• 23.05.2016
Numan Babacan

Numan Babacan

Balığı Ağaca Tırmandıran Eğitim Sistemimiz

Yıllardır ÖSYM sınavlarına giren bir öğrenci olarak bu Pazar da memur adaylarının umudu olam KPSS sınavına girdim. Huyumdur her sınavda en az 1 saat önce sınav yerinde olurum. Sınava daha zaman varken şöyle bir etrafta sınava girecek heyecanlı gençleri süzdüm. Kimi daha okulunu bitirmemiş, kendini deniyor kimi yılların mezunu bari bu kez yüksek puan alıp atanayım derdine düşmüş. Bazıları aralarında konuşuyor ben mühendislik mezunuyum, ben edebiyat öğretmenliği bitirdim, 3 yıldır işletme bitirdim vs.

Farklı alanlardan mezun olan, birbiriyle belki de alakası olmayan işleri yapacak olan bu kişiler aynı soruların sorulduğu sınava girip memur olmak, maddi geleceklerini garanti altına almaya çalışıyordu. Burada garip olan şey ise devlet memuru olmak için Makine mühendisliği okuyanla Tarih öğretmenliği okuyanın aynı sınava girecek olması. Sayısal bilimlerle ilgili üniversitelerden, profesör, doçent hocalarından eğitim almış, mühendisliği öğrenmiş, meslek edinmiş kişinin tarih, coğrafya bilme zorunluluğu ne kadar acı bir durumdur. Ya da edebiyat öğretmenliği bitirmiş, tarih okumuş birinin matematik, geometri çözmeden atanamaması, mesleğini icra edememesi durumu…. Bu ne kadar sağlıklı, adil bir sistemdir tartışmaya açık. Hani bir karikatür vardır ya adamın biri karşısına hayvanları dizmiş. Hayvanlar arasında maymun, karga, fil, balık, fok, tilki vardır. Bunlara diyor ki; “Adil bir yarış olması için hepinizin belirtilen süre içinde şu ağaca tırmanmanız gerekiyor. En hızlı tırmanan yarışı kazanacak.” Hâlbuki bu hayvanların hepsinin meziyetleri, yaşam alanları, cüsseleri farklıdır. Yani alanları çok farklı bu hayvanlardan aynı şeyi yapmasının istenmesi, böylece adalet sağlanacağı fikri ne kadar sağlıklı olabilir ki?

Bizim ülkemizdeki durum da maalesef bu karikatürden farklı değil. Biz mühendisimizden yeni icatlar, buluşlar yapmasını veya olanı geliştirmesi beklemek yerine tarih, coğrafya sorusu çözmesini bekliyoruz. Herkes kendi alanına bir şey katması gerekirken bir sene dershaneye gidip sıkı çalışıp memur olma derdine düşüyor. İnsanları bu düşünceye sistem itiyor, mecbur bırakıyor. Bu sistem kimsenin bilimsel olarak bir şeyler üretmesine, kendini geliştirmesine izin vermiyor, olanak tanımıyor maalesef. Başarılı olan veya bir şeyler yapmak niyetinde olan gençlere destek verilmiyor, ancak göstermelik üç beş proje falan. Aslında devlet biraz fazla destek verse gençlere, üretecek insanları cesaretlendirse desteğiyle, varlığıyla inanın ki KPSS mağduru gençlere de çok daha fazla iş kapısı açılacaktır. Çünkü üretirsek dışarıya bağımlı olmayız, ihraç ederiz. Bu da daha çok iş alanı ve maddi gelir demektir.

17 yıldır bu eğitim sisteminin içinde yaşayan, ilkokuldan yüksek lisans derecesine kadar her aşamasında gördüğüm kadarıyla sıkıntı 1. sınıftan başlıyor. Bu sistemde çocukların hep sisteme ayak uydurması isteniyor. Çocuğun yeteneği, beğenisi, sayısal veya sözel zekâsı kesinlikle göz ardı ediliyor. E bu sistemde de herkesin KPSS’ye umut bağlaması, memur olup rahata erme çabası normaldir. Balıktan ağaca tırmanmasını isteyen eğitim sistemimizde yüzme alanında gelişemeyiz. Bırakın herkes istediği yere yönelsin, siz sadece destek verin göreceksiniz ki eğitim seviyemiz çok daha iyi yönlere evrilecektir. Çocuğun yapamadığı, kafasının basmadığı, en önemlisi de istemediği alanda eğitilmesine zorlarsanız ne tabletler, ne akıllı tahtalar onu iyi bir öğrenci yapabilir. En fazla üniversite sonrası KPSS kazanmak için uğraşır. Bu da hem onun için hem ülke için kayıptır. İyi eğitim almış her genç ülke için büyük bir hazinedir. Bunun farkına artık eğitimin başında olan siyasetçilerimizin varması gerekir ya da işi ehline teslim edip bu işi yapacak gerçek idealist, vizyon sahibi eğitimcileri bu işin başına getirmeleri gerekmektedir.

 

Tüm bunları söylerken KPSS sonucumun iyi gelmesini umut ediyorum çünkü akademide gelişmek, bir şeyler üretmek, bilime katkı sunmak gerçekten zor. En iyisi memur olup rahata ermek değil mi? Sağlıcakla…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.