Metrolife baner
  • 30.06.2017

Et fiyatları nereye kadar yükselecek

Şanlıurfa’da kırmızın etin kilosu neredeyse 60 TL sınırına dayandı. Kasap ve marketlere göre değişen fiyatlar tüketicinin kırmızı et alma gücünü imkânsız hale getiriyor. Geçtiğimiz gün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre;  enflasyonla mücadele gerekçesiyle, canlı hayvanlarda yüzde 135’den yüzde 26’ya, karkas ette yüzde 100’den yüzde 40’a, buğdayda yüzde 130’dan yüzde 45’e, arpada yüzde 130’dan yüzde 35’e, mısırda yüzde 130’dan yüzde 25’e gümrük vergisi indirildi. Peki, bu durum fiyatlarda düşüşü sağlayacak mı? Şimdi bilemeyiz ama önümüzdeki gün ya da aylarda hepimiz göreceğiz.

 

Bugün Şanlıurfa’da kıymalı etin kilosu 50 TL üzerinde satılıyor. Vatandaşlar ekonomik zorluk yaşadığından daha çok beyaz ete yöneldiğini görüyoruz. Peki, gümrük vergisinde indirime gidilmesi yerli üretici üzerinde olumsuz bir etkisi olacak mı?

 

Her ne kadar Bakan Çelik herhangi bir olumsuz etki olmayacağını söylese de çeşitli STK’lar yerli üreticinin mutlaka etkileneceğini belirtiyor.

 

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada “ette ithalat, üreticimizi tedirgin etmektedir. Üreticimiz, en az 8 ay sonrasını görmeli, planını ona göre yapmalı ki sorun çıkmasın. İthalat yapılacaksa besilik hayvanla sınırlı kalmalıdır. 2016 yılında karkasa verilen 200 liralık besi desteğinin kaldırılacağına yönelik söylentiler de ortadadır. En azından bu destek korunmalıdır. Böyle bir ortamda alınan bu kararlar, üreticimizi etkiler, ülke olarak ithalatçı olmaya devam ederiz. Üretimi de geriletiriz. Yeterli destek verildiğinde, ithalat yapılmadığında üretimin arttığı görülmüştür. Politikanın bu şekilde devam etmesi hem çiftçimizin hem ülkemizin yararınadır. Üreticiyi, üretimden küstürecek veya vazgeçirecek uygulamalardan şiddetle kaçınılmalıdır. Tarımın yapısal sorunları henüz çözülmeden, çoğu üründe verim rakamları yükseltilmeden, girdi fiyatları düşürülmeden, tarladan markete pazarlama kanallarındaki sorun çözülmeden ithalat kapılarını açmanın gıda fiyatlarını çok fazla etkilemeyeceği gibi, çiftçide de üretimde de sıkıntı yaratacaktır.” dedi.

 

Ekonomik sıkıntıların her geçen gün arttığı ilimizde et fiyatlarının bu kadar yükselişte olması, tüketiciye bir katkı olmayacağı görünüyor. Ancak gümrük indiriminin getirilmesi üretici de sıkıntıların oluşturacağı görünüyor. Vergilerdeki ciddi indirimler et ithalatını artıracak ve yerli üretici de bu durumdan her şekilde etkileneceği görünüyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.