu konuda ciddi bir çalışması var ve bu konuyu daha fazla insana ulaştırmaya, bilinçaltı mesajların zihin bulandırmasına karşı bireyleri uyandırmaya kararlı görünüyor. Yağmur hocamızla hem kendi uygulama gazetemizde haber yapmak için hem de birebir sohbetlerimizde bu konudan bahsederken konunun ciddiyetinin farkına daha fazla vardım. Kendisinin Diyanet’in aylık dergisinin şubat sayısında kaleme aldığı yazısından faydalanarak bunun daha fazla kişiye ulaşması gerektiğini düşündüm.

Yrd. Doç. Dr. Yağmur Küçükbezirci, bu çalışmada bilinçaltı mesajların ne olduğunu, etkisini, tekniklerini ve nerede nasıl yansıtıldığını anlatıyor. Kitle iletişim araçlarının bilinçaltı mesajların en büyük kaynağı olduğunu belirtiyor. Evimizin başköşesinde bulunan tüm aile bireylerinin kitlenip kaldığı, çocuklara bazı çizgi filmlerin güvenle seyrettirildiği televizyon, bilinçaltı mesaj için biçilmiş kaftan gibi adeta. Bazı yerli dizilerde bile birçok cinsellik, şiddet, kadının aşağılanması gibi mesajlar verilirken biz de hiç farkında olmadan alıyoruz bu mesajları. Bu içerikleri tüketirken, genellikle çocuklar da yanımızda oluyor. Özellikle çocukların içerikleri tüketerek, mesajları belleğine kazıyarak büyümesi ileride daha çatışmacı, sapkın ve ahlaki çöküntülere uğramış bir toplum oluşmasına neden olacaktır. En masum sandığımız çizgi filmlerde bile birçok mesaj veriliyor çocuklara. Benim de belleğimde halen çocukluğumda izlediğim bazı çizgi filmlerdeki cinsel ve şiddet içerikli sahneler var. Kendimizi ve çocuklarımızı bunlardan uzak tutmamız gerekir. Tabi ki önlem almak için öncelikle bu mesajların farkına varmak gerekir. Herkesin bir kültürü var ve eğer tükettiğiniz şey kültürünüzün dışındaysa, yansıtmıyorsa onu dikkatli tüketmeniz gerekir veya hiç tüketmemeniz daha sağlıklı olur.

Yağmur hocamız farkındalık adına çok önemli bir konuyu ele almış ve emek vererek çalışma yapmış. Bilinçaltı mesaj deyince herkesin aklına elbet bir şeyler gelir. Bu mesajların nasıl etkili olduğu konusunda da en ufak bir fikrimiz olmayabilir. İşte bunu bilerek hareket edersek daha sağlıklı bir medya tüketimi sağlayabiliriz. Bu konuda görev ailelere de düşüyor ama bir de aileleri eğitecek iletişimciler, akademisyenler, devlet kurumları da elini taşın altına koymalıdır. Diyanet, hocamızın bu çalışmasını dikkate alarak belki de üstüne düşen görevi bir bakıma yaptı. Diğer eğitim kurumlarının da hassasiyet göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konu bazılarına ütopik, saçma gelebilir. Bir dönüp çevrelerindeki şiddet, cinsel istismar, kadına şiddet olaylarına bakarlarsa ve bunlarda ekranlarda verilen mesajların, içeriklerin etkisinin ne derecede fazla olduğunu görürlerse elbet bize hak verirler.

 

Ekran çok şey sunar faydası olanı da olmayanı da. Faydasını alırsak ne ala ama zararlı içerikler gerçekten büyük bir etkiye neden olabilir. Dikkat etmeli ve bilinçaltımıza gelen zararlı mesajı okumadan silmeliyiz. Bu konuda Yrd. Doç. Dr. Yağmur Küçükbezirci hocamızın çalışmalarını ve yazılarını aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

http://www.yagmurkucukbezirci.com/Yeni%20D%C3%BCnya%20D%C3%BCzeninin%20Gizli%20Silah%C4%B1:%20Bilin%C3%A7alt%C4%B1%20Mesajlar-8-20-.html


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.