BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 16.03.2015
İbrahim Halil  Duyar

İbrahim Halil Duyar

Sözlükte Urfa…

           Bildiğiniz yahut bilmediğiniz üzere, oldukça uzun süredir var olan, ancak son yıllarda gördüğü ilgiyle oldukça revaçta olan bir uğraş bir edinimdir Sözlük yazarlığı. Ya da diğer bir deyişle lise yıllarında ziyadesiyle kullandığımız bilindik sözlüklerin günümüz imkânlarına uyarlanmış halidir. İnternet üzerinden herhangi bir kelimenin veya varlığın anlamını sorguladığınızda karşınıza gelen bilgiler bahsettiğim sözlük yazarlarının verdiği ve internet dünyasına tuşladığı bilgilerdir. Kısacası, sözlüğün internetteki hali diyelim.

Kendim de bir sözlük yazarı olarak naçizane bilgilerimi ara sıra sözlüğe giriş yaparak paylaşırım. Birkaç gün önce doğduğum ve büyüdüğüm yer olan Urfa’yı okumak istedim. Acaba “Sözlükte Urfa” için ne yorumlar yapılmış, hangi bilgiler girilmişti? Yüzlerce, hatta sayısı binleri bulan oldukça yoğun bir veri girişi dikkatimi çekti. Hepsi okumaya fırsatım olmasa da, iki yüz’den fazla yorumu kâh tebessüm ederek, kâh somurtarak okudum. Yüzde yetmiş gibi bir oran, Şanlıurfa’nın kentsel anlamda güzelliğinden, görüntüsünden, insanlarından, misafirperverliğinden, belediyesinden ve esnafından gayet güzel hitaplarla bahsetmiş. Balıklı göl’e bayılanlarda var, insanlarımızın sıcaklığını ağız dolusuyla anlatanlarda var. Tabiî ki bu verileri girenler daha önce, askerlik, çalışma, turizm vb. nedenlerle kısa – orta süreli Şanlıurfa’da bulunan insanların yorumları. Zira sözlüğün kuralları oldukça açık ve sırf karalama adına bir şeyler yazılamaz, ifade edilemez. Ancak geri kalan yüzde otuzluk bölümün şikayet nedeni ise daha ilginçti. Kendi aralarında söz birliği yapmışçasına üç aşağı beş yukarı herkes benzer şeylerden şikayet ediyordu.
Bunlar sırasıyla;
- İlimizde bulunan erkeklerin kadınlara uyguladığı görsel taciz.
Bayan sözlük yazarlarının ifade ettikleri şey ve ifade ediş şekilleri, bir Urfalı olarak bana oldukça tanıdık geliyordu. Kimsenin eteğinin boyu, kazağının kolu veya herhangi bir şeyi bizi hiç ama hiç ilgilendirmezdi ve ilgilendirmemeliydi. Bunun şehrimiz için negatif kazanım olduğunu görmek sanırım Urfa milliyetçiliği yapan herkes için ciddi bir zarar olmalıydı.
- Şoförlerimizin gayri nizami araç kullanma teknikleri.
Şehirde yol olmaması başka bir şey, kuralsız ve keyfi kararlarla araç kullanmak başka bir şey. Benim aslında her gün onlarca tanık olduğum bu durumu, şehrimize turizm amaçlı gelen sözlük yazarı arkadaşlarımın ağzından duymak doğrusu biraz daha ağır geldi. Yolun sağ tarafında zaten var olan bir park zincirine rağmen, ikinci park şeridini oluşturmaktan imtina etmeyen, dörtlü ikaz lambasını yakmadan aracı bırakıp giden şoförlerimize ne demeli? Dönüşlerde, sinyal vermeyi bir keyfiyet sayan ve dilediğinde sinyal verip dilediğinde vermeyenlere ne demeli? Ana arterleri tıkayacak şekilde usulsüz ve resmen yolun ortasına park edip, 5 dakikaya geleceğim demekten utanmayan, yolu, babasının yolu gibi kullanan rezillere ne demeli? Ne bu şehir babanızın şehri, ne de bu yol babanızın yolu. Kimsenin bu şehri kirletmeye, pisletmeye hakkı yok sanırım.
Çoğunluk olarak bu iki konu üzerinde yoğun bir şikayet vardı. Ancak problemler ve şikayetler tabii ki bunlarla sınırlı değildi. Bu ve buna benzer onlarca şikayet olmasına karşın, en çok zikredilen bu iki problemimizi bugün ele almak istedim.
Değerli okurlarım, kıymetli Hemşerilerim;

 

Bu şehir hepimizin. Turizmin şehrimize ve dolaylı olarak bize ne kadar büyük kazanımlar getirdiğini hepimiz biliyoruz. Turizm demek esnafın, taksicinin, şoförün kazanması demek, şehrin kazanması demektir.
Bu meyanda başta şahsımız olarak, çevremizdeki herkesi pozitif bir ifade ile uyararak kentsel bir yara olan bu problemleri çözmek için katkıda bulunmaya davet ediyorum.
Esen Kalın.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.