BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 18.09.2015
İbrahim Halil  Duyar

İbrahim Halil Duyar

Yok deve!

Malumunuz, Urfa’nın 2 adet havaalanı bulunuyor. Peki ikisine de uçak mı iniyor? Yok Deve!

 Öyle öyle…

Birine uçak iniyor, ötekine deve. 

 GAP Havalimanının açılmasıyla birlikte eski Şanlıurfa Havaalanı (LTCH) 8 yıldır atıl durumda bekliyordu. Alanın boş durmasına gönülleri el vermemiş, şimdi de develeri uçurmak istemişler. Develerin pist sonunda havalanıp havalanmayacağı şimdilik belirsizliğini koruyor, ancak hantal develer eskisine nazaran biraz daha hızlı yürümeye başlamışlar bile. Bu istikrarı sağlayabilirlerse önümüzdeki birkaç yıl içinde deve ile yolcu seferleri başlayabilir.

 O pistten yalnızca develer mi uçacak? Yok davarlar. Yani davarlarda var.

Deve ile Davarlar beraber uçacaklar… El ele verip destanlar yazacaklar.


Neyse, gelelim konumuza. Efendim şu an aynısını, birebirini yapacak olsanız birkaç milyon Türk Lirası harcayarak inşa edebileceğiniz bir havaalanından bahsediyorum. Şanlıurfa Havaalanı. Halk, eski havaalanı olarak bilir. ICAO kodu ise LTCH’dir.

 Eskidir falan, ama davarları (koyunları) otlatmaktan çok daha faydalı işlerde kullanılabilir. Fakat şehrimizin kasım kasım yürüyen ileri gelenleri, bürokratları olduğu için şimdilik bu alanda kurbanlık koyunlar otlatılıyor. Malum, yeni GAP Havalimanın hizmete girmesiyle birlikte eski havaalanı 8 yıldır kendi kaderine terk edildi. Şimdilik bina sağlam, kule dimdik. Sadece binanın camları falan kırılmış, o kadar da olsun. Yani gerek uçuş okullarının pilotaj eğitimleri için gerekse Türk Hava Kurumunun etkin hizmetleri için kullanılabilir durumda.  Bu alana kargo uçakları inebilir, planör eğitimleri verilebilir, askeri havaalanı olarak kullanılabilir. Kısacası koyun otlatmaktan başka her işe yarayabilir. Ama sanırım gerçekten bu memleketin sahibi yok. Çobanın da suçu yok. Bulmuş boş pisti, develeri uçurayım demiş.

 Oysa bu yukarıda saydıklarım yapılabilseydi, en başta maddenin tabiatına aykırı olmayacaktı, ayrıca da Urfa için yeni bir reklam, istihdam ve kazanç kapısı olacaktı. Ancak ne var ki; Türkiye’de bir ilk biz başardık ve pistte kurbanlık otlattık. 

Nerede bu şehrin sahipleri diyeceğim ama gerek yok! Türkiye’nin en uzun pistine sahip tek havaalanı olan GAP (GNY) Şanlıurfa Havaalanının kıymeti bilinebildi mi ki, eskisine değer verilebilsin.

Ben yazdım, takdir sizin.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.