BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 18.05.2015
İbrahim Halil  Duyar

İbrahim Halil Duyar

Urfa sürpriz yapabilir!

Tabii ki Şanlıurfaspor’dan bahsetmiyorum. Zira Şanlıurfaspor’un Süper Lig’e yükselmesi sürpriz değil, mucize olabilirdi ancak. Bu nedenle konumuzun Şanlıurfaspor olmadığını belirtmek isterim.

 7 Haziran 2015 seçimleri için gerek yerel gerekse ulusal bazlı yapılan anket sonuçları iktidar partisinin yine açık ara ipi göğüsleyeceğini söylüyor. Sonuçlara göre 1 fazla 1 eksik şeklinde kazanan iktidar partisi olacak deniliyor. Ancak ne kadar güvenilir yahut ne kadar sağlıklı bir çalışma, onu da ayrıca değerlendirmek gerekir. 

Malumunuz parti adayları belirlendikten sonra siyasi propagandalar hızlı bir ivme kazandı. Bu süreçte kimin ne dediğinden ziyade kimin ne düşündüğüne kulak kabartmak gerekirdi. Süreç içerisinde gerek tanıdığım gerekse tanımadığım kiminle konuştuysam, anket sonuçlarına tezat düşecek ifadelerle karşılaştım. Yakinen tanıdığım bir dostumun, fanatik bir Ak Partili mensubu kimliğinden çıkarak “Hepsine basacağım” beyanatı olayın ciddiyetini gözler önüne sermeye yetmişti. Bahsi geçen öylesine koyu bir Ak Parti fanatiğiydi ki; tanısaydınız, o dönüşüne sizlerde şaşırırdınız. Kimisi Suriyeli mülteciler konusunda küskün, kimisi işsizlik nedeniyle. Vaatlerin yerine getirilmediğini söyleyenler de var, Eşref Fakıbaba’nın 7. sıra aday gösterilmesini dile getiren de. Sebepler çok ve bunlar onlar için birer küskünlük, birer yol ayrımı gerekçesi. Bu, bize kısmen de olsa Şanlıurfa için Ak Parti’nin sıkıntılı bir seçim süreci geçireceğini gösteriyor.

 HDP’nin herkese ve herkesime hitap eden söylemleri ve her zamankinden biraz daha sempatik olan siyasi duruşu nedeniyle Kürt, Türk, Arap ayrımı yapmadan hemen herkesin düşüncesine hitap ettiği ve oy günü kafaları karıştıracağı açıkça ortada. HDP Şanlıurfa’da oylarının tamamını sadece Kürt halkından almayacak ve sürpriz kimliklerden de destek görecek gibi duruyor.


Saadet – BBP ikilisinin birleşme hamlesi, muhafazakâr ve sağcı – ülkücü görüşlerin bir kez daha düşünmesine sebep olacak diye düşünüyorum. Ak Parti’ye tavır alan, ideolojik olarak sol partilerden uzak duran gerek muhafazakâr gerekse sağ görüşlü vatandaşların bu ikiliyi destekleyebilecekleri de olasılıklar içerisinde.

CHP bu dönem Şanlıurfa için her zamankinden daha iddialı. Ali Murat Bucak’ın 1. sıra adayı olarak gösterilmesi parti için pozitif bir hamle olacaktır. CHP içinde Ak Parti’nin tepki oylarını var sayarsak Şanlıurfa’da da uzun yıllardan sonra bir Cumhuriyet Halk Partili aday çıkabilir.

MHP’nin adayları birkaç yıldır gerek yerelde gerekse genel seçimlerde gösterilen aday profilinin hemen hemen aynısı yahut çok yakın. Daha önce bu profille seçimlerden başarısız ayrılan MHP’nin, bu dönem de pek şansının olmadığını ve bir hamle yapamayacağını düşünüyorum.

Bağımsızlarda Fatih Mehmet Bucak ise oldukça iddialı. Sayın Bucak’ın da meclise gitmesi hiç zor görünmüyor.

Sürpriz bunun neresinde diye soracak olursanız; Bana göre Şanlıurfa artık Ak Partinin kalesi değildir ve o kale düşmüştür. Yerel bazda Ak Partili Büyükşehir Belediye Başkanın halkın tepkisine neden olan proje ve hizmetleri, bu kalenin yıkılması için faktörleri biraz daha pekiştirmiştir. Geçen yıl Şanlıurfa’da 10 vekil çıkara Ak Partinin, bu dönem azami olarak 7’de kalacağını, geriye kalan 5 kontenjanın HDP, CHP, Saadet – BBP ve Bağımsız adaylar tarafından paylaşabileceği ihtimali şimdilik yüksek görünüyor.

Bu arada Ak Partinin Şanlıurfa da gösterdiği adayların birkaç tanesini çıkarırsak, geriye kalanlarının halk tarafından benimsenmediğini de belirtmek isterim.

Kısacası; Şartlar bu iken, Ak Parti Şanlıurfa’da 12’de 12 yapmayı değil de, 7 taneyi bulursa şükretsin.

Benden söylemesi. Malum burası Şanlıurfa, her an her şey olabilir.

Benim öngörülerim bu şekilde. Vatanıma ve Urfa’ma hayırlı olacak olan olsun demekten ziyade başkada diyeceğim olamaz zaten.

Esen Kalın.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.