İbrahim Halil  Duyar

İbrahim Halil Duyar

Sizsiz 301.Gün!

301 Madenci kardeşimizi hayattan koparan Soma Maden katliamının üzerinden tam 301 gün geçti. Birkaç hafta önce de yine bu köşede kaleme aldığım o elim olay, Biz insanların balık hafızasından silinip gitmiş olsa da, ben inatla unutmayacak, unutturmayacağım!

 

Onlarsız 301 gün nasıl geçti biliyor musunuz?

Önce sahte yüzler kameralar karşısına çıktı ve sözde acımızı paylaştı. Ardından hizmette kusur olmayacak, emanetleri korunacak denerek beyanatlar verildi. Çuval dolusu söz verildi, ancak ne var ki hiç biri yerine getirilmedi. Ne Basın kaldı orada ne Basın mensubu. Gittiler…

Olmadık siyasetler yapıldı maden şehitlerimizin üzerinden. Siyaset malzemesi yapıldı. Fakat Ne siyaseti kaldı bu işin ne de siyasetçileri.

Görev şehitlerimiz gittiler gidecekleri yere; Ancak kalanlar hala aynı acıları çekmekteler. Şehit ailelerine iş tazminatları verilmedi ne yazık ki. İş kazası statüsünde işlem görüp, hem çalıştıkları hizmet günü karşılığında almaları gereken kıdem tazminatları, hem de ihmal sebebiyle ölüme sebep olunduğu için dava konusu olan maddi tazminatlar ödenmedi.

Dahası ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ne de Adalet Bakanlığı bu konuda iş takibi yapmadı üzerine düşen sorumluluğu omuzlayamadı.

Onlar gittiler belki ama geride 301 eşsiz aile bıraktılar. Onlar gittiler belki ama geride 301 direksiz ocak bıraktılar.

Önce onlar gittiler sonra da herkes. 

Şimdi ne Bakan var orada ne de Başbakan. Ne Adalet kaldı ne de arayan. Herkes ama herkes unuttu gitti.

Yazık oldu onlara, ama en büyük yazık bize. Evet, bizlere yazıklar oldu.

Çünkü kimse onların emanetini sahiplenmedi. Taziye dilekleri, sadece sosyal medya hesaplarına yazdığınız iki satır durum bildirimlerinde, siyah profil resimlerinde, billboardlara verdiğiniz reklam kokan taziye mesajlarında kaldı.

İşte o yüzden yazık oldu bize. Hem, zaten yazıklar da olmalıydı bize.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.