Metrolife baner
  • 09.10.2017
İbrahim Halil  Duyar

İbrahim Halil Duyar

Yavrularımız ölmesin

Birkaç gün önce Samsun ilinde 11 yaşında küçük bir kız çocuğunun okul dönüşü, şehirlerarası transit bir yolda bir aracın çarpmasıyla feci şekilde can verdiği haberini okudum. Olay kısa zamanda ulusal basında da geniş yer buldu. Konuyu yakinen takip etme fırsatım olduğu için gelişmelerden de haber alma imkânı bulduğum bu olayda, tek suçlu; hizmet noktasında yetersiz kalan ihmalkâr kurumlar oldu.

Zeynep Nazlı Kahveci isimli küçük kız çocuğuna çarparak hayattan koparan aracın sürücüsü çıkarıldığı nöbetçi mahkemece serbest bırakıldı. Çünkü herhangi bir kural ihlali veya kusur yoktu. Zeynep Nazlı’da kusursuzca hayatından oluverdi. Tek kusurlu; Yol yapım çalışmaları nedeniyle trafik sinyalizasyon ışıklarını devre dışı bırakan Karayolları, seyir hızını düşürmek için trafik ekibi görevlendirmeyen İl Emniyet Müdürlüğü ve üst geçit çalışmasına bir türlü başlayamayan Büyükşehir Belediyesi idi. Olan gencecik kıza ve perişan ailesine oldu. Ne var ki; hayatını kaybeden küçük Zeynep, Eski Bakanlarımızdan ve yine bir Trafik ihmali ile hayatını kaybeden Merhum Adnan Kahveci’nin torunlarındı. Olay sonrası bütün ilçe halkı ayaklandı, eylemler yaptı ve yol kapattı. Yetkililerden ise çalışmaları hızlandıracağız ve koruyucu önlemler alacağız sözü geldi. Konu şimdilik kapandı.

Bu talihsiz olaylardan sonra, Şanlıurfa’mız için de mevcut durumun gözden geçirilmesi gerektiğini düşündüm. Zira üst geçit ve güvenli yaya geçidi noktasında oldukça geri kaldığımız aşikar. Yayaların ve özellikle de engelli yayalarımızın güvenli ve kolay bir şekilde gezintilerini gerçekleştirebileceği hizmetlerin yapımı ve yapılan hizmetlerin de denetimi kaçınılmaz bir görevdir. Hepsinden de önemlisi ağır bir vebaldir yetkililerin üzerinde.  Tespit edebildiğim kadarıyla Engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği özel asansörlü üst geçit sayısı Şanlıurfa genelinde ne yazık ki sadece bir tane. Ve yine ne acıdır ki, bu üst geçidin engelli asansörü de devre dışı bırakılmış ve kullanılmamaktadır. Gelinen bu noktanın kazalar ve can kayıpları için kritik eşik olduğunun bir an önce farkına varılmalı ve yayaların emniyetle seyahat edebilmeleri için üst geçit ve yaya geçitleri sayıları süratle arttırılmalıdır. Engelli vatandaşlarımızın hakları çiğnenmemeli ve yapılan hizmetler de onlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğitim öğretim döneminin başladığı bu günlerde özellikle ilk okul binalarının civarlarında okul çıkışı saatlerinde trafik şube’nin görevlendireceği ekiplerle okul çevresi trafiği düzenlenmeli, süratler kontrollü şekilde azaltılmalıdır. Ders bitimine müteakip koşuştururcasına evlerine doğru yol alan minik yavrularımızın, gerek okul servis araçlarının gerekse de seyir halindeki diğer araçların gazaplarından kurtarmak için, Trafik Şube müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile, Öğretmen – Polis rehberliğinde güvenli bir şekilde çocukların okul çevresinden uzaklaşmalarına imkan tanınmalıdır.

             Avrupa ülkelerinde, yayaların asfaltta adım attığı anda araçların hemen durduğu bir medeniyet var iken, “Yol benim hakkım “ kavgalarına yer yok iken, bizler de gerek şehrimiz de gerekse ülkemizde bahsettiğim bu önlemleri alarak bu medeniyeti topluma kazandırmalıyız.

           Her okul önüne gönderilecek bir Trafik Polisi aracı ile, seyir halindeki araçların süratleri pek ala yavaşlatılabilir ve gerektiğinde duraklatılabilir. İnsan canından, hem de küçücük yavrularımızın canından daha önemli değildir hiç biri. Belediyelerin gerek şehir halkı için gerekse okullu yavrularımız için gerekli tedbirleri alması ve koruyucu hizmetleri hayata geçirmesi sorumluluğu ağı olan bir görevdir. Polis – öğretmen işbirliği ile çocukların güvenle araçlarına alınması yahut evlerine doğru yol alması hem toplum olmanın hem de insan olmanın görevidir. Gerektiğinde bu iki sıfattan da mahrum olanlar için EMİR fonksiyonu devreye sokulmak suretiyle bu ilgililerin verilen bu görevi yerine getirmeleri sağlanmalıdır.

Zira Samsun’daki Zeynep Nazlı’da birilerinin yavrusuydu ve bir ihmal yüzünden öldü.

Yavrularımız ölmesin!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.